Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш назвав цей рік "майстер-класом із руйнування клімату".
Про це політик заявив під час виступу на кліматичній конференції ООН (COP29) у Баку, пише Guardian.
Гутерріш наголосив, що сім'ї біжать, рятуючи свої життя, доки не вдарив наступний ураган. А робітники та паломники падають від нестерпної спеки.
"Повені, що обрушуються на громади та руйнують інфраструктуру. Діти, які лягають спати голодними, поки посухи знищують урожай. Всі ці лиха та багато іншого посилюються антропогенною зміною клімату", - сказав генсек.
Водночас посадовець закликав усі країни зосередитися на трьох пріоритетах, серед яких є скорочення викидів.
"Щоб обмежити зростання глобальної температури до 1,5 градусів за Цельсієм, маємо щорічно скорочувати світові викиди на 9%. До 2030 року вони повинні знизитися на 43% порівняно з рівнем 2019 року. Це означає, що вони повинні охоплювати всі викиди та всю економіку, просувати глобальні цілі щодо потроєння потужностей відновлюваних джерел енергії, подвоєння енергоефективності та припинення вирубки лісів", – зазначив Гутерріш.
При цьому наголосив, що всі країни мають зробити свій внесок, але лідирувати має G20: саме країни цієї групи є найбільшими джерелами викидів. Крім того, Гутерріш додав, що світ має зробити більше, щоб "захистити своїх людей від руйнівного впливу кліматичної кризи".
І наостанок назвав третій пріоритет - фінансування.
"COP29 має зруйнувати стіни кліматичного фінансування. Країни, що розвиваються, не повинні їхати з Баку з порожніми руками. Нам потрібна нова фінансова мета, яка відповідає моменту", - зауважив політик, натякнувши, що кліматичне фінансування - це не благодійність, а інвестиції.
Нагадаємо, в Укргідрометцентрі заявляли, що бойові дії в Україні можуть бути один з факторів зміни клімату. Проте вплив війни на клімат оцінювали як не надто високий.