RU  UA

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Енергетика

Може, він взагалі не запуститься: чому Путін ризикує залишитись без "Північного потоку - 2"

Ставка на лобістів не зіграла

Ставка на лобістів не зіграла Фото:

Німецький регулятор повідомив, що не зможе сертифікувати газопровід "Північний потік-2" принаймні до кінця першого півріччя 2022 року. Таке рішення пов'язане з необхідністю зареєструвати оператора газопроводу відповідно до законодавства Німеччини, на що потрібен час. "Апостроф" з'ясовував, як довго ще не запуститься в експлуатацію скандальний "газопровід Путіна", і як нинішня ситуація позначиться на Україні.

Введення в експлуатацію російського газопроводу "Північний потік-2", який нещодавно був добудований, відкладається на невизначений термін. Це пов'язано з тим, що його сертифікація навряд чи відбудеться у першій половині 2022 року.

"У першій половині (року) рішень не буде", - цитує Reuters главу німецького мережевого агентства Bundesnetzagentur (BNetzA) Йохена Хоманна.

Відтермінування сертифікації обумовлено тим, що до її початку оператор газопроводу – компанія Nord Stream 2 AG, яка зареєстрована у Швейцарії і на 100% належить російському "Газпрому", має завершити процес створення дочірньої компанії в Німеччині, як того вимагає законодавство цієї країни.

Окрім того, навіть після схвалення запуску "Північного потоку-2" німецьким регулятором відповідне рішення має розглянути (та необов'язково підтримати) Європейська комісія.

Нагадаємо, введення в експлуатацію газопроводу "Північний потік-2" може призвести до значного скорочення обсягів транзиту російського газу до Європи через Україну, а в найбільш песимістичному сценарії – до повного припинення існування українського маршруту. Це не тільки позбавить Україну прибутку, але й створить ризики для газопостачання до країни.

Німеччина – не Росія

У зв'язку з рішенням німецького регулятора виникає очевидне питання: невже в "Газпромі" (а, по суті, у Кремлі) не знали відповідних норм німецького законодавства щодо необхідності реєстрації компанії-оператора газопроводу саме в Німеччині - адже, напевно, в цей процес, який для Росії є не так економічним, як політичним, були залучені спеціалісти різних напрямків?

"Думаю, там усі розуміли, але була дуже потужна лобістська сила в особі уряду Ангели Меркель, на яку вони розраховували. В них у Німеччині працює ціла мережа агентів впливу, є підгодовані політики, і тому розраховували, що все це допоможе "вирішити питання" , - сказав у коментарі "Апострофу" директор енергетичних програм Центру Разумкова Володимир Омельченко. - Проте до влади прийшла нова коаліція, і, хоча Шольц (новий канцлер ФРН Олаф Шольц) - із соціал-демократів, яким близькі російські інтереси, але їхні партнери - "зелені" та вільні демократи – не такі лояльні до російських проектів".

За словами Омельченка, поки що німецький регулятор намагається діяти в рамках законодавства, але зараз важко сказати, чи змінить він свою поведінку під впливом шантажу чи якихось інших факторів: "Але все ж таки Німеччина - це не Росія, і тут силові методи не завжди приносять результат".

Аби не було війни

Експерт також не виключив, що запуск "Північного потоку-2" буде відкладений на більший термін, ніж наразі окреслені півроку.

"Можливо він взагалі не запуститься", - зазначив він. - Зараз ми бачимо, що Росія нагнітає антиукраїнську істерію, і ми не знаємо, чим це все закінчиться" (раніше уряд Німеччини пообіцяв закрити "Північний потік-2" у разі вторгнення російських військ в Україну – "Апостроф").

За словами Володимира Омельченка, на сьогодні найгірша новина для Росії – це те, що Європа починає прокидатися, виходити з летаргічного сну та усвідомлювати реальність російської загрози не лише для України, а й для себе самої.

"Європа і, в цілому, Захід, не може собі дозволити поступитися Росії, оскільки подальші поступки можуть призвести до геополітичної катастрофи (і це – не розвал СРСР, як вважає "вічний" президент РФ – "Апостроф"), до злому всіх правил гри, які з'явилися після Другої світової війни та забезпечували мир у Європі", - сказав експерт.

Ще одне важливе питання: як нинішня ситуація вплине на Україну?

"Очевидно, що чим довше затягуватиметься введення в експлуатацію "Північного потоку-2", тим більше буде у нашої країни можливостей транспортувати газ та заробляти на цьому гроші. Крім того, збереження транзиту важливе для забезпечення нормальних режимів роботи української газотранспортної системи для надійного газопостачання всередині країни, - каже Омельченко. - Тому зараз для України ситуація складається сприятливим чином, але подивимося, що буде далі".

Новини партнерів

Читайте також

Україна збільшить імпорт електроенергії з ЄС: чи вдасться обійтися без вимкнення світла взимку?

Збільшення імпорту електроенергії з Європейського Союзу не усуне ризик відключень у зимовий період

"При мінус 10-15 градусах більше двох-трьох діб у нас гарантовано будуть відключення світла". Інтерв'ю з радником прем'єр-міністра України

Енергетика України в цілому готова до опалювального сезону, але не виключені складнощі, в тому числі відключення світла

В Україні зросли акцизи на пальне: як відреагують ціни на бензин, дизель та автогаз

Через підвищення акцизів в Україні подорожчав лише автогаз, якщо світові котирування нафти впадуть, ціни на бензин і дизель знизяться