RU  UA

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Транспорт та зв'язок

Страхова не дає добро: як інформаційні війни вдарили по авіасполученню з Україною

Деякі авіаперевізники вже відмовляються летіти в Україну

Деякі авіаперевізники вже відмовляються летіти в Україну Фото: Getty images

Закордонні авіакомпанії починають скасовувати свої рейси до України, мабуть, побоюючись бойових дій у нашій країні під час можливого вторгнення російських військ. Очікується, що вже 14 лютого український повітряний простір стане недоступним для більшості перевізників. Уряд України заявляє, що не закриває наше небо, але ініціатива походить від страхових компаній та власників літаків, які здають їх у лізинг, і які не хочуть ризикувати у ситуації, що склалася. "Апостроф" з'ясовував, якими наслідками загрожує блокада українського неба.

Рух у повітряному просторі України може бути обмежений з 14 лютого. Про це у своєму телеграм-каналі написав народний депутат з фракції "Європейська солідарність" Олексій Гончаренко.

"Швидше за все, із завтрашнього дня (14 лютого) з 16.00 за Києвом повітряний рух в Україні буде призупинено. Одна з найбільших страхових британських компаній вже розіслала повідомлення про те, що з завтрашнього дня з 14.00 за Лондоном (16.00 за Києвом) припиняється страховка громадянських літаків, що знаходяться у повітряному просторі України", - написав Гончаренко.

Хто конкретно збирається закривати наш повітряний простір, і для кого, нардеп не повідомив.

Також до кінця незрозуміло, з чим пов'язаний такий захід, однак очевидно, що він вкладається у спільну кампанію істерії навколо можливого вторгнення в Україну російських військ, яке "намічене" на 15-16 лютого.

Я не боягуз, але я боюся

При цьому деякі власники літаків вирішили не чекати на введення заборони і вже дали команду не пускати їх в український повітряний простір.

Так, українська авіакомпанія SkyUp не змогла забезпечити прибуття свого літака з Фуншала (Мадейра) до Києва через те, що власник літака, що перебуває у перевізника в лізингу, заборонив пускати його в Україну.

"12 лютого 2022 року лізингодавець — резидент Ірландії — повідомив авіакомпанію про негайну заборону на вліт літака UR-SQO в повітряний простір України. Попри всі зусилля авіакомпанії та готовність державних структур України звернутись до лізингодавця, власник літака надав категоричну відмову в той час, коли повітряне судно вже виконувало рейс до Києва", – йдеться у повідомленні на сайті авіакомпанія SkyUp.

В результаті літак приземлився в Кишиневі (Молдова), звідки було організовано трансфер до Києва.

Також стало відомо, що свої рейси в Україну відмінила нідерландська авіакомпанія KLM, очікується аналогічне скасування з боку Air France, яке входить із KLM в один холдинг.

В принципі, такі дії авіаперевізників та авіавласників логічні – навіщо відправляти літаки до країни, якщо наступного дня їх можна вже не повернути назад.

За словами експерта у сфері транспорту та інфраструктури Кирила Новікова, нинішня ситуація для України є безпрецедентною. "Це може бути елемент гібридної війни, хоча конспірологічна версія виглядає не дуже серйозно", - сказав він у коментарі "Апострофу".

Насправді, вже вимальовуються загальні обриси того, що сталося, і найімовірнішою причиною повітряної блокади України є суто комерційний аспект.

Кирило Новіков зазначив, що майже всі цивільні повітряні судна в Україні належать іноземним компаніям, які здають їх у лізинг авіаперевізникам, при цьому літаки страхуються буквально у кількох страхових компаніях.

"Власне, вимога зупинити польоти (в Україну) пов'язана зі страхуванням. Тобто лізингодавці та страховики себе убезпечують, на випадок, якщо справді тут почнуть стріляти, і постраждає авіація", - сказав експерт.

Донецький аеропортФото: Getty images

Відкрите небо під гарантії уряду

В уряді України категорично заперечили закриття українського неба. "Інформація про закриття повітряного простору України не відповідає дійсності. Закриття авіапростору є суверенним правом України, відповідне рішення не приймалося", – йдеться у повідомленні прес-служби Міністерства інфраструктури.

У ньому також зазначається, що на сьогодні більшість авіакомпаній продовжують операційну діяльність без обмежень: "Зокрема, наразі 29 іноземних авіакомпаній виконують польоти з 34 країн світу".

Водночас, в уряді визнають, що у перевізників виникають складнощі, пов'язані з "коливаннями на ринках страхування".

"Зі свого боку, держава готова підтримати авіаперевізників і планує надати додаткові фінансові гарантії для підтримки авіаринку. Наразі проводяться консультації з міжнародними партнерами, та готуються відповідні рішення уряду", - заявили в Мінінфраструктури.

У свою чергу, міністр інфраструктури Олександр Кубраков зазначив, що ринки страхових послуг, як і інші фінансові ринки, стали жертвою інформаційної кампанії з нагнітання ситуації навколо України.

"Очікуємо, що вже найближчим часом ситуація стабілізується. Для цього уряд, Офіс президента та наші міжнародні партнери напрацьовують спільні рішення", – сказав він.

