Ситуація на валютному ринку України останнім часом стабілізувалася. При цьому з початку війни в країні, по суті, є два валютні курси – офіційний, встановлений Національним банком, та ринковий, який формується на основі попиту та пропозиції. На сьогодні розрив між двома курсами перевищує 20%, і не виключено, що валютна політика регулятора найближчим часом змінюватиметься. "Апостроф" з'ясовував, що відбувається сьогодні на вітчизняному валютному ринку, якими є його основні тенденції, а також скільки може коштувати долар до кінця літа.
Ситуація на валютному ринку України останнім часом є досить стабільною.
Нагадаємо, Національний банк України (НБУ) з початку війни заморозив офіційний курс долара на рівні 29,25 гривні (курс євро та інших іноземних валют традиційно встановлюється через їхні крос-курси до долара). При цьому банки можуть здійснювати безготівкові розрахунки за курсом, який не перевищує офіційного більш ніж на 1%. Це зроблено насамперед для забезпечення безперебійного надходження до країни критичного імпорту.
З готівковою валютою ситуація інша. У різні періоди часу з початку російської агресії курс "чорного" ринку значно перевищував офіційний. Наприклад, у травні він був близьким до позначки 40 гривень/долар.
Комерційні банки також продають готівкову валюту за курсом, вищим за офіційний. До 21 травня максимальна маржа становила 10%, але потім це обмеження було скасовано для того, щоб торгівля готівковою валютою остаточно не пішла в "тінь".
В результаті, на сьогодні, готівкові курси у комерційних банках та на "чорному" ринку практично зрівнялися. Станом на 28 червня середній курс купівлі долара в банках становив 35,1 гривні, на "чорному" ринку - 35,45 гривні, курси продажу відповідно - 35,45 гривні та 35,6 гривні.
Два курси - два способи життя
Як зазначив у розмові з виданням керівник аналітичного відділу інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій, стабілізація валютного курсу, яка спостерігається вже приблизно місяць, пов'язана, перш за все, з тим, що знизилися панічні настрої у суспільстві.
Проте офіційний курс гривні, незважаючи на стабілізацію, все рівно дуже далекий від ринкового – розрив становить понад 20%.
У зв'язку з цим точаться дискусії, у тому числі за участю НБУ, про можливість лібералізації курсової політики аж до повернення до плаваючого курсу, як це було до війни.
При цьому такі дискусії нерідко призводять до негативних наслідків.
"У травні була невдала комунікація (з боку НБУ), що стосувалася можливих послаблень на офіційному ринку, через що спостерігалася певна паніка, і протягом кількох тижнів значно зростав попит на долари", - пояснює Олександр Паращій.
Втім, експерти, опитані "Апострофом", вважають, що повернення до плаваючого курсу найближчим часом не буде.
"Думаю, поки що рано повертатися до плаваючого курсу, але вже назріло коригування офіційного курсу, і навіть у Нацбанку розуміють, що він не зовсім є ринковим. Можна було б скоригувати його десь на 10%, і ринок це нормально б сприйняв. А загалом бажано приблизно до 32 гривень/долар", - каже Олександр Паращій.
Фінансовий аналітик Андрій Шевчишин, у свою чергу, вважає, що до закінчення військових дій Нацбанк навряд чи піде на суттєве пом'якшення валютної політики, проте він може запровадити так звану "керовану девальвацію" гривні. У розмові з виданням він припустив, що регулятор міг би послабити офіційний курс до 32-33 гривень/долар, а то й до 35 гривень/долар - "залежно від обставин".
Національний банк України
Впаде чи зміцніє
Чи коригуватиме найближчим часом Національний банк офіційний курс, невідомо.
Однак чого українцям чекати від ринкового курсу? Того, за яким долари продаються в обмінних пунктах і відділеннях банків, або, якщо в них немає валюти, на "чорному" ринку?
Враховуючи невизначеність із термінами закінчення війни, візьмемо орієнтир до кінця літа.
"Мої очікування такі, що принаймні ринковий курс гривні залишатиметься стабільним. Або навіть зміцнюватиметься – в середньому, до 33-34 (гривень за долар)", - каже Олександр Паращій.
У свою чергу економіст і фінансовий аналітик Олексій Кущ не бачить на сьогодні перспектив для зміцнення гривні. Втім, як і для її сильного послаблення.
"Передумов для того, щоб девальвація була глибшою, ніж на 10-15%, на сьогоднішній день немає, - сказав він у коментарі "Апострофу". - Максимальна глибина, яка може бути, - це 40 гривень/долар. Але це не означає, що курс буде саме таким. А вже восени все залежатиме від інфляційних процесів".
Андрій Шевчишин пов'язує можливі курсові зміни із валютною політикою регулятора. За його словами, якщо Нацбанк її не змінюватиме, курс залишиться приблизно на тому ж рівні, що і зараз. "Можлива також невелика зміна до 36-37 гривень/долар", - додав він.
Однак, вважає експерт, якщо НБУ проведе ту саму "керовану девальвацію" офіційного курсу до 32-33 гривень/долар, то ринковий курс також зрушить - приблизно до 38 гривень/долар. Якщо ж офіційний курс долара зросте до 35 гривень, ринковий може сягнути і 40 гривень, зазначив Шевчишин.
Він також вважає, що поки в країні триває війна, сценарій зміцнення гривні малоймовірний.
"Його можна розглядати лише у разі масованого заходу зовнішніх коштів - інвестицій, кредитів. На даному етапі я такий сценарій не розглядаю, - каже аналітик. - В перспективі це можливо. Статус кандидата в члени ЄС - це досить потужний інструмент залучення капіталу в країну. Але лише без воєнних дій".