В доісторичній печері Кова-де-лес-Донес у Валенсії (Іспанія) на глибині 200 метрів археологи знайшли римське святилище, яке датується приблизно 1-м століттям нашої ери.
Про це йдеться у статті дослідників для журналу LBV Magazine.
Команда дослідників з Університету Аліканте та Університету Сарагоси виявила близько п’ятнадцяти римських написів, розташованих на глибині більш ніж 200 метрів від входу в печеру. Поряд з написами також знайшли монету часів правління імператора Клавдія, яку було заховано в щілині в стелі поруч із сталактитом.
«Написи та монета надають незаперечні докази того, що святилище продовжували використовувати або його перепрофілювали римляни. Це відкриття підтверджує безперервність ритуального використання місця протягом різних історичних періодів», — розповів доктор Айтор Руїс-Редондо, професор доісторії в Університеті Сарагоси та дослідник Університетського інституту досліджень навколишнього середовища Арагону (IUCA).
Кова-де-лес-Донес визнано святилищем з 1960 року завдяки відкриттю великої кількості матеріалів Залізного віку, головним чином кераміки. Хоча його використання в доісторичні часи та Іберійський залізний вік було добре задокументовано, археологічних доказів його використання в римський період досі було мало. Нові знахідки показують, що це місце використовувалося для ритуальних цілей приблизно в першому столітті нашої ери.
Печера також відома своїм палеолітичними наскельними малюнками. Дослідження, проведене в 2023 році, задокументувало понад сотню мотивів наскельного мистецтва, яким майже 24 тисячі років. Це робить Кова-де-лес-Донес найбільшим місцем палеолітичних наскельних мистецтв у східній Іберії та одним із найважливіших палеолітичних місць навколо Середземного моря.
Це відкриття має наслідки для розуміння взаємодії між Піренейським півостровом і римською цивілізацією в регіоні.
Як повідомляв "Апостроф", археологи знайшли втрачений будинок останнього англосаксонського короля Англії Гарольда Годвінсона.