Антарктичний льодовиковий щит (AIS) демонструє ознаки рекордного зростання після десятиліть танення, що викликало підвищення рівня моря в усьому світі.
Про це йдеться в дослідженні, опублікованому в Science China Earth Sciences.
За даними вчених, між 2021 і 2023 роками антарктичний льодовиковий щит почав стрімко набирати масу - зафіксовано швидкість на рівні 108 гігатонн на рік, що є разючим відхиленням від швидкої втрати, що спостерігалася в попередні роки.
Дослідники проаналізували дані місій GRACE (Gravity Recovery and Climate Experiment) та GRACE-FO (GRACE Follow-On), які вимірюють зміни гравітаційного поля Землі для відстеження коливань маси льоду. Вони виявили, що AIS втрачав лід зі швидкістю 142 гігатонни на рік з 2011 по 2020 рік. Ця прискорена втрата маси була зумовлена головним чином дестабілізацією льодовиків у Західній Антарктиді та регіоні Земля Вілкса — Земля королеви Мері (WL-QML) у Східній Антарктиді.
Однак, за останній період з 2021 по 2023 рік відбулися різкі зміни, і крижана маса у Східній Антарктиді, зокрема, демонструвала ознаки відновлення.
Примітно, що чотири основні льодовикові басейни в регіоні WL-QML — Тоттен, Московський університет, Денман і Вінсенська затока — втрачали найбільшу масу, причому скидання льоду та танення поверхні були відповідальні за значну частину втрат.
Але між 2021 і 2023 роками ці льодовики зазнали значного приросту маси, що змінило прискорену втрату, якої вони зазнали. Дослідники пояснюють це зростання незвичним збільшенням кількості опадів, що призвело до накопичення снігу та льоду.
Це неочікуване збільшення маси тимчасово компенсувало підвищення рівня моря приблизно на 0,3 міліметра на рік — невелике, але помітне збільшення. І хоча цей розвиток подій є проблиском надії, вчені застерігають, що він може не сигналізувати про довгострокову тенденцію.
Антарктичний льодовиковий щит, який містить понад половину світових запасів прісної води, відіграє вирішальну роль у підвищенні рівня моря в усьому світі. Його швидке танення є одним з найбільших факторів, що сприяють підвищенню рівня океанів, поряд із втратою льоду в Гренландії та тепловим розширенням морів, що нагріваються.
Нагадаємо, британські вчені проведуть експеримент за $66 мільйонів, щоб спробувати "приглушити" Сонце.