RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Суспільство

Новини

21 січня

Всі новини

В Мексиці виявили загублене місто майя

Археологи, аналізуючи дані лідара з віддалених лісів Кампече в Мексиці, виявили безліч раніше невідомих споруд майя, включаючи піраміди, житлові комплекси та навіть ціле місто.

Дослідження вчених про ці знахідки опубліковано в Antiquity.

За словами вчених, ці відкриття розкривають складну мережу цивілізації майя в регіоні, який досі був практично білою плямою на картах археологів. Цей прорив ставить під сумнів попередні оцінки щільності міст майя та припускає, що набагато більше світу майя залишається прихованим під густими тропічними лісами Мексики.

"Найдовше наше дослідження цивілізації майя займало пару сотень квадратних кілометрів. Воно було важко здобуте археологами, які старанно обійшли кожен квадратний метр, рубаючи рослинність мачете, щоб перевірити, чи не стоять вони на купі каміння, яка могла бути чиїмось домом 1500 років тому", — пояснив Люк Олд-Томас, провідний автор і дослідник з Університету Північної Арізони.

Сучасна технологія лідара дозволяє вченим сканувати ці просторі регіони здалеку, виявляючи докази різноманітних структур, починаючи від невеликих сімейних будинків і закінчуючи монументальними пірамідами, схожими на ті, що знаходяться в таких знакових місцях, як Чичен-Іца та Тікаль.

Оскільки дослідження за допомогою лідара часто є непомірно дорогими, археологи повинні визначити пріоритетні території, де вже відомо про існування поселень майя. Однак Олд-Томас і його команда зрозуміли, що вони можуть використовувати дані лідарного дослідження 2013 року, спочатку призначеного для моніторингу рівня вуглецю в мексиканських лісах.

Під час нового обстеження 50 квадратних миль незайманої землі в Кампече вчені виявили 6674 споруди майя, які раніше були невідомі археологам. Величезна кількість і різноманітність структур, нанесених на карту в регіоні Кампече, підтвердила, що ця територія була далеко не сільським форпостом - колись він був густонаселений селами, церемоніальними комплексами і, що найдивовижніше, великим містом.

"Ми також знайшли велике місто з пірамідами прямо біля єдиної в цьому районі автомагістралі, поблизу міста, де серед руїн люди роками активно займалися землеробством. Уряд ніколи про це не знав; наукове співтовариство ніколи про це не знало", - заявив Олд-Томас.

Команда вчених вважає, що вивчення цих міських планів майя може мати практичне застосування в сучасному міському плануванні, особливо в районах, де спостерігається швидке зростання населення. Стародавні майя, відомі своєю здатністю до адаптації та інноваціями в міському дизайні, створювали міста, які дуже відрізнялися: деякі регіони відрізнялися розгалуженим дизайном, сприятливим для сільського господарства, а інші демонстрували густонаселені міські центри.

"Стародавній світ повний прикладів міст, які абсолютно відрізняються від міст, які ми маємо сьогодні. Були міста, які були розкиданими сільськогосподарськими клаптиками та були гіперщільними; були міста, які були дуже егалітарними та надзвичайно нерівними. Враховуючи екологічні та соціальні проблеми, з якими ми стикаємося через швидке зростання населення, це може лише допомогти вивчити стародавні міста та розширити наше уявлення про те, як може виглядати міське життя", — додав Олд-Томас.

Це відкриття знову відкриває питання про те, скільки ще належить відкрити у світі майя. Хоча вчені вивчали цивілізацію майя більше століття, виявлено лише незначну частину їхніх міст. Нові знахідки підкріплюють ідею про те, що цивілізація майя була набагато складнішою, ніж вважалося раніше, із взаємопов’язаними поселеннями, які простягалися на величезних територіях Центральної Америки та Мексики.

Нагадаємо, раніше вчені виявили в Перу розкішний тронний зал могутньої жінки-моче - ймовірно, жриці чи королеви.