Литва надасть €4 млн для зміцнення енергонезалежності українських шкіл та лікарень.
Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль.
За його словами, відповідну Спільну декларацію щодо посилення співпраці у сфері енергетичної стійкості та відновлення підписали на полях конференції URC-2026 із міністром енергетики Литви Жигімантасом Вайчюнасом.
У межах цих домовленостей литовська сторона спрямує €4 млн на встановлення сонячних панелей та систем зберігання енергії на об'єктах соціальної інфраструктури. Передане обладнання раніше вже використовували у межах проєкту "Промінь надії", завдяки чому шість українських закладів охорони здоров'я наразі мають власну генерацію, а ще один перебуває на етапі розробки технічних рішень.
Серед пріоритетних напрямів співпраці визначено також екстрену підтримку енергетичного сектору України, що передбачає постачання трансформаторів, генераторів, критичних запасних частин та іншого обладнання відповідно до нагальних потреб.
Зокрема, демонтоване устаткування з Вільнюської ТЕЦ та Ігналінської АЕС уже використовується в Україні для проведення ремонтів на об'єктах енергетичної інфраструктури.
Нагадаємо, за результатами зустрічі у форматі "енергетичного Рамштайну", яка відбулася в польському Ґданську, міжнародні партнери оголосили про надання додаткової фінансової допомоги та нових внесків до Фонду підтримки енергетики України. Загальна сума виділених коштів на відновлення пошкодженої інфраструктури становитиме щонайменше €375 млн.
Ми також писали, що Нідерланди нададуть €178 млн для підготовки України до зимового періоду та розвитку розподіленої генерації.