Геологи провели дослідження древніх базальтових шарів на території Австралії і встановили, що описане в усних переказах корінних жителів виверження вулкана, "яке створило світ" 36 тисяч років тому, дійсно відбувалося.
Відповідне дослідження було опубліковано в журналі Geology.
Згідно з останніми дослідженнями людина з'явилася на території сучасної Австралії близько 65 тисяч років тому. Однак археологи не знаходили там керамічних артефактів і залишків споруд віком понад 10 тисяч років.
У той же час існують усні перекази корінних народів, описані в яких події сягають корінням в глибоку старовину. Одним з них є легенда народу гундітьмара. Вона описує створення світу, причому легенда описує події, що нібито відбулися 36 тисяч років тому.
За віруваннями аборигенів, бог-творець по імені Будж-Бім створив навколишній світ з потоків своєї крові і вириваючихся з рота зубів. У барвистому древньому описі вчені запідозрили виверження вулкана.
Проведене в попередні роки радіовуглецеве датування показало, що на південному сході Австралії є більше 400 кратерів, потенційних епіцентрів древніх вивержень протягом останніх 100 тисяч років. Вік шести з них варіюється від 37 до 50 тисяч років.
У новому дослідженні геологи спиралися на археологічні знання, в тому числі і на усні перекази австралійських аборигенів. Для повторного датування базальтових шарів вони вперше застосували технологічне нововведення - так званий аргон-аргоновий метод, заснований на оцінці процесу природного радіоактивного розпаду ізотопу калію в мінералах.
Цей метод все частіше застосовується при дослідженні вулканів, оскільки дозволяє з великою точністю визначати їх вік. В даному випадку геологи вирушили до вулкану, який зараз носить ім'я бога-творця - Будж-Бім. Раніше він називався горою Екклса. Цей вулканічний комплекс розташовано в Західній Вікторії.
Вимірювання показали, що виверження Будж-Біма сталося 36900 років тому плюс-мінус 3100 років. Цей вік узгоджується з усними переказами аборигенів. На користь того, що їх легенда є правдою, говорить і зроблена біля підніжжя вулкана археологічна знахідка - кам'яна сокира, застигла в скам'янілому вулканічному попелі.
Крім іншого, відкриття геологів офіційно робить легенду народу гундітьмара одним з найдавніших і довгоживучих усних переказів в світі.
Як раніше повідомляв "Апостроф", вчені Університету Калгарі в Канаді заявили про відкриття нового виду динозаврів, який жив на території сучасної Канади близько 80 млн років тому.