У Сполучених Штатах палеонтологи уперше в історії знайшли цілу сотню крихітних скам’янілих фекальних гранул, забитих в череп риби, приблизно дев'ять мільйонів років тому. Дивну знахідку дослідники знайшли у Калверт-Кліффс на півдні Меріленда.
Про це пише Sciencealert.
Як зауважують науковці, викопні копроліти Coprulus oblongus (скам'янілі викопні екскременти) були відкладені падальщиками – ймовірно, хробаками. Вони пожирали голову риби, що розкладалась, включаючи її мозок. Падальщики виділяли копроліти, кожна довжиною приблизно 2,5 міліметра. Якими б невеликими вони не були, гранули з часом накопичувалися, кажуть вчені.
Встановлено, що череп належав рибі Astroscopus countermani, типу придонних хижаків, широко відомих як зірки.
"Вчені визначили, що крихітні намистинки всередині черепа були фекальними гранулами "на основі їх дуже характерного розміру, форми та хімічного складу", - розповів провідний автор дослідження Стівен Годфрі, а також куратор палеонтології в Морському музеї Калверта в Соломонсі (штат Меріленд).
Рентгенівська спектроскопія показала, що ці мікрокопроліти мали відносно високі концентрації кальцію і фосфату, які зазвичай зустрічаються в скам’янілих фекаліях.
Таку скам’янілість, наповнену копролітом, знайшли у Калверт-Кліффс, де взагалі містяться багато скам’янілостей приблизно від 18 до 8 мільйонів років тому.
Там, окрім черепа, наповненого фекаліями, вчені також дослідили інші відкладення гранул копроліту, які були згруповані в піщаних відкладеннях. Ще знайшли одну скам’янілість - набагато більший копроліт розміром 7 дюймів (18 сантиметрів) завдовжки - залишок, можливо, древнього крокодила.
Різноманітні копроліти також були зібрані поблизу скель, хоча мікрокопроліти, які виробляються безхребетними, наприклад, копроліти в черепі риби, не були так добре вивчені.
Нагадаємо, що археологи повернули з небуття череп людини, яка жила майже 7000 років тому.