На Хмельницькій АЕС можуть з'явитися два нові енергоблоки з російськими ядерними реакторами, які український уряд має намір купити у Болгарії. "Апостроф" розбирався, чому вибір упав на обладнання, вироблене країною-агресоркою, у яку суму нашій країні може обійтися добудова третього і четвертого блоків ХАЕС, і яка ймовірність того, що цей проєкт взагалі не буде реалізований.
Україна добудує два енергоблоки Хмельницької атомної електростанції, використовуючи для цього російські ядерні реактори.
Йдеться про два реактори російського виробництва, які Україна придбає у Болгарії. В цій країні планувалося побудувати атомну електростанцію, проте від цієї ідеї зрештою відмовилися, тоді як реактори залишилися.
Верховна Рада 11 лютого 2025 року прийняла закон, яким дозволила НАЕК "Енергоатом" купити в Болгарії обладнання, в тому числі згадані ядерні реакторі, для його подальшого використання у добудові третього та четвертого енергоблоків Хмельницької АЕС.
Рівняння із двома (чотирма) невідомими
Хмельницька АЕС (ХАЕС) знаходиться у місті Нетішин Хмельницької області. На разі на станції експлуатуються два енергоблоки ВВЕР-1000, потужність кожного з яких складає 1000 мегават (1 гігават).
При цьому на ХАЕС є ще два недобудовані енергоблоки. Готовність блоку №3 складає майже 80%, блоку №4 – відповідно понад 25%.
Раніше планувалось, що на цих двох енергоблоках будуть встановлені реактори чеської компанії Skoda JS, втім пізніше з’ясувалося, що за чеським фасадом ховаються російські "вуха", а тому від цього проєкту відмовились. Через деякий час з’явився варіант з невикористаними реакторами в Болгарії, при цьому те, що вони були вироблені в Росії, схоже, нікого не хвилює.
Крім того, на подальшу перспективу заплановано будівництво на ХАЕС ще двох енергоблоків, але вже за американською технологією компанії Westinghouse з реакторами AP1000. Потужність кожного з чотирьох реакторів як російських, так і американських – 1,1 гігават (американські нібито можуть давати потужність до 1,2 гігавата).
Але головне – це те, що ми (та можливо ніхто) не знаємо, що собою являють ці болгарські (російські) реактори, адже українські фахівці не проводили їх оцінювання.
За словами координаторки енергетичних програм громадянської мережі "Опора" Тетяни Бойко, фактично йдеться про те, що спочатку планується купити реактори, а лише після цього вивчати, в якому вони знаходяться стані.
"Тільки зараз "Енергоатом" оголосив конкурс і буде на тендері обирати, хто буде перевіряти", - сказала вона у розмові з "Апострофом".
Нешвидко та недешево
Насправді мало що відомо не тільки про "болгарські" ядерні реактори, а й в цілому про добудову енергоблоків Хмельницької АЕС.
Як зазначив у коментарі "Апострофу" керівник спеціальних проєктів науково-технічного центру "Псіхєя" Геннадій Рябцев, наразі немає сучасного техніко-економічного обґрунтування добудови цих блоків.
Вище йшлося про те, що ми не знаємо, чи підійдуть реактори для використання на ХАЕС. Але це дапеко не все. Як зазначив у розмові з виданням голова ради Української асоціації відновлюваної енергетики, засновник Харківського енергетичного кластера Станіслав Ігнатьєв, бетонні конструкції, побудовані на станції, не відповідають технічним характеристикам реакторів, тож ці конструкції потрібно буде перебудовувати. Крім того, за його словами, самі реактори треба перелаштовувати під паливні збірки Westinghouse. Такі роботи раніше були проведені на радянсько-російських реакторах українських АЕС, проте це потребує додаткового часу. І грошей.
І це лише додає невизначеності всьому проєкту.
Тобто вже очевидно, що добудова двох енергоблоків ХАЕС за три-чотири роки, як про це заявляє українська влада, виглядає дуже сумнівно, не кажучи вже про зведення "з нуля" ще двох блоків, на що може піти понад десять років.
Що стосується грошей, то досі йшлося про те, що російські реактори разом коштують 600 мільйонів доларів. Але не виключено, що болгари проведуть переоцінку вартості обладнання, і цілком можливо, що воно подорожчає. Принаймні на сьогодні цього ніхто точно сказати не може.
Проте навіть без переоцінки вартості реакторів загальний кошторис може виявитися просто космічним.
"Необхідно перевезти великий обсяг матеріалів – їх треба розібрати до того стану, в якому вони транспортуватимуться автомобільним транспортом, а це складні дороги Румунії - у гірській місцевості чи вузькі, які проходять через великі населені пункти, та й Чернівецька область також є складною для логістики, - пояснює Станіслав Ігнатьєв.- Ще одна стаття витрат – це монтування цього обладнання, потім – їх переробка, щоб ми не використовували російські ТВЕЛи, і щоб на них можна було завантажувати паливо Westinghouse. Не забуваємо, що є ще питання обв’язки, є турбіни, трансформаторне обладнання".
До речі, "космічність" вартості проєкту підтвердив міністр енергетики України Герман Галущенко – за його словами, добудова третього та четвертого блоків ХАЕС може коштувати 160 мільярдів гривень (3,8 мільярда доларів).
Енергоблоків не буде?
Скільки може тривати добудова третього та четвертого блоків ХАЕС? А будівництво п'ятого та шостого блоків? Може десять років, може більше – без нової проектної документації відповісти на це запитання неможливо.
"Це гра в довгу, в неї грати треба, нам все рівно потрібне стабільне енергопостачання, але з паралельним будівництвом потужностей "зеленої" генерації, - каже Станіслав Ігнатьєв. - Але чи необхідно це робити на основі технології ВВЕР - тут велике питання. Я прихильник того, що треба дивитися на більш сучасні технології, і не використовувати так званий "європейський секонд-хенд".
"Я не проти "атомки", і цю опцію точно треба розглядати як стратегічну для країни, - погоджується Тетяна Бойко. - Але спочатку треба було все порахувати, щоб зрозуміти, чи воно нам треба. А зараз у нас потреба в розподіленій генерації, в маневровій генерації, яку не може забезпечити "атомка".
Крім того, альтернативою або, як мінімум, додатком до великих енергоблоків могли б стати малі модульні атомні реактори, які, до речі, здатні забезпечити таку необхідну маневреність.
Тобто можна говорити про те, що пріоритети визначено невірно.
"Електричної енергії не вистачає сьогодні – не через три роки, не через п’ять, сім років", - каже Геннадій Рябцев.
Ба більше – цілком можливо, що проєкт добудови енергоблоків ХАЕС взагалі не буде реалізовано. Як не дивно, зведення блоків з американськими реакторами AP1000 наразі виглядає більш вірогідно.
"Так, як воно відбувається зараз, є висока ймовірність того, що ніхто принаймні зараз не планує добудовувати", - пояснила Тетяна Бойко.
Опитані "Апострофом" фахівці не виключають корупційну складову у цьому проєкті, проте жодних доказів цього наразі немає.
"Можливо ви не збираєтесь будувати ці блоки, і 600 мільйонів хочете скерувати на інші цілі – тоді хоча б натякніть", - резюмує Генадій Рябцев.