Сучасне шахрайство постійно еволюціонує, пристосовуючись до нових технологій і змін у суспільстві. Часто аферисти використовують нагальні ситуації чи соціальні ініціативи, щоб виманити особисту інформацію або гроші.
Як розпізнати шахрайство і заодно вберегтися від нього, розповів у коментарі "Апостроф" керівник відділу протидії кіберзлочинам у Полтавській області Олександр Лазар.
За його словами, нині зловмисники активно застосовують психологічний тиск: можуть представлятися працівниками банків, правоохоронцями або державними службовцями.
В основному шахраї апелюють до емоцій: страх, співчуття, відчуття терміновості.
"Це створює стресову ситуацію, у якій людина може діяти необдумано. Саме тому важливо залишатися спокійним, критично оцінювати інформацію й не поспішати з рішеннями. Розпізнати шахрайську схему — перший крок до захисту. Обізнаність дозволяє не лише уникнути загрози особисто, а й допомогти іншим уберегтися", - каже Лазар.
Як захистити себе від шахраїв:
- не повідомляйте конфіденційні дані — особисту або банківську інформацію — під час телефонних дзвінків, в електронному листуванні або на сумнівних сайтах;
- перевіряйте інформацію самостійно. Якщо отримали підозрілий дзвінок або повідомлення, зверніться напряму до установи або рідних;
- пояснюйте правила безпеки близьким, особливо людям старшого віку — вони частіше стають мішенню шахраїв.
Також Фахівець наголошує, що поінформованість є найкращим захистом.
Зокрема це ініціатива "БРАМА" — це соціальний проєкт, спрямований на очищення інформаційного простору від російської дезінформації та шкідливих онлайн-ресурсів.
Ще повідомити про шахрайство можна: ticket.cyberpolice.gov.ua.
І дізнатися про нові шахрайські схеми: https://stopfraud.gov.ua/cybersecurity-in-life/shahrajski-shemy.
Раніше в Міністерстві внутрішніх справ попереджали про появу шахраїв, які створювали фейкові сайти й акаунти, де пропонували нібито державні виплати.