RU  UA  EN

Пʼятниця, 3 січня
  • НБУ:USD 41.85
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.85
Світ

Новини

3 січня

Всі новини

Байден зустрівся з Меркель у Вашингтоні: що говорили про Україну

У четвер, 15 липня, у Вашингтоні відбулися переговори президента США Джо Байдена і канцлера ФРН Ангели Меркель, в ході яких два лідери держав обмінялися думками з приводу газопроводу "Північний потік - 2" і майбутнього України.

"Апостроф" зібрав найважливіші заяви Байдена і Меркель.

Захист флангів НАТО

На спільній прес-конференції Байден заявив, що США і Німеччина єдині у захисту своїх союзників, котрі представляють східний фланг НАТО, проти агресії з боку РФ.

Позиції по Північному потоку - 2 "

Меркель заявила, що позиції Німеччини і США за проектом "Північний потік - 2" розрізняються.

"Обговорили (з президентом США - Ред.) Росію і Україну, і в зв'язку з цим" Північний потік - 2 ". У нас тут різні оцінки того, що несе цей проект", - заявила Меркель.

Газовий договір України з Росією

За словами бундесканцлера, Німеччина і Єврокомісія доклали зусиль для укладення договору про транзит газу між Україною і РФ до 2024 року, і вони виходять з того, що він буде пролонгований.

"Ми доклали багато зусиль, не тільки Німеччина, а й вся Європейська комісія, щоб ми змогли виробити з Росією і Україною договір, який гарантує продовження газового транзиту до 2024 року. І моє основне припущення полягає в тому, що після цього подібні газові поставки будуть можливі. Це постійно... Принаймні, я не чула зворотного, скажу обережно ", - заявила Меркель.

Україна - транзитер російського газу

Меркель висловила впевненість, що Україна має залишитися країною-транзитером російського газу, а "Північний потік - 2" буде додатковим проектом, який не замінить український транзит.

"Хочу сказати чітко: в нашому розуміння було і є, і залишається, що Україна залишається транзитною країною для природного газу, що в України, як у будь-якої іншої країни, є право на територіальний суверенітет, тому ми беремо участь в мінському процесі, і що ми діятимемо активно, якщо Росія не буде враховувати це право України бути країною-транзитером. Це означає, що для мене "Північний потік - 2" є додатковим проектом, а не проектом, що заміщає транзит газу через Україну", - заявила Меркель.

Як покарають Росію за порушення

У разі порушень зобов'язань по транзиту газу через Україну проти РФ можуть бути задіяні "багато інструментів" з боку ЄС, заявила канцлер ФРН.

"У нас є багато інструментів, вони лежать істотно не на німецькій стороні, а на європейській, які можна застосувати (в разі порушення транзиту - Ред). Це завжди демонструвалося і в зв'язку з санкціями, і Мінськом, і з анексією Криму. Але я не хочу тут займатися спекуляціями, хочу тільки сказати, що ми всі, включаючи наші профільні відомства, говоримо про те, які можливості для реакції ми маємо. Ми перебуваємо в діалозі з нашими європейськими друзями, проте це буде відрегульовано у вирішальний момент, я сподіваюся, що до нього не дійде", - заявила Меркель.

Енергонезалежність України

Вашингтон і Берлін мають намір підтримати "енергетичну трансформацію" країн Центральної та Східної Європи, включно з Україною.

"США і Німеччина співпрацюватимуть щодо прискорення впровадження "чистої" енергії в економіках, що розвиваються - це важливо для боротьби з кліматичною кризою і запобігання використанню енергії як інструмента примусу", - йдеться в заяві за підсумками переговорів Байдена і Меркель.

"Ми мобілізуємо інвестиції в Центральну і Східну Європу і, в тому числі, будемо підтримувати енергетичну трансформацію, енергоефективність та енергетичну незалежність України", - сказано в спільній заяві.

Вашингтонська декларація

США і Німеччина підписали "Вашингтонську декларацію" про загальні принципи, в якій Вашингтон і Берлін зобов'язуються захищати "відкритий світ".

"Основа наших відносин - загальна прихильність демократичним принципам, цінностям і інституціям", - йдеться в декларації.

"По всьому світу все нації у визначенні свого політичного устрою повинні бути вільні від іноземного втручання, примусу або домінування зовнішніх держав", - заявляють США і Німеччина.

Вони також обіцяють боротися за "цілісну, вільну і мирну Європу", підтримувати НАТО і розвивати існуючі союзи і партнерства. Також в декларації говориться про підтримку "правил, норм і стандартів" щодо нових технологій, які, на думку Берліна і Вашингтона, повинні підтримувати "свободу, а не репресії".

Виклики для Європи

Варіант коронавируса "Дельта" ставить Німеччину перед новими викликами, заявила Меркель на прес-конференції з Байденом.

"Ми обговорили (з Байденом - Ред.), що ... варіант" Дельта "значно поширився, це ставить нас, звичайно, перед новими викликами", - заявила Меркель, додавши, що рішення про відкриття кордонів США для поїздок з ЄС і Німеччині має бути "максимально стабільним, немає сенсу приймати рішення на кілька днів, а потім брати рішення назад".

Нагадаємо, 12 червня Меркель і Джо Байден вже обговорювали будівництво газопроводу "Північний потік - 2". Канцлер ФРН заявила, що для американської та німецької сторони дуже важливо, щоб зберігся транзит газу з РФ через Україну.