Сміх крізь сльози

Принаймні зараз зрозуміло, звідки йде ініціатива ізолювати повітряний простір України. Влада країни намагається зберегти обличчя, однак абсолютно немає жодної впевненості в тому, що їй вдасться утримати контроль над ситуацією. І останні події не вселяють оптимізму – зокрема, категорична відмова власника літака, який здійснював рейс з Мадейри до Києва, летіти в Україну, навіть незважаючи на гарантії з боку держави.

А це означає, що припинення польотів у нашому повітряному просторі справді дуже ймовірне. І це може призвести до дуже серйозних наслідків.

Перше, що спадає на думку, - масовий зрив запланованих польотів. Якщо хтось запланував подорож на День закоханих 14 лютого, а таких, мабуть, чимало, то, швидше за все, їхнє свято буде зіпсоване.

Проте є речі більш неприємні. Якщо вже зараз деякі авіаперевізники відмовляються летіти в Україну, те, що відбуватиметься з 14 лютого, ризикує перетворитись на справжній апокаліпсис, - люди просто не зможуть повернутися до України. І, якщо, наприклад, звістка про зупинення польотів в Україну їх застане у Відні, Берліні чи Празі, це півбіди. А якщо хтось дістається з американського континенту з пересадками?

Усі принади такої подорожі відчула на собі українська радіоведуча Ганна Балент, яка повертається на батьківщину з Мексики. У неї були придбані квитки на рейс авіакомпанії KLM – тієї, яка з 12 лютого скасувала всі польоти в Україну. Декілька разів змінювався час вильоту, а потім і місце призначення. Спочатку йшлося про Амстердам, а потім пасажирів вирішили перенаправити до Парижа. З відчаю журналістка навіть вирішила діставатися додому вітчизняною авіакомпанією МАУ. Але, зрештою, все ж таки її відправила KLM.

"Підсумково: даремно куплені квитки, чотири додаткові тести на ковід (спочатку в транзиті вони були не потрібні), накрився букінг готелю в Амстердамі, терміновий букінг готелю в Парижі. На завершення нашого феєричного діалогу KLM як втішний приз запропонували нам не бронювати готель у Парижі, а посидіти в аеропорту Шарля де Голля. 20 годин. Тоді й тести не знадобляться. Завіса. Трап. Літак. До зустрічі в Парижі, друзі!", - написала Ганна Балент у Facebook.

При цьому в неї попереду ще шлях з Парижа до Києва, і не виключено, що і з ним будуть пригоди.

В уряді насправді чудово розуміють, з якими труднощами можуть зіткнутися українські громадяни, які застрягли за кордоном.

"У разі потреби держава забезпечить повернення всіх громадян України з-за кордону", - заявив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.

Показово, що ця фраза міністра є все в тому ж коментарі Мінінфраструктури про те, що українське небо ніхто не закриває, і переважна більшість авіакомпаній продовжують літати у вітчизняному повітряному просторі. А це означає, що в уряді усвідомлюють те, що можуть не домовитися з міжнародними страховиками, лізингодавцями та авіакомпаніями про продовження польотів в Україну.

При цьому наслідки фактичного закриття українського неба можуть виявитися значно серйознішими, ніж неприємності для туристів. Зрештою, скандали із затримками рейсів у Єгипті та на інших курортах траплялися і раніше, і вони ніяк не були пов'язані із закриттям повітряного простору нашої країни.

Очевидно, що постраждає значна частина української економіки. "І не тільки українською, до речі. Йдеться про економічні контакти, пов'язані з подорожами людей – бізнес-зв'язками, поїздками офіційних делегацій. І, якщо авіакомпанії почнуть масово користуватися такою можливістю (скасовувати рейси в Україну), це матиме вкрай негативний ефект – і іміджевий, і фінансово-економічний", - каже Кирило Новіков.

Проте зараз неможна підрахувати можливі збитки, бо незрозуміло, на який період буде запроваджено заборону на польоти в Україну, якщо його, в принципі, буде запроваджено.

Постачання військової допомоги під питанням

Є ще один важливий момент, пов'язаний із очікуваним припиненням польотів в Україну.

На сьогодні зрозуміло, що заборона стосуватиметься пасажирських перевезень. "Однак з огляду на те, що причина зупинки (польотів) – страхова, подібна історія може торкнутися і вантажних перевезень", - зазначив Кирило Новіков.

І це є приводом для занепокоєння – адже в Україну доставляють військові вантажі від наших сюзників.

Проте озброєння та інша подібна допомога постачається літаками військової, а не цивільної авіації. "А там підпорядкування та страхування все ж таки дещо інші, - каже Новіков. - Зрештою, військова авіація і призначена для того, щоб літати туди, де стріляють".

З іншого боку, виключати те, що уряди цих країн ухвалять рішення не відправляти літаки в Україну, щоб не ризикувати людьми та технікою, також не можна. Адже багато країн-учасниць НАТО, включаючи США та Велику Британію, заявили, що не направлятимуть свої військові контингенти до нашої країни.

Таким чином, гібридна інформаційно-військова операція проти України, схоже, виходить на новий рівень, і про те, що на нас чекає далі, можна лише здогадуватися.

Новини партнерів

Читайте також

Поновлення авіапольотів в Україні: що відомо, коли чекати

В умовах продовження війни в Україні відновлення авіапольотів можливе зі Львова, Бориспіль під великим питанням