Російські атаки на українську енергетичну інфраструктуру разом із наближенням зими можуть спровокувати нову хвилю масових переміщень населення.
Таке припущення висловив координатор гуманітарної допомоги ООН в Україні Маттіас Шмале, повідомляє Reuters.
Від початку великої війни понад 6 млн українців змушені були покинути країну, а 3,6 мільйона стали внутрішньо переміщеними особами. Нині ситуація ускладнюється тим, що близько 65% енергоінфраструктури України відключено через атаки.
І ця цифра вища, ніж у попередні зими, каже Шмале.
"Реальне занепокоєння полягає в тому, що якщо росіяни знову завдадуть удару по енергетичному сектору, це може стати переломним моментом для подальших масових переміщень як усередині країни, так і за її межами", - зауважує координатор.
Тож для запобігання гуманітарній катастрофі ООН та її партнери реалізують План зимового реагування, що передбачає доставку палива і предметів найпершої потреби. Створили притулки, відомі як "пункти незламності", де жителі можуть зігрітися і випити чаю.
Шмале додає, що особливо стурбовані ситуацією в зонах, близьких до лінії фронту, таких як Харків і Херсон.
"Ми досягли близько половини з 1,7 мільйона осіб, які потребують допомоги, але брак фінансування обмежує наші зусилля", - коментує посадовець.
Цього року на гуманітарні потреби виділили 1,8 мільярда доларів із необхідних 3,1 мільярда, що менше, ніж у 2022 і 2023 роках. Шмале просить донорів не послаблювати підтримку України, оскільки "війна ще не закінчилася".
Нагадаємо, стартувала нова хвиля програми грошової допомоги від ООН, в межах якої розширено та додано нові категорії українців.