З 1 березня 2025 року в Україні зміняться правила ціноутворення на ліки. РНБО ухвалила рішення, яке має зробити медичні препарати доступнішими для населення.
Відповідне рішення ввів у дію своїм указом президент Володимир Зеленський, повідомляє "Урядовий портал".
Так, рішення РНБО передбачає, що Кабмін має внести зміни до постанови №955 від 2008 року, що регулює ціни на ліки. Планується обмежити максимальну торгівельну націнку для аптек - не більше 35% для безрецептурних препаратів і регресивну шкалу для рецептурних.
Натомість постачальники зможуть додавати не більше 10% до гуртової ціни.
"Фармкомпанії вже зобов’язалися здешевити 100 найпопулярніших ліків на 30%. Зниження цін очікується з 1 березня. Ціни на інші ліки буде знижено на 20%", - кажуть в уряді.
Крім того, Кабмін запускає низку регуляцій для забезпечення прозорого ціноутворення та належної конкуренції, а саме:
- встановлюється регуляція визначення націнки на усі лікарські засоби, а не тільки ті, що входять до національного переліку;
- будь-які маркетингові послуги з промоції лікарських засобів заборонені до того моменту, поки не запустять референтне ціноутворення на усі лікарські засоби, які реалізуються в країні та не встановлено чіткі правила цього процесу;
- відновлять проведення перевірок Держпродспоживслужбою в частині контролю за цінами в аптечних мережах.
Разом з тим рішення РНБО забороняє маркетингові послуги, рекламу та інші способи просування лікарських засобів. Заборона діятиме, допоки уряд не впровадить систему референтного ціноутворення.
Це означає, що фармкомпанії та аптечні мережі не зможуть стимулювати продаж певних препаратів через бонуси, знижки або рекламні кампанії. Заборона стосуватиметься як імпортованих, так і вітчизняних ліків, а також усіх учасників ринку — від виробників до роздрібних продавців.
А Міністерство охорони здоров’я України і Національна служба здоров’я України (НСЗУ) будуть щомісяця перевіряти, чи лікарні забезпечені необхідними препаратами в межах програми медичних гарантій.
Нагадаємо, 5 лютого Зеленський закликав уряд розв'язати питання з доступністю ліків.
Також фармацевтичні заводи "Дарниця" та "Інтерхім" пропонують знизити вартість ліків, однак зробити це хочуть не коштом власних надприбутків, а переклавши фінансове навантаження на аптеки.