RU  UA  EN

Четвер, 2 травня
  • НБУ:USD 39.30
  • НБУ:EUR 41.95
НБУ:USD  39.30
Світ

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Новини

2 травня

Всі новини

Допомога українським біженцям в Італії: як оформити документи та який розмір виплат

Українські біженці можуть отримати в Італії статус тимчасового захисту на рік з можливим продовженням його дії до трьох років. Але оформлення статусу може зайняти до чотирьох місяців.

На те, як отримати відповідний статус, скільки грошей отримають біженці та на багато інших питань, які можуть виникнути в українців в Італії, відповіла голова Української правозахисної організації громадян України в Італії "Оберіг" Олена Катаранчук "Фактам".

Процедура отримання статусу тимчасового захисту

Статус тимчасового захисту передбачає дозвіл на проживання (permesso di soggiorno), доступ до ринку праці та житла, а також дозвіл на відкриття базового банківського рахунку. Але варто зазначити, що переселенцям потрібно обов'язково вчити італійську.

Для його отримання, українцям потрібно напередодні поїздки чи після прибуття до Італії заповнити анкету. Кожен член сім'ї повинен мати окрему анкету. Також вони можуть бути різними в залежності від того, у який саме регіон Італії їдуть біженці.

В українців є вісім днів після прибуття повідомити про свою присутність (dichiarazione di presenza) місцевим органам влади, звернувшись до Комісаріату/Головного управління поліції (Questura). Там треба уточнити порядок оформлення дозволу на проживання відповідно до статусу: тимчасовий захист, статус біженця, отримання притулку або возз'єднання сім'ї.

Далі необхідно зробити запит на отримання тимчасової картки медичного обслуговування у місцевому відділенні санітарної служби (ASL).

Якщо під час оформлення дозволу на проживання Комісаріат не видав національний ідентифікаційний код, то потрібно самостійно звернутися до податкової служби (Agenzia dell'Entrate). Такі випадки бувають у деяких провінціях Італії.

Фінансова допомога

З 30 квітня українським біженцям можуть виплачувати 300 євро допомоги дорослим та 150 євро дитині. Вони розраховані лише на три місяці. Щоб отримати допомогу, потрібно заповнити анкету після оформлення статусу тимчасового захисту та отримання ідентифікаційного коду.

"Якщо ви оформили тимчасовий захист, отримали соцвиплати від держави і вирішили після цього повернутися в Україну, то держава може вимагати від вас повернути гроші", - зауважила Катаранчук.

Медична допомога

При статусі тимчасового захисту українець має право отримувати медичну допомогу. Якщо статус ще не оформлений, то все одно громадянин може отримати безкоштовну невідкладну медичну допомогу, вакцинацію, видачу направлень на клінічні обстеження та необхідних медикаментів. Щоб отримати меддопомогу, потрібно мати код STP (straniero temporaneamente presente). Його видають у закладах охорони здоров'я.

Чи можна виїжджати за межі країни

Якщо українець повертається в Україну, то статус тимчасового захисту автоматично анулюється. З дозволом на проживання можна виїжджати до інших країн Шенгенської зони терміном до 90 діб на 180 днів.

Робота

Статус тимчасового захисту передабчає право на доступ до національного ринку праці, але це ще не гарантія. що можна легко знайти там роботу.

"Роботи за фахом немає, влаштуватися можна офіціантом, кухарем, прибиральницею або на фабриці", - сказала експертка.

Освіта

Після набуття статусу тимчасового захисту українські біженці мають право віддати дитину до безкоштовної школи.

"Якщо батьки хочуть віддати дитину у безкоштовний дитячий садок, то мають звернутися до соціальних служб, які допоможуть з оформленням", - уточнила Катаранчук.

Нагадаємо, українців у Європі можуть обкласти подвійним податком на зарплату. Ми розповідали, в яких випадках доведеться платити більше.

Раніше ми писали, для українських біженців у Європі діють пільги на проїзд, у яких країнах не потрібно платити.