RU  UA

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Валютний ринок

Заколивалося: що буде з курсом гривні до кінця 2021 року

У першій половині серпня гривня навіть зміцнювалася

У першій половині серпня гривня навіть зміцнювалася Фото: Getty images

До недавнього часу гривня зміцнювалася до долара й інших валют, проте напередодні Дня Незалежності різко обвалилася. "Апостроф" з'ясовував, з чим це пов'язано, і яким буде курс до кінця 2021 року.

Падіння на фоні свят

Протягом всього літа національна валюта України демонструвала стійку тенденцію до укріплення. Курс долара на міжбанківському ринку з початку червня знизився з 27,49-27,51 гривні до 26,60-26,62 гривні. Проте після 18 серпня курс американської валюти пішов угору. Його зростання різко прискорилося після святкування Дня Незалежності, в результаті чого на кінець минулого тижня доларом вже торгували по 26,96-26,98 гривні.

Звичайно, зростання долара на міжбанку спричинилося і до підвищення готівкових курсів. Якщо перед святами курс покупки в банках складав 26,45-26,50 гривні, а продажу - 26,85-26,90 гривні, то до кінця минулого тижня долар підскочив до 26,70-26,75 гривні і 27,05-27,10 гривні відповідно.

Врешті в п’ятницю, 27 серпня, Національний банк вирішив втрутитися в ситуацію і здійснив інтервенцію на міжбанківському ринку, запропонувавши банкам валюту по 26,94 гривні за долар. Такі дії НБУ дещо пригасили панічні настрої і призвели до певного зниження курсу. Втім, в останні дні літа він все одно помірно зростав і зафіксувався на рівнях 26,92-26,94 гривні. При цьому готівковий курс знов перевищив 27 гривень/долар.

Сезон, залізо, спекулянти

Причини таких коливань на валютному ринку експерти пов’язують з різними факторами.

На думку голови експертно-аналітичної ради Українського аналітичного центру Бориса Кушнірука, підвищення валютних курсів є досить звичним явищем на початку осені, коли бізнес відновлює свою активність після сезону відпусток.

"Також на валютному курсі відбивається ситуація на світових ринках, - розповів фахівець в коментарі "Апострофу". - Після стрімкого зростання на початку нинішнього року, ціни на металургійну і аграрну продукцію на світових ринках пішли вниз. Ціна залізної руди, яка до недавнього часу сягала 220 доларів за тону, зараз опустилася до 160 доларів і, на думку експертів, це падіння буде продовжуватися. Також знижуються ціни на кукурудзу, яка є однією з головних експортних позицій України. Звичайно це призведе до зниження валютної виручки українського бізнесу. Тому передчуття майбутнього дефіциту долара викликає підвищений попит на ринку".

Втім, оцінюючи подібні різкі сплески курсів, не варто забувати і про валютних спекулянтів, вважає голова ради з питань іноземних інвестицій та економічного розвитку України Роман Бабіцький.

"Спекулянтам, які протягом святкових днів закупили багато валюти, було вигідне підвищення курсу, яке дало їм можливість через кілька днів продати її за вигідним для себе курсом, - розповів експерт виданню. - НБУ зазвичай швидко реагує на подібні випади та швидко продає долари на торгах, тим зупиняючи зростання курсу. Але цього разу спекулянтам вдалося похитнути ситуацію".

Ще одним фактором виникнення валютної нестабільності, на думку Романа Бабіцького, є, як не дивно, відносно благополучна ситуація з виплатами по іноземним кредитам. Зазвичай для таких виплат, пік яких припадає на вересень, уряд закуповує валюту, продаючи облігації внутрішньої держпозики (ОВДП). Нерезиденти, купуючи їх, продають валюту на внутрішньому ринку, що сприяє укріпленню гривні. Проте завдяки 2,7 мільярда доларів, що надійшли до України від МВФ перед Днем Незалежності, потреба в розміщенні ОВДП відпала, через що попит на гривню з боку нерезидентів виявився значно нижчим, ніж очікувалося.

Курс зросте, але помірно

Щодо подальших подій на валютному ринку, фахівці переважно дотримуються тієї думки, що найближчим часом гривні нічого особливого не загрожує.

