RU  UA

Неділя, 24 листопада
  • НБУ:USD 41.05
  • НБУ:EUR 42.85
НБУ:USD  41.05
Валютний ринок

Трамп "підняв" долар: що буде з гривнею та іншими валютами

Євро пророкують серйозне падіння

Євро пророкують серйозне падіння Фото: pixabay.com

Курс долара до євро та інших валют почав зростати після оголошення про перемогу Дональда Трампа на американських виборах, що пов'язано з політикою, яку він, як очікується, проводитиме під час свого нового президентського терміну. "Апостроф" з'ясовував, як "трампономіка" вплине на курс української гривні.

Американський долар виріс на повідомленнях про перемогу Дональда Трампа на виборах президента США.

У середу, 6 листопада, коли підрахунок голосів ще продовжувався, але результати голосування вже ні в кого не викликали сумнівів, курс долара підскочив до максимуму з 2020 року до основних світових валют.

Зокрема долар виріс по відношенню до євро. Якщо ще ввечері 5 листопада за 1 євро давали майже 1,1 долара, то вже вранці 6 листопада – 1,06 доларів. 7 листопада європейська валюта трохи відіграла падіння, але все одно курс поки що залишається на рівні 1,08.

Експерти вже заговорили про швидке досягнення курсового паритету двох валют, тобто 1:1.

Подібні прецеденти траплялися і раніше. У далекому 2002 році, коли готівковий євро тільки вводився в обіг, якийсь час спостерігався його паритет із доларом. Ситуація повторилася влітку 2022 року, правда ненадовго, і європейська валюта з того часу залишалася на десяток-півтора відсотків дорожчою за свою американську колегу.

Чому зміцнився долар на новинах про перемогу Трампа?

"Це пов'язано з анонсованою ним політикою, яку він проводитиме на посту президента - зниження податків, протекціоністські заходи та загороджувальні тарифи щодо Європи, Азії, Мексики, зняття "ядерної парасольки" з Європи, - розповів у коментарі "Апострофу" фінансовий аналітик Андрій Шевчишин. - Мова йде про перспективи майбутньої глобальної інфляції та більшу перевагу долара перед європейськими та іншими валютами через те, що Америка як найбільша економіка світу зможе себе забезпечити".

Наступне запитання: чи продовжиться девальвація євро аж до досягнення паритету з доларом?

"Світ прогнозує торгову війну в трикутнику США-КНР-ЄС. Торгова війна - це охолодження світової економіки та страждання тих країн, які мають відкриту економіку і сильно залежать від експорту. ЄС тут більш вразливий, ніж США, особливо Німеччина. Тому зниження євро можливе, але не гарантоване", - сказав виданню колишній член Ради Національного банку України (НБУ) Віталій Шапран.

Чи встоїть гривня?

Стрибок курсу долара, викликаний перемогою Дональда Трампа, поки що особливо не позначився на гривні. У банках курс американської валюти залишається в межах 41,2-41,7 гривні, готівковий "зелений" торгується на рівні 41,5-41,6 гривні.

Попри те, що у жовтні золотовалютні резерви Національного банку скоротилися одразу на 6%, вони все одно залишаються на досить високому рівні – близько 36,6 мільярда доларів. До того ж, до кінця цього року Україна очікує на надходження міжнародної фінансової допомоги у розмірі понад 15 мільярдів доларів.

Таким чином, високий рівень фінансової підтримки з боку наших союзників, який поки що зберігається, забезпечує стабільність гривні.

"Гривня залежить від допомоги партнерів. Оскільки левова частка фінансової допомоги йде з ЄС, думаю, рішення Трампа істотно на її курс не вплинуть, - каже Віталій Шапран. - Але я закликав би НБУ перестати гратись в плаваючий курс і розтринькувати золотовалютны резерви (ЗВР) - адже саме розмір ЗВР зараз гарантує стабільність національної валюти".

Але що буде з курсом гривні далі?

"Припускаю, що при падінні євро до долара США для коригування платіжного балансу нам потрібно буде йти на девальвацію, але вона не буде надто великою", - розповідає Шапран.

Щодо конкретного курсу, то експерт упевнений: "Курс буде таким, який захоче НБУ, що гарантовано його золотовалютними резервами".

Ці резерви, як і раніше, поповнюватимуться за рахунок коштів міжнародної допомоги.

Країни "великої сімки" погодили виділення нам безповоротного кредиту на 50 мільярдів доларів, який погашатиметься із заморожених за кордоном коштів російського центробанку.

"Але як це буде реалізовано після перемоги Трампа, після політичної кризи в Німеччині (у країні розпалася правляча коаліція)? – запитує Андрій Шевчишин. - Чи є ризик для цієї суми? Я б сказав, що він є, хоч і невеликий".

Мовою цифр

Тож на нас все ж таки чекає девальвація?

"До кінця року дуже ймовірно, що курс буде ближче до 42, може навіть цю позначку перетнемо, - сказав "Апострофу" директор аналітичного департаменту інвестиційної компанії Concorde Capital Олександр Паращій. - Але, навіть якщо не перетнемо цього року, напевно, якщо не буде якихось суттєвих змін, перетнемо її на початку наступного року".

Андрій Шевчишин, у свою чергу, прогнозує, що позначку 42 гривні буде подолано цього року, і курс увійде до коридору 42-43 гривні/долар.

"Але як буде по факту, вирішить Нацбанк, - додає експерт. - Він може до кінця року тримати курс - шляхом спалювання резервів".

Щодо наступного року, то ослаблення гривні, швидше за все, продовжиться.

"Модельно я розглядав до кінця 2025 року курс на рівні 48-50, - каже Шевчишин. - Проте моделі в умовах регулювання не працюють, і цілком можливо, що курс буде меншим. Узгоджена бюджетна цифра - 45 (середньорічний курс - "Апостроф")" .

"Якщо не буде якихось шоків, то, швидше за все, до кінця наступного року курс може бути в районі 45-46 гривень", - погоджується Олександр Паращій.

Новини партнерів

Читайте також

Яким буде курс долара в Україні до кінця 2024 року та у 2025 році: прогнози уряду та експертів

Курс долара до кінця 2024 року, швидше за все, перевищить 42 гривні, у 2025 році курс перебуватиме в діапазоні 44-46 гривень

Чи буде обвал курсу гривні влітку: прогноз від аналітиків

До кінця літа курс долара перевищить 41 гривню, курс євро – 45 гривень, до кінця 2024 року курси становитимуть 42 та 46 гривень відповідно

Долар пішов за 40: чи обвалиться гривня до кінця року

Курс долара до гривні продовжить зростати - але все буде стабільно, якщо не станеться драматичних подій