Україна має можливості, щоб змінити розвиток подій у всій російсько-українській війні, взявши під контроль Курську АЕС, і знизивши ядерну ескалацію Росії.
Таку думку висловив перший заступник секретаря РНБО у 2008-2011 роках Степан Гавриш в ефірі "Апостроф TV".
За словами Гавриша, операція Сил оборони в Курській області РФ стала блискучою операцією України.
"Сталося те, що повинно було статися - за законами ведення війни сторона, яка не може почати воювати з агресором на його території, завжди програє війну. Україна намагалася перенести війну на територію Росії за допомогою західної зброї і ракет, однак американці і британці не дозволяють їх використовувати. Також ми використовували три російські добровольчі корпуси для рейдів на території Росії, тож було зрозуміло, що рано чи пізно це має статися на найбільш незахищеній території ворога.
Операція Сил оборони стала несподіванкою для ворога і шоком для Путіна, який був впевнений, що Україна не здатна на проведення таких операцій, а Захід заборонить Україні їх проводити. Не менш блискучою була і дезінформація, яку поширювало українське військово-політичне керівництво - не так давно ми скаржилися, що в Україні немає озброєння для 14 бригад, що в нас складно з мобілізацією, також ми посильно відступали на сході. Все це переконало Москву, що в України немає резервів для подібних операцій", - пояснив Гавриш.
Він назвав власне бачення цілей цієї операції.
"Зараз виникає питання - яка ціль цієї операції? Перша - примусити Путіна зрозуміти, що війна не завершиться на території України і вона буде продовжуватися в Росії, а також поставити питання про відповідальність Путіна перед росіянами за їхню безпеку і показати його неспроможність впливати на ці процеси.
Друга - відволікти певну частину бойових ресурсів із сходу на оборону Курської області. Як ми бачимо поки що цього не сталося, Путін вважає, що йому вдасться справитися із ситуацією за допомогою строковиків та прикордонників. В реальності Силам оборони зараз протистоїть 10-12 батальйонів росіян чисельністю 5-6 тисяч бійців, які не можуть стримати просування українців. Очевидно, Путін вважає, що Україна не зможе логістично підтримувати цю операцію і продовжувати наступальні дії, і вичікує, коли Росія підготує резерви, щоб завдати удару.
Третя ціль - інформаційний ефект цієї операції, адже Путін постав як слабкий президент", - пояснив Гавриш.
Також він спрогнозував, як може розвиватися операція на території РФ далі.
"Я думаю, що ми будемо закріплюватися на цій території на певних логістичних дистанціях, які дозволять нам забезпечувати ЗСУ всім необхідним. Якщо ми в Кринках на Херсонщині були більше року, куди на човнах підвозили боєприпаси і дронами скидали необхідне, то тут значно простіше і ми зможемо тривалий час підтримувати високий рівень ескалації всередині Росії, що суттєво змінить розвиток всього треку воєнних подій у цій війні", - заявив експерт.
Також Гавриш висловився з приводу позиції західних союзників України і їхньої заборони бити західною зброєю по Росії.
"Феноменальна ситуація - Україна показала, що путінські червоні лінії, які намальовані швидше в Вашингтоні, ніж в Москві, є прозорими і взагалі не працюють. На Заході після безпричинної і неспровокованої агресії проти України сприймають поведінку Путіна як соціопатичну і досі остерігаються використання Росією ядерної зброї, хоча великі військові аналітичні центри вже спрогнозували, що це ні до чого не призведе, а лише змусить Захід зайнятися персонально Путіним. Україна своїм вторгненням в Курську область зламала цю червону лінію, але Захід не можу ніяк зрозуміти, чим це завершиться. Зараз розгорнулася велика дискусія - чи варто Україні захоплювати Курську АЕС і нести відповідальність за безпеку на ній, а також давати Росії привід звинувачувати нас в тому, що ми ядерні терористи.
Курська АЕС - це "мама" Чорнобильської станції, але вона не має достатнього захисту, це така собі атомна бомба на території Росії. Якщо там забороняють використовувати ракети ATACMS і ракети Storm Shadow, зате нам не забороняють використовувати HIMARS, у нас є далекобійні САУ і у нас є наша "Точка - У". Ми можемо тримати під контролем і загрозою удару Курську АЕС, як і Росія діє, до речі, відносно нас. Росія не наважиться завдати ядерного удару, знаючи про загрозу для Курської АЕС, а це зовсім інший рівень ефективності протистояння ворогу. Таким чином і без американської зброї війна зміниться і для Росії настане нова реальність", - пояснив він.
При цьому Гавриш згадав про домовленість Росії з Іраном про постачання двох типів балістичних ракет.
"Як ми знаємо, Шойгу домовився з Іраном про постачання балістичних ракет двох типів іранського виробництва і РСЗО, що є сучасною потужною зброєю. Наскільки я знаю, вирішується питання про постачання цієї зброї найближчим часом. Північнокорейські ракети, про які говорили, що вони ніколи не будуть передані Росії, вже б'ють по українських містах, тож Заходу доведеться ухвалювати це рішення (про зняття заборони на удари далекобійними ракетами - "Апостроф", і не тільки Байдену, а й Камалі Гарріс.
Тож Байден зараз постане перед вибором, яким він хоче залишитися в історії - президентом США, який залишив у спадок пожежу війни, чи рішучим президентом США, який щонайменше змінив хід цієї війни на користь демократії", - додав Гавриш.
Про операцію Сил оборони в Курській області читайте в матеріалі "Апострофа" "Добрі люди" в РФ: що відомо про курську операцію та як зараз виглядає карта боїв".