"За нашим базовим сценарієм курс до кінця року буде коливатись в межах 27,0-27,5 гривні за долар, - каже виконавчий директор CASE Україна Дмитро Боярчук. - Певний тиск на курс гривні буде відбуватися, хоча і різких коливань поки що на горизонті не видно. Багато чого буде залежати від позиції МВФ, зокрема щодо використання подарованих 2,7 мільярда доларів. Гадаю, що левова частка цих коштів піде на виплату зовнішніх боргів (зокрема потрібно буде до кінця року погасити 2 мільярди доларів по єврооблігаціях та близько 700 мільйонів доларів боргу перед МВФ). Проте, якщо ми отримаємо додатковий транш до кінця року, ці кошти можна буде використовувати на фінансування дефіциту бюджету. І це дозволить суттєво знизити тиск на курс гривні".

На думку управляючого партнера консалтингової компанії "Фінансова студія" Євгена Невмержицького, наявні на сьогоднішній день резерви Національного банку (станом на кінець серпня, 31,5 мільярда доларів - "Апостроф") є достатніми для того, щоб нівелювати можливі коливання на валютному ринку, навіть за умови значного скорочення цін на експортні товари України. Тож, за його словами, скоріше за все, курс долара на кінець року не виросте більш ніж на 50 копійок від нинішнього значення.

Отже, якщо сьогодні "зелений" коштує близько 27 гривень, то наприкінці 2021 року курс навряд чи перевищить 27,5 гривні/долар.

До речі, за прогнозом банку J.P. Morgan, протягом найближчих місяців курс долара буде поступово підвищуватися: в жовтні-грудні 2021 року він перебуватиме на рівні 27,5 гривні, в січні-березні 2022 року - 28 гривень, в квітні-червні - 28,5 гривні.

Тобто, на кінець поточного року маємо ті ж самі 27,5 гривні/долар.

Ціни не "слухаються" долара

В той же час, передбачається, що облікова ставка Національного банку буде поступово підвищуватися. Вже під час найближчого перегляду 9 вересня вона може вирости з нинішніх 8% до 8,5%, прогнозує J.P. Morgan. В першому кварталі 2022 року вона зросте до 9%, а в подальшому - і до 9,25%.

Це означає, що аналітики J.P. Morgan очікують, що найближчим часом в Україні відбудеться значне зростання цін, оскільки підвищення облікової ставки є традиційним методом, який застосовують центробанки для сповільнення інфляції. За даними прогнозу, інфляція у вересні нинішнього року сягне рівня 10,5%.

В той же час, зростання облікової ставки, від якої залежить рівень дохідності урядових облігацій, буде сприяти стабілізації курсу гривні. Як розповів Роман Бабіцький, сьогодні частина інвесторів утримуються від придбання ОВДП, відкладаючи його до чергового підвищення облікової ставки. Після цього вони зможуть придбати облігації, що означатиме для них підвищення доходу, а для ринку України - надходження додаткових об’ємів валюти, що додатково сприятиме стабілізації курсу гривні.

Таким чином, якщо прогнози справдяться, мешканці України, які звикли вважати інфляцію і девальвацію валюти одним і тим же явищем, зможуть переконатися у протилежному. Скоріше за все, протягом найближчих місяців ми будемо спостерігати досить значне зростання цін при практично стабільному валютному курсі.

Хоча, насправді, 2021 рік вже підтвердив цю тенденцію, адже українці давно вже не бачили в магазинах таких шалених цін.

Новини партнерів

Читайте також

Трамп "підняв" долар: що буде з гривнею та іншими валютами

Курс долара в Україні до кінця 2024 року буде в районі 42 гривень, 2025 року курс може зрости до 45-48 гривень

Яким буде курс долара в Україні до кінця 2024 року та у 2025 році: прогнози уряду та експертів

Курс долара до кінця 2024 року, швидше за все, перевищить 42 гривні, у 2025 році курс перебуватиме в діапазоні 44-46 гривень

Чи буде обвал курсу гривні влітку: прогноз від аналітиків

До кінця літа курс долара перевищить 41 гривню, курс євро – 45 гривень, до кінця 2024 року курси становитимуть 42 та 46 гривень відповідно