7 червня християни східного обряду відзначають Набуття глави Предтечі та Хрестителя Господнього Іоанна. Віруючі шанують цього святого вище за всіх святих і пророків після Богоматері, а його глава є однією з найбільших святинь.
“Апостроф” розповідає про історію свята, а також заборони та молитву, яку промовляють у цей день.
Історія Набуття глави Іоанна Предтечі
Згідно зі Святим Письмом, Іоанна Хрестителя обезголовили через підступність юдейської царівни Іродіади та її дочки Соломії. Тетрарх Галілеї Ірод Антіпа відібрав Іродіаду у її чоловіка Ірода Філіпа, за що Іоанн викривав Антіпу. У покарання тетрарх ув'язнив Іоанна у в'язницю, але стратити його не наважувався. Тоді Іродіада підіслала свою дочку, яка хитрощами змусила Ірода обезголовити Іоанна і принести голову їй на блюді.
Але і після смерті глава Іоанна продовжувала викривати Іродіаду, доки та не закопала її в нечистому місці. Одна з жінок-мироносиць поклала голову в посудину та поховала її.
Вважається, що реліквію знаходили тричі, але вперше та вдруге її знову було втрачено. Свято Набуття глави Іоанна Предтечі пов'язане з третім її знайденням, яке сталося приблизно 850 року.
За переказами патріарх Ігнатій під час нічної молитви отримав вказівку про те, що шукати святиню потрібно в Команах. Після того, як її виявили у зазначеному місці, главу Іоанна Хрестителя було перенесено до Константинополя та покладено у придворну церкву.
Заборони на день Набуття глави Іоанна Хрестителя
Цього дня під забороною вся їжа червоного кольору та круглої форми: буряк, яблука, виноград, сир у круглих головках тощо.
Також у свято не слід брати в руки колючі та ріжучі предмети. Їжу готують заздалегідь, а хліб ламають руками.
Крім того, у цей день нічого не подають на тацях та блюдах.
У день здобуття глави Іоанна Предтечі не можна співати та танцювати.
Як і в будь-яке християнське свято забороняється лихословити та сваритися.
Молитва Іоанну Предтечі
“Пам'ять про праведного шанується похвалами, тобі ж досить свідоцтва Господнього, Предтеча, адже з'явився ти справді з пророків славнейшим, бо удостоївся в струменях хрестити Його нам проповідувати. Тому за істину постраждавши з радістю, благовістив ти й тим, що знаходяться в пеклі, Бога, який став у плоті, підійнявши гріх світу, і подає нам велику милість”.
Раніше "Апостроф" опублікував церковний календар на червень 2022 року.