Єгипетські археологи оголосили про відкриття гробниці принца Васер-Іф-Ре, який був сином першого правителя П’ятої династії Єгипту, фараона Усеркафа. Гробницю було виявлено в Саккарі, де також знайшли багато інших визначних артефактів.
Про це йдеться у заяві міністра туризму та старожитностей Єгипту Шерифа Фатхі, який високо оцінив це рідкісне відкриття, зроблене виключно єгипетською археологічною групою.
Вважається, що фараон Усеркаф правив приблизно сім років: з 2494 по 2487 рік до нашої ери. Це означає, що гробниці його сина, який не зайняв його трон правителя Єгипту, майже 4500 років. Це робить її однією з найдавніших гробниць, знайдених в Єгипті за останні роки.
Вхід до гробниці князя Васер-Іф-Ре з фальшивими дверима з рожевого граніту внизу
Один з найвидатніших елементів знахідки був знайдений прямо біля входу в гробницю принца Васер-Іф-Ре. Це були величезні й масивно важкі фальшиві двері з рожевого граніту, перші в своєму роді, знайдені в Єгипті. Двері мають висоту приблизно 4,5 метра і ширину 1,15 метра, на них нанесено ієрогліфічні тексти з переліком багатьох титулів принца, серед яких «Спадковий принц», «Губернатор Буто і Нехеба», «Королівський писар», «Візир», «Суддя» і «Священик-співач». Очевидно, що принца вважали важливою особистістю, попри те, що він не мав шансу зійти на трон.
П'ята династія Єгипту була однією з найуспішніших у стародавньому Єгипті, оскільки вони були відомі стабільністю та процвітанням, які вони принесли країні, правлячи зі своєї столиці Мемфіса. Обставини, за яких Усеркаф заснував цю династію Старого Королівства, залишаються невідомими, але П’ята династія тривала з 2494 по 2345 рік до нашої ери і включала дев’ять фараонів.
Написи, знайдені на місці гробниці принца Васер-Іф-Ре, на столі для приношень.
На додаток до відкриття стародавньої гробниці, археологічна місія під керівництвом Захі Хавасса також розкопала надзвичайно багату колекцію статуй, які зображували легендарного фараона Джосера разом із його дружиною та 10 доньками. Ранній аналіз показує, що ці статуї спочатку розміщувалися в камері біля ступінчастої піраміди Джосера, а потім були перенесені в гробницю принца Васер-Іф-Ре під час пізнього періоду з причин, які наразі залишаються невідомими.
«Це перший раз, коли ми знаходимо групу статуй родини фараона Джосера»,— заявив Захі Хавасс, назвавши це «рідкісним і важливим відкриттям».
Серед інших важливих знахідок під час останнього раунду розкопок у Саккарі — столик для жертвоприношень із червоного граніту діаметром майже 92 см з нанесеним довгим переліком ритуальних приношень, а також чорна гранітна статуя чоловічої фігури заввишки 1,17 метра, на якій висічено його ім’я та титули. Вважається, що ця статуя датується 26-ю династією Єгипту, що також свідчить про те, що стародавня гробниця принца була перепрофільована протягом пізніших періодів.
Статуя з чорного граніту, знайдена під час розкопок.
Єгипетські археологи знайшли вторинний гранітний вхід зі східної сторони гробниці. Він містив написи, що ідентифікують власника гробниці, і картуш короля Неферіркаре, який був третім фараоном П'ятої династії. Додавши ще більше артефактів до цієї надзвичайно успішної місії, археологи знайшли в гробниці групу з 13 статуй, висічених із рожевого граніту — перших у своєму роді в Саккарі — які були поставлені на стільці з високими спинками. Серед них є голови статуй, які, як вважають, представляють дружин власника гробниці, а також група включає дві безголові фігури та перекинуту чорну гранітну статую.
Піраміда Джосера в Саккарі
Наразі розкопки ще тривають. На думку археологічної групи, це одна з найбільш характерних гробниць, знайдених у регіоні Саккара, регіоні, який відіграв вирішальну роль у династичній і культурній еволюції Єгипту.
Для довідки: Саккара — одне з найвизначніших стародавніх місць Єгипту. Це був некрополь столиці Стародавнього Єгипту, Мемфіса, і включає низку пірамід і гробниць. Розташований приблизно в 30 кілометрах на південь від сучасного Каїра, він займає площу 7 кілометрів на 1,5 кілометра. Сьогодні багато пірамід перебувають у поганому стані збереження, а це означає, що це місце не настільки відоме чи часто відвідуване, як такі місця, як Долина Царів і Гіза.
Понад шістнадцять єгипетських фараонів будували піраміди в Саккарі. З часом це місце стало менш популярним для поховань фараонів, але залишалося важливим місцем для важливих некоролівських поховань і культових церемоній протягом понад 3000 років.
Нагадаємо, раніше дослідники заявили, що виявили під пірамідами Гізи величезне підземне місто, яке простягається майже на 2 кілометри. Це відкриття може переписати історію стародавнього Єгипту.