Україна, якій випало воювати за умов відсутності правил, у новій реальності несподівано стала фронтменом, адже лише українська армія вміє воювати з ядерною державою.
На цьому наголосив журналіст, військовий ЗСУ Павло Казарін.
Розповідає, як колись думав, що його поколінню випало жити в постісторії, завданням якого буде лише стирати пил із пам’ятників та п’єдесталів, проте помилився,
"Виявилося, що моєму поколінню випало жити в найбільш суб’єктний період історії країни. Що від наших рішень або бездіяльності залежить її майбутнє. Що незалежність — це теорема, яку потрібно доводити щодня.
За останні три роки деякі мої друзі стали вулицями. Інші - пам’ятниками. Моїм онукам у школі задаватимуть біографії тих, із ким ми сьогодні листуємось у месенджерах. Портрети наших сучасників споглядатимуть з українських банкнот, і єдине, що може цьому завадити, — це відсутність українських банкнот".
Пише, що українці перетворилися з хранителів історії у її співавторів.
"На тлі нинішніх викликів довоєнні проблеми ризикують здаватися «теплими» й «ламповими». Єдина складність у тому, що наша турбулентність збіглася з глобальною — і тепер старі правила та орієнтири перестають працювати. Дорослих у кімнаті дедалі меншає".
Згадав Казарін і про американського президента Дональда Трампа, що "погрожує союзникам і укладає угоди з диктаторами":
"Країна, що десятиліттями інвестувала у «sort-power», тепер розмінює дублони авторитету й репутації на мідяки дріб’язкової популярності. Росія довгий час сприймала себе як антитезу демократії. Запевняла, що цінностей не існує — на відміну від цінників. Що світ побудований на цинізмі та інтересах. Перемога Дональда Трампа має переконувати мешканців Кремля у їхній правоті. У новій реальності Віктор Орбан і Роберт Фіцо вже не виглядають рудиментами минулої епохи, а радше пророками нової".
Вважає, що стара лінія протистояння у світі докорінно змінилася: "Нова лінія протистояння тепер проходить між ринковими демократіями та ринковими диктатурами. Останні позбавлені родових хвороб своїх попередників. Вони вміють конкурувати, торгувати, бути ефективними, а водночас — учитися на помилках. А ще вони здатні пропонувати населенню не лише перемогу марксизму, а й цілком відчутний добробут".
За словами журналіста, лінія розлому між демократіями та диктатурами стала тоншою. А Україні випало воювати за умов відсутності правил:
"Раніше було простіше. Ми жили на повоєнній спадщині — і будь-яку подію можна було співвіднести з аналогами в підручниках історії. Тепер старі правила втрачають силу, а редакція нових залежатиме від результату нашої війни. Успіх Росії надихне інші імперії. Наша поразка налякає континент і породить запит на політиків, які шукатимуть мир в очах Путіна.
Якщо ми зазнаємо поразки, наслідком стануть не лише мільйони біженців у ЄС. Не лише десятки нових Маріуполів і сотні нових Буч. Результатом стане страх перед силою і готовність схилятися перед нею. За таких умов 30-ті XXI століття будуть разюче схожі на 30-ті XX-го".
На його думку, гранди старої Європи довгий час жили в ситуації профіциту безпеки. Адже їхню недоторканність гарантували США, і вони звикли не озиратися на військові загрози. Проте Казарін наголошує - Україна могла б багато чого їх навчити.
"У новій реальності ми несподівано стали фронтменом. Ми єдині вміємо топити ракетні крейсери й збивати стратегічні бомбардувальники. Палити танки десятками й нищити загоризонтні РЛС. Вести повітряні бої проти сучасних винищувачів та перехоплювати гіперзвукові ракети. Лише наша армія вміє воювати з ядерною державою. Це ми знищили танковий кулак, створений для кидка до Ла-Маншу. Кожен наш піхотинець під Покровськом за місяць бачив більше війни, ніж американський морпіх за весь час служби", - пише він.
Наостанок він зауважує: "Ми часто картаємо себе за те, що погано справляємось із викликами вторгнення. Але вся критика розбивається о той факт, що нам нема з ким себе порівнювати. За останні 70 років ніхто окрім нас з таким не зіштовхувався. Дорослих навколо більше немає. Дорослі відтепер — це ми".
Читайте також в "Апострофі", як офіцер, полковник Національної гвардії України, командир 12 бригади спеціального призначення "Азов", учасник російсько-української війни, Герой України Денис Прокопенко розповів, чому вважає, що українців хочуть переконати в тому, що країна їм не належить.