Шосту добу триває операція Сил оборони України в Курській області РФ. Українське командування та підрозділи, які воюють на цьому напрямку з цього приводу зберігають тишу і жодних коментарів не дають. "Апостроф" з різних джерел зібрав інформацію про те, що відбувається на Курському напрямку станом на 12 серпня і пропонує вашій увазі.
Хоча наступ у Курській області триває з 6 серпня, президент України Володимир Зеленський прокоментував цю подію тільки в суботу, 10 серпня. У вечірньому зверненні керівник країни сказав, що війна переходить "на територію агресора".
"Сьогодні кілька разів уже доповідав головком Сирський – щодо фронту та наших дій і витисканню війни на територію агресора. Дякую кожному нашому підрозділу Сил оборони, які це забезпечують. Україна доводить, що дійсно вміє повертати справедливість та гарантує саме такий тиск, який потрібен, – тиск на агресора", — заявив Зеленський.
Наступного дня коротку інформацію в своєму телеграм-каналі повідомив і сам головком ЗСУ Олександр Сирський. Він опублікував фото, на якому стоїть біля карти в польовому штабі. Під фото напис: "Продовжуємо операцію".
Найбільш розширену аналітику про події на Курському напрямку опублікував координатор групи “Інформаційний спротив”, полковник Костянтин Машовець.
ПередовіпідрозділиЗСУ, якідіютьнатериторіїКурськоїобласті,Машовець називає "добрілюди". Так от, як зазначив аналітик, "добрі люди" продовжувалипросуватисьйдосягнулинаступнихрубіжівтарайонів:
"На Рильскому напрямку - вони вийшли на рубіж Снагость - південніше міста Коренево, а також взяли під контроль більшу частину дороги між Коренево та Суджа (від м. Рыльск вони знаходяться у менш як 25-и км). Очевидно, якась частина м. Коренево знаходиться у сірій зоні, або не контролюється російською владою...
- На Льговскому напрямку - передові підрозділи "добрих людей" вже оперують в районі дєрєвні Анастасьевка та, очевидно, намагаються просунутись у бік Кромские Быки (від м.Льгов, передові підрозділи "добрих людей" перебувають приблизно у 17-18-и км).
- Безпосередньо на Курському напрямку, передові підрозділи "добрих людей", очевидно, відбивши контратаку противника у східній частині м. Суджа, просунулись на схід, вздовж дороги Р-200 у напрямку м. Курськ й взяли під контроль дєрєвню Мартыновка, розташовану східніше міста...".
Костянтин Машовець припускає, що, очевидно, та тактична група "добрих людей", яка діяла у напрямку на урочище "Мелове", спромоглася форсувати р. Псьол на декількох ділянках й просунулась у південно-східному напрямку, взявши під контроль д. Плехово, вже на південному березі річки".
Про неймовірні успіхи передових підрозділів ЗСУ повідомив сьогодні зранку, 12 серпня і колаборант та Z-блогер Юрій Подоляка.
"Сьогодні вранці стало відомо, що наші війська залишили місто Суджу.Противник зумів видавити нас без серйозних боїв. Він просто спробував стиснути кліщі з півночі та півдня, перерізаючи лінії комунікацій і таким чином змусив наш гарнізон відступити. Суджа зайнята ЗСУ і ми маємо нові проблеми. ЗСУ також встановили контроль над Мартинівкою та населеним пунктом Черкаське поріччя, взявши під контроль логістику", - заявив Подоляка.
"До цього все насправді йшло. І рано чи пізно це мало статися", - резюмує колаборант.
Разом з тим, Костянтин Машовець зазначає, що росіяни підтягують на Курський напрямок підкріплення.
За словами аналітика, очевидно, протягом крайніх 2-х діб, в районі м. Коренево, південніше м. Льгов та східніше м. Суджа противником були розгорнуті окремі додаткові підрозділи зі складу угрупування "Курск", а також з інших напрямків, щоби проведенням їх силами окремих контр-атакуючих дій та за допомогою інтенсивного вогневого ураження артилерію й авіацією по бойовим порядкам наступаючих підрозділів ЗСУ, примусити зупинитися та перейти до оборони.
Але, поки, їм це не вдається. Причину цього теж зазначив Машовець.
