У п’ятницю, 21 лютого, на загальних зборах ПАТ «Укрнафта» за закритими дверима з ініціативи наглядової ради планується ухвалення рішення про зміну його типу з публічного на приватне, та назви з ПАТ на АТ. Це призведе до суттєвого обмеження прозорості компанії, службові особи компанії в новому статусі зможуть не декларувати свої доходи, а очільник «Укрнафти» Сергій Корецький отримає кілька десятків мільйонів державних коштів.
Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив політичний експерт та юрист Михайло Шнайдер.
За словами експерта, є кілька версій щодо причин майбутніх змін. Як стало відомо, на фоні прогнозів щодо імовірного завершення активної фази війни та можливого скасування у зв’язку із цим воєнного стану очевидно може постати питання про повернення примусово відчужених акцій колишнім власникам (йдеться про понад 13 тисяч).
«Ця версія доволі спірна, але має право на існування», - пояснив Шнайдер і розповів про іншу, більш ймовірну версію.
«9 листопада 2025 року відповідно до пункту 6.1. закінчується дія «золотого» трудового контракту Корецького в ПАТ «Укрнафта», який надає Корецькому право розраховувати на його продовження. Однак з урахуванням останніх подій в Україні, розмов про вибори та досить ймовірну втрату існуючої підтримки з боку влади, Корецький обґрунтовано не вважає цю перспективу надійною. Він за ці роки дуже тісно пов’язав себе та свої інтереси саме із владою. Тому реорганізація Укрнафти, в ході якої, в умовах існуючої підтримки, його звільнять з посади директора Укрнафти та призначать на посаду голови правління Укрнафти на наступні 5 років, буде для Корецького справжнім подарунком долі», - вважає він.
Як пояснив юрист, за умовами діючого контракту (пункт 5.5.) в разі дострокового припинення трудового контракту та звільнення з посади директора Сергій Корецький може отримати вихідну допомогу у вигляді заробітної плати за 18 місяців (а це близько 25 мільйонів!), а також премії, надбавки та компенсації.
«Тому, припиняючи достроково контракт Корецький, неймовірно збагачується, в котрий раз доводячи суспільству, що у державних управлінців під час війни немає ані совісти, ані остраху відповідальності перед суспільством», - зазначив Шнайдер.
За словами експерта, зараз Корецький взагалі уникає підписувати не лише нові договори, а й акти за раніше укладеними договорами. Для цих завдань в нього є Денис Кудін - підозрюваний НАБУ в участі в злочинній організації з розкрадання на державних заводах за довіреністю, виданою Корецьким, має право на укладання договорів до 1 млрд грн.
Шнайдер нагадав, що Корецький був призначений на посаду в листопаді 2022 всупереч закону, який вимагав участі в процесі відбору саме незалежних директорів наглядової ради Укрнафти, і поза конкурсом.
Наразі Корецький, як і багато інших «менеджерів» «розуміє, що звільнення поточних посад поставить безліч питань з боку правоохоронних органів щодо його відповідальності».
«Тому з огляду на позитивні оцінки діяльності Укрнафти від влади, Корецький впевнений, що зможе пройти перепризначення на посаду та зберегти контроль над підприємством: спочатку стане виконуючим обов’язки, а згодом - і переможцем конкурсу на посаду голови правління, з укладанням контракту на наступні 5 років. Він поспішає зробити це саме зараз, передчуваючи майбутні вибори», - переконаний юрист.
Підсумовуючи, Шнайдер підкреслив, що «завдяки реорганізації Корецький отримає кілька десятків мільйонів державних коштів, збереже контроль за двома товариствами, перекладе чи принаймні розподілить відповідальність за можливі зловживання, ускладнить громадськості контроль за діяльністю державної компанії, спробує уникнути обов’язку декларувати свої доходи».