У січні та лютому багато дачників садять насіння на розсаду, і щоб воно проросло і зміцнилося, його слід досвічувати. Авторка YouTube-каналу "Життя бентежне" розповіла, які лампи для цього використовувати.
Читайте також: Коли насіння на розсаду стає старим: його краще не садити, а викинути.
Для досвічення розсади не підходять старі лампи розжарювання з вольфрамовою ниткою. Нині вони практично не використовуються, але у декого залишилися в побуті. Такі лампи дуже нагрівають повітря, порушуючи баланс між кількістю світла і температурою. Через це розсада буде витягуватися і хворити, у тому числі і "чорною ніжкою".
Найкраще використовувати для досвічування розсади світлодіодні лампи. Вони, до того ж, найекономніші та найдешевші. Вибирайте світлодіодні лампи холодного світла, на упаковці яких вказано маркування 5000-6500 Кельвінів (К).
Оптимальне освітлення розсади має бути в діапазоні між 3000-6000 люкс (лк), а визначити його можна за допомогою звичайної безкоштовної програми на телефоні. Встановіть застосунок-люксметр на телефон, зафіксуйте його біля розсади, і якщо датчик покаже 3000-3500 лк - це хороший показник. Ідеальна освітленість – 5000-8000 лк. Якщо показник недостатній, кількість ламп краще збільшити.
Читайте також: Куди садити насіння на розсаду: переваги та недоліки популярних ємностей.
Після появи петельок досвічувати розсаду можна близько 3 днів цілодобово. Якщо ви вирощуєте квіти (петунії, бегонії, примули, дзвіночки) або деякі овочі (селеру, суницю), потрібно підсвічувати з першого дня посадки, тому що вони сходять тільки на світлі.