На тлі нещодавніх слів президента США Дональда Трампа, що зацікавився українськими рідкісноземельними металами, співзасновник "Нової пошти" Володимир Поперешнюк пояснив, чому не все так просто.
Свою думку він висловив на персональній сторінці у Facebook.
Він поцікавився, чому б тоді "багатій на рідкісноземельні метали Україні" не продати їх та купити за ці кошти зброю:
"Виявляється, Україна багата на рідкоземельні метали – поклади титану, літію, нікелю, кобальта та безліч інших, які оцінюють у захмарні 15 трильйонів доларів! Тож якщо ми так багаті, чому б нам їх не добути, продати і не купити зброю? Чому б не відмінити податки та поповнювати бюджет за рахунок скарбів, які лежать під ногами без діла? Зрештою, чому б не продати ці скарби приватним компаніям світу, в тому числі американським, щоб вони фінансували оборону своїх активів від російської агресії?".
Наголошує, що правда полягає в тому, що ніяких скарбів не існує:
"Ні, це не означає, що їх немає фізично. Наша земля справді містить їх, але вони нічого не коштують поки лежать глибоко у землі, та ще й надійно заховані в складі інших порід. Точно так само, як нічого не коштує астероїд з золота, платини чи алмазів, який летить собі десь у космосі".
Поперешнюк вказує, що копалини стають активом, лише коли їх розвідали, добули, продали та доставили. А для цього необхідні колосальних масштабів інвестиції, інфраструктура, технології, люди тощо. А головне - прибуток, що повинен бути вищим за собівартість самого видобутку:
"І головне правило – виручка від продажу копалин повинна бути вищою за собівартість її видобутку, а таке трапляється не завжди. Справжнім активом від видобутку корисних копалин є прибуток від їх продажу. Це і є найбільший скарб".
Натомість він додає: "... надра, які згідно з конституцією, належать народу, – нічого не коштують, поки вони лежать у землі. Аж поки хтось, бажаючи отримати прибуток, не інвестує в це десятки, а може навіть і сотні мільярдів доларів".
За його словами, спершу варто зняти заборону з видобутку будь-яких покладів на власній землі. Це зробить можливим створення справжнього ринку копалин.
"Адже лише тоді українські та іноземні інвестори вкладатимуть гроші в землю, інфраструктуру, розвідку та видобуток. Ось тоді і знатимемо справжню ринкову ціну на землю, потенційно багату на цінні копалини. І лише тоді ми знатимемо, чи вартують вони ці 15 трильйонів. А поки це лише просто слова, не підкріплені грішми інвесторів, – вважає він. - Якщо народ справді хоче отримувати багатства з надр або ж перетворити надра у багатства, потрібно ставати інвесторами, підприємцями і робити на цьому бізнес. Інших шляхів немає".
Як повідомляв раніше "Апостроф", президент Володимир Зеленський заявив, що Україна готова здійснювати видобуток корисних копалин разом із західними партнерами, які допомагають боротися з агресією Росії.