"Ті самі "резерви", які росіяни зараз тягнуть на Курський операційний напрямок, щоб зупинити наступ "добрих людей", являють собою справжню "солянку" (набір дуже різнорідних сил й засобів, із дуже різним дійсним рівнем своєї боєздатності), зібрану, очевидно, поспіхом.
Як це все, "скласти до купи" й управляти нею на окремому операційному напрямку, як то кажуть у ситуації "з коліс", при очевидному дефіциті часу та "проблемах із моніторингом ситуації", то — велике питання..." - пише український військовий аналітик.
Інформацію Машовця підтверджують і Z-блогери.
«Курський напрямок зараз насичується підрозділами з різних видів та пологів військ, які підпорядковані різним угрупованням та командуванням. «Пожежні команди» прибувають у прискореному порядку, у цих випадках бюрократичні шестірні ЗС РФ гальмують та риплять", -- повідомляють Z-канали «Месть доброй воли» и «Рыбарь» і додають, - "У військ немає зв'язку і часто немає координації один з одним, тому що відправлені в терміновому порядку зупиняти український наступ військові належать до різних видів та пологів військ, "які підпорядковані різним угрупованням та командуванням".
На думку Костянтина Машовця ситуація на Курському операційному напрямку для ЗСУ, очевидно, має “суттєвий потенціал”.
"Ймовірно, російському командуванню таки доведеться на Курському операційному напрямку (цілком можливо, у рамках УВ “Север”) оперативно розгортати й другий ешелон додаткових сил й засобів (своїх резервів), адже вже очевидно, що поспіхом “нахапані ” з різних напрямків та зі складу різних частин та з’єднань 10-11 батальйонів кардинальним чином проблему там не зможуть вирішити", - резюмував аналітик.
"Сподіваюся, Сили оборони будуть і надалі тримати у напрузі ворога - курський фронт продемонстрував слабкість російських кордонів і слабкість російської армії саме на прикордонних територіях", - розповів у коментарі "Апострофу" речник української добровольчої армії "Південь" Сергій Братчук.
Про загрозливу на сьогодні для російської армії ситуацію на Курському напрямку свідчать і новини із Москви. Як повідомляють російські ЗМІ, попри переможні реляції, Путін з бункера по відеозв¢язку зібрав нараду щодо ситуації у прикордонних з Україною регіонах. Диктатор вимагав від Міноборони РФ «витиснути, вибити противника» и «забезпечити надійне прикриття кордону».
На цій нараді перед Путіним звітував в.о. губернатора Курської області Олексій Смірнов, який заявив, що ЗСУ вже контролюють 28 населених пунктів у зазначеному регіоні.
Мапа, яку продемонстрував Путіну курський губернатор
"Глибина проникнення на територію Курської області становить 12 кілометрів, ширина - 40 кілометрів", - сказав Смірнов.
Очільник Курщини також зазначив, що одна із проблем — відсутність чіткої лінії фронту, що ускладнює визначення місцезнаходження ЗСУ.
"Деякі наші ЗМІ уже пишуть, що в Кремлі з приводу цього паніка. Я б так не стверджував, - каже в розмові з "Апострофом" військовий аналітик Іван Ступак, - У росіян є військовий розрахунок, що після проникнення вглиб РФ на 80-100 км Україна зупиниться. Це - стеля. Бо треба ж буде нам підтягувати резерви, логістику. Виходячи з цього росіяни не квапляться знімати свої резерви з інших напрямків. Так, деякі підрозділи вони все ж таки перекидають на Курськ. А от, наприклад, на Покровському напрямку вони не зупиняються".
Але, на думку Ступака, ми ж не знаємо куди спрямують удар ЗСУ. "До Курська 80 кілометрів, до Курчатова близько 60-ти. Он Путін каже, що ЗСУ планують іти на Брянську область. А от мені більше подобається Бєлгород", - припустив Ступак.
Як би там не було, але просування ЗСУ на Курщині триває, а місцева влада терміново проводить евакуацію населення.
Дуже символічно, що Путін провів нараду з приводу ситуації в Курській області саме 12 серпня. Адже 12 серпня 2000 року, на початку президентства Путіна, в Баренцевому морі затонув російський підводний човен "Курськ".