Після голосування Верховної Ради за збільшення зарплат працівникам міністерств українцям вирішили зрозуміло пояснити, чому це важливо.
Зокрема, про це на своїй сторінці у Facebook написав збройний блогер, популяризатор зброї, волонтер, старший викладач у Національному університеті "Києво-Могилянська академія" Джонатан Затварський, що працював у Міністерстві цифрової трансформації України.
Пояснюючи основну концепцію міністерств та їхню діяльність, він наголошує:
"Якщо ж ви і далі думаєте, що міністерства - то дармоїди, але любите лайкати переможні перемоги, отримання хаммерів/абрамсів/ф16, гумінатірки і тд, то ой - в більшості цих процесів задіяні працівники міністерств, які роблять, щоб ті чи інші процеси ставали можливими з точки зору закону. Будь-яка реформа, як і багато ініціатив із союзниками, які реалізувались з 2022го - це ноу-хау, яке треба було якось запакувати в юридичну обгортку".
Проте додає, що вважає держслужбу специфічною історією, "... бо в українських реаліях туди в здоровому глузді йти неможливо". За його словами, це завжди не про гроші, а про ідею, патріотизм, бажання змін тощо.
"Як наслідок, перебувати більше кількох років, поки твоя фінансова подушка не починає кардинально худнути - стає прям складно", - зауважує Затварський.
"У 2022-ому, коли максимально порізали бюджетні видатки… як наслідок, службовці залишились на голій ставці. Після чого почався відтік кадрів - хтось в бізнес, хтось в ЗСУ, хтось за кордон, - йдеться у дописі. - З часом ситуація десь трошки покращилась, але глобально, давайте бути чесними самі з собою, - жити в Києві на 20-30 тис грн при курсі майже 45, коли в тебе немає власного житла, треба ходити в костюмі на роботу, обідати в центрі Києва і все таке - прям складно".
Також він згадує, як вже не раз казав, що коли людина із зарплатою в хх тис. пише нормативку для цілої галузі, де обороти як мінімум мільйони в доларах, це ненормально:
"Бо корупційні ризики, що людину куплять за 5-10к доларів, щоб прописати вигідні умови під конкретний бізнес - гігантські. І лише нормальні умови, гарантії і бонуси можуть впливати на притік хороших кадрів на держслужбу".
Серед інших аспектів держслужби називає такі:
- "жодної сторонньої діяльності окрім викладання, творчості і всякого такого";
- "жорсткий фін моніторинг";
- "НАЗК і 100 способів "від'їхати" в реєстр корупціонерів, бо забув в декларації записати "Скарбничку" від Привату чи вказати 117 грн кешбеку з Монобанку";
- "Обмеження висловлювання і самоцензура - див пункт про аполітичність";
- "Поки ІТшники ниють за 5% оподаткування, ти платиш 23% - тому в декларації ти огого, а на картці зарплата нетойво";
- "Контроль, моніторинг і нагляд за діяльністю";
- "100500 способів "від'їхати" за нанесення збитків державі, розтрату державних коштів чи за якийсь сірий "спадок", який прийняв від папєрєдніків з посадою";
- "Для посад типу замміністра - там режим камікадзе - пожиттєвий РЕР, який падає на всю сім'ю і далі качелі-каруселі в найелементарніших операціях типу відкрити сину картку в Монобанку".
Щодо цієї теми також висловився колишній радник міністра молоді та спорту України Павло Булгак. Він пише:
"Хотів було відреагувати на чергову атаку Галини Третьякової на державну службу, де купа популізму та маніпуляцій. Тепер вона воює з надбавками за вислугу років. Це фактично єдиний мотиваційний бонус, що лишився у доброчесних держслужбовців на фоні масового відтоку кадрів та системи абсолютно драконівських обмежень у роботі, якої немає в жодній країні ЄС".
Вважає, що вислуга років - єдине, що ще якось може мотивувати молодь прийняти рішення пов'язати своє життя із держслужбою надовго: "Не кажучи вже про мотивацію досвідчених держслужбовців та хранителів інституційної пам’яті".
Він поширив допис Затварського, наголосивши на важливості наведених пояснень: "Для тих, хто розуміє цінність державної служби та необхідність підвищення її престижу, а не знищення та деградації".
Для порівняння Булгак наводить приклад Польщі: "... після 20 років роботи на державній службі встановлюється надбавка 75% місячної зарплати. А після 25 років - 100%".
Читайте також, як депутатку обурило голосування Ради за різке збільшення зарплат чиновникам.