З 2014 року в містечку під назвою Ле Варін на острові Джерсі (Велика Британія) велися розкопки, під час яких вчені знайшли безліч цікавих артефактів. Дослідники з Ньюкаслского університету і Музею природної історії стверджують, що тут вони виявили найдавніші малюнки на каменях у всій Великобританії, яким може бути 15 тисяч років.
Про це повідомляє Popmech.
Всього було знайдено десять фрагментів кам'яних табличок. Після проведення спеціальних досліджень археологи заявили, що вони є "найбільш раннім відомим свідченням художнього вираження" на Британських островах епохи мадленської культури.
Мадленська епоха тривала приблизно з 23 до 14 тисячі років тому і ознаменувалася розквітом раннього мистецтва: наскельні малюнки, прикраси, гравірування каменів. Приклади гравірованих табличок були виявлені на розкопках у Франції, Іспанії та Португалії, але нічого подібного раннього періоду ніколи не було знайдено в Великобританії.
"Люди, які проживали в містечку Ле Варін, ймовірно, були першими колонізаторами регіону, і створення гравірованих об'єктів в нових поселеннях було способом зміцнити відносини з новими місцями", - пояснюють автори дослідження.
Раніше археологи вже знаходили поселення цієї культури на північному заході Британії, але ніяких "художніх предметів" не було виявлено.
Археологи дійшли висновку, що виявлене гравірування на камені має дуже тонкі лінії, тому, швидше всього, для цього використовувалися спеціальні інструменти. Самі лінії складно назвати "малюнком", але оскільки вони часто повторюються, а деякі накладені один на одного, можна сказати, що це було зроблено навмисно.
"У цьому контексті дія або момент гравіювання були більш значущими, ніж сам об'єкт", - пояснили археологи.
Доктор Сільвія Белло, науковий співробітник Музею природної історії в Лондоні, звернула увагу на те, що деякі лінії були неодноразово накладені одна на одну. І хоч більшість малюнків дуже абстрактні, є такі, які можуть нагадувати обриси тварин і людей, а значить, камені точно використовувалися для творчості.
Як повідомляв "Апостроф", на місці давньогрецького святилища в Березанському районі (Миколаївська область) учасники дитячої археологічної експедиції розкопали амулет, якому понад 2 000 років.