Президент США Дональд Трамп підписав указ про введення митних тарифів "для всіх" країн, мінімальний з яких - 10%. Це наймасштабніші торгові обмеження США за останнє століття.
"Апостроф" зібрав реакцію країн на такий крок Сполучених Штатів.
Італія прем'єр-міністр Італії Джорджія Мелоні назвала помилковим рішення Трампа запровадити 20% мита на імпорт товарів із ЄС. Вона застерегла, що такі заходи не принесуть вигоди жодній зі сторін, а лише підірвуть усталене партнерство.
"Ми зробимо все можливе, щоб досягти угоди зі Сполученими Штатами, щоб запобігти торговій війні, яка неминуче послабить Захід на користь інших глобальних гравців", — сказала Мелоні.
США є другим за величиною експортним ринком для Італії після Німеччини, і введення мит може завдати серйозного удару по італійських виробниках у різних сферах — від харчової промисловості до виробництва обладнання.
Міністр торгівлі та промисловості Норвегії Сесіліє Мюрсет заявив, що це серйозний удар по світовій економіці і критична ситуація для Норвегії.
"Попередні оцінки показують 20% мита проти ЄС і щонайменше 10–15% проти Норвегії. Це має велике значення, адже ми також значно експортуємо до ЄС, і це зачепить нас. Це серйозний день, і нам необхідно зрозуміти, які реальні наслідки це матиме для Норвегії", - сказав він.
Президент Швейцарської Конфедерації Карін Келлер-Зуттер заявив, що наступні кроки як реакцію на нові мита США влада країни зробить найближчим часом: "Пріоритетом є довгострокові економічні інтереси країни. Дотримання міжнародного права та вільної торгівлі є фундаментальними цінностями".
Прем'єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон зазначив, що його країна й надалі відстоюватиме вільну торгівлю та міжнародну співпрацю.
"Вільне підприємництво і конкуренція стали основою успіху Заходу. Саме тому американці можуть слухати музику на шведському Spotify, а ми, шведи, можемо слухати ту ж музику на американських iPhone. Тому я глибоко шкодую через шлях, яким пішли США, обмежуючи торгівлю підвищенням мит", - заявив він.
Прем'єр-міністр Австралії Ентоні Албанезе каже, що для його країни ці мита не стали несподіванкою: "Але давайте будемо відверті — вони абсолютно безпідставні. Президент Трамп говорив про "взаємні мита". Взаємне мито мало б бути нульовим, а не 10%! Дії адміністрації суперечать будь-якій логіці та підривають основи нашого партнерства. Це не вчинок друга".
Прем'єр-міністр Ірландії Міхол Мартін назвав пріоритетом свого уряду захист ірландських робочих місць та економіки: "Ми будемо співпрацювати з ірландськими та міжнародними компаніями, щоб допомогти їм подолати цей період. Ірландія спільно з ЄС шукатиме шляхи переговорів із США, щоб мінімізувати шкоду від цих мит".
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск після введення мит заявив: "Дружба означає партнерство. Партнерство означає дійсно взаємні мита. Необхідні відповідні рішення".
Міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен сказав, що йому важко зрозуміти, чому США хочуть розпочати торгівельну війну проти Європи. НА його думку, тут немає переможців і програють усі.
"Замість того, щоб зводити стіни, ми повинні прибирати бар'єри. Європа виступить єдиним фронтом. Європа дасть рішучу та пропорційну відповідь", - заявив Льокке.
Прем'єр-міністр Канади Марк Карні заявив, що його країна буде боротися з митами Трампа за допомогою контрзаходів.
Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн розповіла про підготовку контрзаходів у відповідь на мита Трампа, назвавши їх серйозним ударом по бізнесу і споживачах у всьому світі. Європейська комісія вже завершує розробку 1-го пакета контрзаходів у відповідь на мита на сталь, та готується до додаткових дій, якщо не допоможе дипломатія.
"Але є альтернативний шлях, ще не пізно вести переговори", — зазначила фон дер Ляєн.
Вона наголосила, що рішення Трампа ставить найбільш економічно вразливі країни та їхнє населення у надважке становище, а ціна співпраці зі США "зросте негайно". Фон дер Ляєн наголосила, що споживачі у всьому світі відразу відчують вплив торгівельної війни, оскільки ціни навіть на базові товари та послуги відчутно зростуть. Вона зазначила, що рішення Штатів про універсальні тарифи особливо завдає шкоди трансатлантичним економічним відносинам.
Міністр фінансів США Скотт Бессент застеріг торговельних партнерів Штатів від запровадження заходів у відповідь на нові мита. Він наголосив, що така реакція може призвести до подальшого підвищення тарифів.
"Моя порада кожній країні зараз — не вживати заходів у відповідь. Сидіть спокійно. Прийміть це. Подивимося, як усе піде, тому що якщо ви вживете заходів у відповідь, буде ескалація. Якщо ви не вживете заходів у відповідь, далі це не піде", — зазначив він.
Деякі країни вже звернулися до США з пропозицією розпочати торговельні переговори. Бессент запевнив, що адміністрація готова дати час для стабілізації ситуації, після чого оцінить подальший розвиток подій.
Бессент також сказав, що ціни для пересічних американців у короткостроковій перспективі "можуть зрости, але не обов'язково" і додав, що це "дуже складний розрахунок".
Нагадаємо, Трамп запровадив нові тарифні ставки на імпорт, сподіваючись таким чином відродити американську промисловість. Мінімальна ставка складає 10%, зокрема і для України. Водночас для так званих "країн-порушників", які, за його словами, поводилися несправедливо щодо США, мита є вищими: для Китаю — 54%, а для Європи — 20%. Агентствр Bloomberg підрахувало, що це торкнеться глобальної торгівлі на 33 трлн доларів.
Також Трамп вводить 25% мита на всі автомобілі іноземного виробництва, які вступлять в дію з 3 квітня, а 10% мита на іноземні автозапчастини — з 3 травня.
"Для всіх американців це День визволення! Довгоочікуваний момент настав — 2 квітня 2025 року назавжди увійде в історію як день відродження американської промисловості, день, коли Америка повернула свою долю у власні руки, і день, коли ми знову почали робити Америку багатою!", — заявив Трамп.
Як повідомляв "Апостроф", у Трампа стався конфуз під час підписання указу про запровадження мит.