RU  UA

Lifestyle

Не свято студентів: що потрібно знати про Тетянин день і його традиції в Україні

Це свято має кілька назв: Бабин кут, Солниш, Тетяна, Тетяна Водохресна

25 січня в Україні відзначається Тетянин день, а жінки з цим ім'ям святкують іменини або "день ангела".

Свято отримало своє ім'я на честь Святої Тетяни - християнської мучениці, яка жила в Римі за правління імператора Олександра Севера (222 - 235 роки). Що потрібно знати про цей день і чому 25 січня не слід вважати Днем студента, розповімо далі у нашому матеріалі.

Тетяна Римська Фото: Wikipedia

Тетяна Римська (чи Свята Тетяна) була дочкою римського проконсула, побожного християнина. Вона таємно прийняла християнство, і після відмови повернутися до багатобожжя була страчена у 225 році (за іншими даними в 226 або 230).

Згідно з церковними переказами, префект Риму Ульміян, коли дізнався, що Тетяна є християнкою, намагався умовити дівчину зректися своєї віри, проте вона не пішла на цей крок. Тоді розлючений префект наказав мучити дівчину різними способами, але Бог дивом повертав здоров'я своїй вірній слузі. Тоді Тетяні відтяли голову.

Читайте також: Водохреща в Україні: п'ять цікавих фактів про одне з найважливіших церковних свят.

Разом із дочкою загинув і батько, який також вірив в Ісуса Христа. Існує також припущення, що всі римські солдати, які мучили Тетяну за наказом влади, теж згодом зреклися своєї старої віри, покаялися і прийняли християнство.

Чому Тетянин день – не День студента

У країні-агресорці РФ 25 січня прийнято відзначати День студента. Це сталося після того, як у Тетянин день у січні 1755 року російська іператриця Єлизавета Петрівна підписала указ "Про заснування Московського університету". Однак до України традиції російських загарбників не мають жодного відношення, оскільки у нас День студента щорічно відзначається 17 листопада – разом із усім цивілізованим світом. Свято встановлено в Україні згідно з Указом Президента від 16 червня 1999 року.

Традиції та прикмети свята

Тетянин день має кілька назв: Бабин кут, Тетяна Водохресна. Жінки в Тетянин день пекли хліб у вигляді сонця і просили світило якнайшвидше повернутися і подарувати тепло. Святковий коровай прийнято їсти всією сім'єю, щоб кожен міг спробувати "шматочок сонця".

Що ж до православної традиції в Україні, богослужіння цього дня відбуваються як завжди - без особливих урочистостей. ПЦУ щодня шанує різних святих, тому й у Тетянин день обмежиться вечірньою літургією, присвяченою святій.

Окрім молитви до Святої Тетяни цього дня варто виконувати і її заповідь – прославлення істинної віри в Ісуса Христа.

Прикмети під час приготування хліба на День Тетяни:

  • Якщо на хлібі помітили горбок під час випічки – це добрий знак: у житті настануть позитивні зміни.
  • Рівна поверхня святкового хліба символізує спокійне та розмірене життя.
  • У випадку, коли хліб підгорів, скоринк давали дівчині, щоб вона легко справлялася з труднощами в житті.
  • Тріщина на короваї – тривожний знак, що може означати сварки та непорозуміння у сім'ї.
  • Вважається, що дівчинка, яка з'явилася на світ цього дня, буде гарною господаркою.

22 січня Україна відзначила День Соборності. Дізнайтеся докладніше історію цього свята.

Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнайтеся про них швидше.

Читайте також

Що робити з черствими пасками: кулінарні лайфхаки від кондитерів

Как можно использовать остатки черствой паски, которая осталась после Пасхи, какие простые десерты можно из нее приготовить

Найкращі ідеї французького манікюру на короткі нігті: добірка фото

Какие варианты французского маникюра на короткие ногти сделать в 2024 году, чтобы быть в тренде и выделяться из серой толпы

Молоко корисне для городу: як його використовувати і які рослини поливати

Как в домашних условиях приготовить натуральное удобрение на основе молока, а также какие растения и комнатные цветы можно подкармливать им