В Україні внесли зміни у процедуру отримання статусу учасника бойових дій. Зокрема, йдеться про появу можливості автоматичного отримання статусу УБД.
Про це повідомило Міноборони.
Наразі існує два способи отримання статусу УБД.
"Перший – автоматично через Єдиний державний реєстр ветеранів війни, куди уповноважені особи військових частин зобов’язані внести відповідні відомості упродовж п’яти днів з моменту початку виконання бойового завдання. Другий – шляхом подання документів особисто до однієї з 21 комісії Міністерства оборони, які займаються розглядом таких матеріалів", – пояснив заступник міністра оборони Сергій Мельник.
Документи для самостійного подання: заява за встановленою формою; два фото 3×4 (матовий папір); документи, що підтверджують участь у бойових діях.
Заяву слід надіслати поштою до комісії органу військового управління, якому підпорядкована військова частина. Якщо оригінали документів відсутні, комісія може витребувати їх у рамках міжвідомчої взаємодії.
Комісія ухвалює рішення протягом місяця з моменту отримання заяви.
Відмовити у наданні статусу УБД можуть у разі:
- відсутності правових підстав або необхідних документів;
- подання недостовірної інформації;
- наявності обвинувального вироку суду за умисний тяжкий або особливо тяжкий злочин під час бойових дій.
Рішення комісії можна оскаржити в суді. Якщо причини відмови усунені, заявник має право подати документи повторно.
У разі втрати посвідчення УБД треба подати рапорт командиру підрозділу. Звільнені з військової служби звертаються із заявою до ТЦК за місцем реєстрації. Документ можна відновити лише після подання заяви до поліції про втрату посвідчення та публікації оголошення про його недійсність у друкованих медіа.
Право на статус УБД мають також військовослужбовці, які потрапили в полон або були визнані зниклими безвісти, за винятком тих, хто добровільно здався в полон чи дезертирував. Відповідні документи подають командири військових частин.
Як повідомляв "Апостроф", статус УБД можуть також отримати учасники руху опору, які пройшли полон.