Багато досвідчених дачників вже зайнялися підготовкою до нового дачного сезону. Як правило, цей процес потрібно починати наприкінці зими – необхідно замочити та знезаразити насіння і підготувати ґрунт та ємності для розсади. theLime вирішив докладніше розповісти про терміни придатності насіння різних рослин.
Читайте також: Як підготувати насіння томатів до посадки на розсаду: важлива обробка від хвороб.
Сіяти минулорічне насіння в багатьох випадках можна без побоювань, але після першого року їх схожість падає. Гранульоване та дражоване насіння краще використовувати протягом року.
Зазначимо, що, згідно з українськими ДСТУ, гарантійний термін придатності овочевого посівного матеріалу не перевищує 2-х років. Однак ця цифра є досить умовною – при правильному зберіганні реальний термін збереження схожості для різних овочевих культур перевищує цей показник у 2-3 рази:
- огірки, кабачки, дині та кавуни – 6-8 років;
- бобові культури – 4-6 років;
- томати, редис, капуста біло- і червонокачанна, броколі – 4-5 років;
- морква, перець солодкий та гострий, салат, фенхель – 3-4 роки;
- пряні трав'янисті культури – 2-3 роки тощо.
Читайте також: Чому досвідчені городники не викидають упаковки від кефіру, соків та інших рідких продуктів.
Що може скоротити термін придатності насіння?
1. Температура повітря у приміщенні
За температури в діапазоні +5-12°С посівний матеріал зберігає свої властивості набагато довше. При підвищенні температури до +15-16°С збільшується інтенсивність "дихання" насіння – воно починає втрачати сухі поживні речовини, а разом з ними і шанси на успішне проростання.
Зниження температури до 0°С і нижче призводить до "засипання" насіння – воно може зберегти свої якості, але при сівбі є величезна ймовірність, що воно просто не "прокинеться" без попереднього прогріву.
2. Вологість повітря у приміщенні
Посівний матеріал необхідно зберігати при відносній вологості не більше 45-60%. Насіння надзвичайно гігроскопічне, тому навіть надлишок вологи в 5-10% швидко ним поглинається, що веде до різкої втрати схожості.
3. Вологість насіннєвого матеріалу
Вологість насіннєвого матеріалу не повинна перевищувати 6-12% – на цьому рівні дихання зародків сповільнено, як і перебіг біохімічних процесів. Підвищення цього рівня призводить до появи в насінні вільних молекул води, відповідно – до різкого прискорення обмінних процесів у зародках, втрати сухих поживних речовин, як наслідок – рівень схожості та термін зберігання насіння знижуються в геометричній прогресії.
4. Упаковка та місцезнаходження
Найкраще зберігати насіння в упаковці, в якій ви його купили. Однак, якщо вона вже відкрита або пошкоджена, посівний матеріал потрібно розмістити в максимально закритій ємності. Підійде скляна банка із щільною кришкою або целофановий пакет, який можна запаяти.
Важливо також убезпечити насіння від впливу ультрафіолетових променів – це призводить до зменшення терміну придатності через прискорення обміну речовин, а також швидку втрату якісних показників.
- Раніше ми розповіли, чому селеру потрібно висівати на розсаду з початку лютого.
- Читайте також на theLime, як обробити і загартувати насіння перцю перед посадкою на розсаду.
Цікаві новини для вас:
- Рослини із довгим періодом росту, які рекомендують сіяти на розсаду вже у січні.
- Коли сіяти розсаду у лютому 2024 року: місячний календар городника.
- Урожай буде на місяць раніше: як підгодовувати розсаду, захистивши від шкідників та хвороб.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.