RU  UA

Субота, 10 травня
  • НБУ:USD 41.15
  • НБУ:EUR 46.20
НБУ:USD  41.15

"Слуги" готові відбирати у людей квартири, їх не цікавлять українці з їх проблемами - Олег Попенко

Олег Попенко про ініціативу влади відбирати у людей житло за комунальні борги

Олег Попенко про ініціативу влади відбирати у людей житло за комунальні борги Фото: pixabay.com

Провладна фракція "Слуга народу" готує законодавчу ініціативу, відповідно до якої в українців зможуть забирати житло та інше майно за комунальні борги. Лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко під час засідання Ради 2 березня заявила, що владі треба не майно забирати, а зменшувати ціну комунальних послуг. Чи зможуть у українців забирати житло та що робити з комунальними боргами, яких набігло вже 73 мільярди гривень - в ефірі Апостроф Live на Апостроф TV розповів голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

- Юлія Тимошенко під час свого виступу в Раді заявила, що нібито є законодавча ініціатива, відповідно для якої за несплату комуналки можуть забирати і житло, і машину. Що ви про це думаєте?

- Це вже не перша пропозиція, яка лунає від "Слуг народу", щодо позбавлення майна за житлово-комунальні послуги. Я вважаю, що за середньої зарплати в 10 тисяч гривень, коли українцям приходять платіжки на 4-5 тисяч гривень в опалювальний сезон, говорити про те, що в людей забиратимуть майно через борги, бо вони фізично не можуть сплатити, абсолютно недоречно.

Борги дійсно існують. Наприклад, в січні у Херсонській області за опалення сплатили 47% споживачів. А заборгованість на 1 січня в Україні вже сягнула 73 мільярди гривень. Про це також потрібно думати перед тим, як піднімати тарифи за житлово-комунальні послуги: чи мають інші можливості сплатити за них?

Озвучу декілька цифр: у лютому платіжка українців, які проживають у багатоквартирних будинках, зросла на 1000 гривень. І при цьому субсидія, яку виділяє держава, зменшена до 33 млрд грн, якщо я не помиляюся. Минулого року вона становила 45 млрд. Тому на сьогодні я не бачу варіантів, як українці взагалі будуть сплачувати за житлово-комунальні послуги.

- То як бути людині у цій ситуації?

- На сьогодні держава не пропонує ніяких варіантів, окрім субсидій. Тому потрібно йти та будь-якими способами оформлювати її, тому що інших варіантів немає.

Держава не пропонує зниження чи перегляд тарифів. Вона каже: або ви сплачуєте, або ви можете отримати розстрочку платежа чи заборгованості. Частіше за все йдеться про заборгованість. І все. Інших варіантів у людей немає, вони змушені сплачувати. Ті, хто не може цього робити, формують заборгованість.

- А про цю законодавчу ініціативу – про так звану спецвідповідальність, про яку казала Тимошенко - це взагалі реально?

- У першу чергу у людей будуть заарештовані всі рахунки, заблоковані картки, якщо буде рішення суду.

Наступний етап – буде заарештоване все рухоме майно: автомобілі або все, що є рухомим майном.

І третій етап – це арешт квартир. На моїй пам’яті в незалежній Україні був один випадок, коли через суд в місті Рівне у людини забрали квартиру. В інших випадках люди самостійно продавали квартири та розраховувалися за житлово-комунальні послуги.

Але це все реально. Ми можемо очікувати від "Слуг народу" і не такі дії. Вони своїми заявами чітко кажуть: їх не цікавлять українці зі своїми проблемами. Для них головне, щоб були кошти в бюджеті для сплати боргу МВФ.

- З тими боргами, які вже є, що робити?

- Потрібно в першу чергу розібратися з цими боргами. Частина боргів, які мають споживачі, що проживають у сільській місцевості та приватному секторі, накопичилася перед облгаззбутами. Вони незаконно нарахували людям так званий зимовий коефіцієнт. Цих боргів досить багато.

По-друге, треба розібратися з боргами співвласників багатоквартирних будинків, які вони отримали від теплопостачальних компаній. Методика розподілу тепла у багатоквартирному будинку дозволяє нараховувати вдвічі, а то й утричі більше, ніж звичайний тариф, лише тому, що людина своєчасно не повірила лічильник або навіть не знала, що в неї встановлений лічильник. Потрібно розбиратися.

Я вважаю, що всі ці законодавчі пропозиції "Слуг народу" мають бути зупинені, доки ми з вами не зможемо захистити споживачів комунальних послуг. На сьогодні ми з вами не можемо, наприклад, скласти будь-яку претензію до теплопостачальної компанії, тому що на це можуть піти роки. А вона кожен місяць буде нараховувати величезні тарифи та формувати заборгованість.

- Тобто у судовому порядку вирішити це питання між споживачем та надавачем послуг неможливо?

- Це дуже складно. На сьогодні споживач практично не захищений від дій монополістів. Судові справи можуть тривати роками, а інших варіантів немає. Тому що Державна житлово-комунальна інспекція існувала до 2011 року – до речі, цей законопроект зараз у Раді знаходиться – немає куди звернутися. Є єдина Держпродспоживслужба, а вона переймається не тільки питаннями комуналки, а й усіма іншими. Їх просто не вистачає.

Читайте також

Карфаген має бути зруйнований, або при чому тут ціни на російську нафту

Світовий нафтовидобуток збільшуватиметься, низькі ціни на нафту можуть протриматися протягом кількох років

Нафтове прокляття Росії: країна-агресорка із жахом чекає падіння цін на "чорне золото"

Світ очікує падіння цін на нафту, в Росії внаслідок цього можуть початися серйозні економічні проблеми