Голова правління Центру протидії корупції Віталій Шабунін звернувся із заявами до правоохоронних органів щодо двох масштабних корупційних схем, які було викрито в 2024 році завдяки журналістським розслідуванням. Йдеться про постачання на фронт несправних мін та переплату 90 мільйонів євро за зброю.
Про це він повідомив на своїй сторінці у Facebook.
Перша заява стосується постачання на фронт десятків тисяч несправних мін, які згодом після розголосу продавали повторно під виглядом відремонтованих. Друга заява стосується схеми щодо переплати щонайменше 90 мільйонів євро польській компанії PHU Lechmar на закупівлі зброї.
Як наголосив Шабунін, дані про корупційні схеми оприлюднили журналісти та активісти, оскільки державні органи ігнорують ці злочини.
Постачання бракованих мін стало серйозною загрозою для українських військових - мінометники отримували ті самі несправні міни вдруге нібито після ремонту і змушені були озвучити про наслідки цих "постачань", з якими стикаються. Детальніше про цей злочин можна прочитати тут.
Друга корупційна схема стосується закупівлі зброї. Як з'ясували розслідувачі, Україна переплатила щонайменше 90 мільйонів євро польській компанії PHU Lechmar по закупівлі, яку ініціював міністр оборони. Більше деталей про схему тут.
Найбільш тривожним є той факт, що обидві схеми "не побачили" державні органи, а розслідування було ініційовано журналістами, а в ситуації з мінами – самими військовими.
Як наголосив голова правління Центру протидії корупції, органи влади намагаються захищати ці корупційні практики.
"Органи ж влади – обидві схеми послідовно захищають. Включно з оборонним комітетом Ради", - написав Шабунін.
Центр протидії корупції (ЦПК) за фактом постачання несправних мін та завдання шкоди обороноздатності держави звернувся до Служби безпеки України. У разі доведення провини фігурантам схеми може загрожувати відповідальність за статтею 111 Кримінального кодексу – державна зрада.
По факту переплати 90 мільйонів євро ЦПК направив заяву до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). При цьому експерти ЦПК припускають, що після розголосу та у відповідь на тиск ціни закупівель у контрактах можуть бути знижені - подібні прецеденти вже були під час роботи попереднього міністра оборони.
У ЦПК заявили, що продовжать робити все можливе для притягнення винних до відповідальності.
"Немає важливішої роботи в тилу, ніж боротьба за тих, хто щодня захищає нас на фронті. Це боротьба і з тими, хто краде на крові, і з тими, хто дозволяє це робити", – написав Віталій Шабунін на своїй сторінці у Facebook.
Ці кричущі факти вкотре доводять, що корупція є серйозною проблемою в оборонному секторі і державні органи не зацікавлені у викритті цих злочинів, тож розслідувати їх доводиться громадськості та журналістам.