У понеділок, 19 вересня, відзначається церковне свято Михайлове чудо - одне з найбільш відомих церковних неперехідних свят. У цей день, православні християни вшановують святого архангела Михаїла, а також згадують його перше чудо - дивовижний порятунок храму від язичницьких нападників.
"Апостроф" розповідає історію свята, про заборони та традиції цього дня, а також які прикмети були у наших пращурів 19 вересня.
Історія
Християнину Архипу наснилося, що його німа донька знову стане говорити, якщо вип'є води з джерела неподалік. Сон виявився віщим. У подяку Архип збудував біля святого джерела храм, куди приходили люди з усієї округи. Але язичники вирішили затопити цей храм, з'єднавши дві протікають річки в одну, а також вбити Архипа. Він почав молитися архангелу Михаїлу, щоб він захистив його храм від язичників. Тоді до нього вийшов Михаїл та вдарив жезлом, в результаті чого утворилася розколина у горі, туди він направив язичників. Ця розколина отримала назву Хони, що означає "ущелина".
Заборони
- Не можна працювати, інакше будуть неприємності.
- Не можна сваритися. а вирішувати все мирно та стримано.
- Не можна викидати залишки їжі зі столу, а треба віддати їх нужденним.
- Не можна мити голову, щоб не "змити собі розум".
Традиції
У стародавні часи перед святом українці завжди влаштовували збори, де вирішували громадські, сімейні та приватні питання. Вони вірили, що у це свято може статися будь-яке диво.
Якщо протягом дня допомагати людям, тоді можна загадати бажання в архангела Михаїла. Треба було також йти на компроміси з людьми, налагоджувати стосунки.
На Михайлове чудо були гулянки, пращури ходили в гості один до одного, де пригощали стравами з нового врожаю, а також пивом і медовухою.
Прикмети
- Якщо вранці на деревах з'явився іній – зима буде сніжною.
- Якщо листя на верхівці берези були зелені, то зима прийде зарано.
- Якщо ввечері на небі сині хмари, то дуже скоро будуть зміни у погоді.
- Якщо тепло і сонячно цього дня – осіння погода затримається і буде такою ж теплою.
- Якщо листя осики падають "обличчям" вгору – зима прийде зарано та з морозами.
- Якщо листя осики падають "обличчям" вниз - попереду теплі дні.
Нагадаємо, раніше "Апостроф" публікував церковний календар на вересень.