"Економіка" окупованого Донбасу побудована в основному на продажу українського вугілля за кордон і "поборах" з місцевого бізнесу.
Про це розповів "Апострофу" міністр з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Вадим Черниш.
За словами експерта, Росія не сильно "витрачатися" на утримання окупованих територій, а вимагає від окупаційної влади "організовувати" власні надходження до бюджету.
"До цього часу Росія за рахунок федерального бюджету підтримує тимчасово окуповану частину Донбасу. Вони би не існували без підтримки РФ. Це в черговий раз доводить, що це штучно створені сурогати, які тримаються не тільки на військовій, а й на соціально-економічній допомозі, для того щоб цивільне населення хоч трохи щось отримувало, але, звичайно, цього вкрай недостатньо. Водночас Росія не виділяє щедро кошти з власного бюджету, натомість постійно вимагає від місцевих окупаційних адміністрацій забезпечення надходжень так званих власних доходів до бюджетів цих територій. Російська Федерація домагається, щоб всі видатки, які спрямовуються на підтримку, так званої стабільності були за принципом п’ятдесяти відсотків з місцевих джерел і п’ятдесят відсотків з федерального бюджету РФ", - пояснив Черниш.
Він розділив надходження до місцевих бюджетів на кілька джерел.
"Перше - надходження від управління, захопленого в українських власників майна. Цим займається така собі відома фірма "Внєшторгсєрвіс". Вона зареєстрована в Південній Осетії. Але більшість "віджатих" захоплених в українських власників підприємств не працює, тому це не лікує економіку.
Друге джерело – безпосередня допомога, яка йде з матеріально-технічних резервів РФ. Третє джерело – через "комісію з питань надання гуманітарної допомоги", яку очолює заступник міністра економіки РФ Сергій Назаров. Фактично російський уряд відповідальний за тимчасово окуповані території Донецької та Луганської областей. Четверте - збирають кошти з місцевого бізнесу у вигляді так званих податків. По факту - це просто збори, які встановили для місцевих бізнесменів за підприємницьку діяльність", - розповів експерт.
За його словами, найбільше окупанти наживаються на крадіжці українського вугілля і продажу його за кордон.
"Окупанти використовують українські корисні копалини, наприклад, вугілля. І навіть реалізуючи його або використовуючи у виробничих циклах, зокрема в РФ, доходи йдуть у кишені "ділків", які організовують тіньові схеми. Наприклад, за останній рік приблизно 4 мільйони тон вугілля фактично було викрадено з українських надр. І левова частка прибутку від цього вугілля пішла не на забезпечення населення тимчасово окупованих територій, а просто в кишені транснаціональних організованих злочинних угруповань. Ці угруповання контролюються спецслужбами РФ. Без них там неможливо нічого здійснити. А через те, що різні спецслужби РФ мають різних представників в окупаційних адміністраціях, між ними також постійно виникають конфлікти за вплив на президента Росії і розподіл ресурсів у "чорній" економічній площині. Такі схеми задіяні для того, аби не виділяти кошти з бюджету Російської Федерації. До того ж якісне антрацитове вугілля, видобуте на тимчасово окупованих територіях, дуже часто йде за кордон. На цьому процесі збагачується низка людей, починаючи від самих низів, закінчуючи верхівкою в Москві", - розповів Черниш.
Детальніше читайте в матеріалі "Апострофа": Росія створює коаліцію невизнаних "республік" і розкрадає українські надра - міністр.