Постійні повідомлення про нові трагедії, спричинені російським вторгненням в Україну, вже не викликають таких емоцій як у перші місяці. Наша психіка вже більше 7 місяців призвичаюється до страшної реальності, звикнути до якої неможливо. Саме тому в українців формується механізм психологічного захисту, який психологи називають “втомою від співчуття”.
"Вперше цей феномен описали при дослідженні професійного вигорання лікарів, психологів та інших професіоналів, робота яких пов’язана з постійним спогляданням страждань інших людей. Проте потім виявилось, що втомитися від співчуття може будь-хто, навіть якщо вони бачать трагедії у новинах. І це не про байдужість чи черствість серця – просто неможливо постійно контактувати зі стражданнями та не з’їхати з глузду. Треба захищати себе", - пояснюють в Instagram експерти зі служби психічного здоров'я Meclee.
Фахівці наголошують, що у такий спосіб наша психіка захищається: вона створює ніби непроникний бар’єр між трагічними подіями і людиною, яка їх споглядає. При цьому людина все ще визнає всю жахливість трагічної події, проте не відчуває у зв’язку з цим сильних емоцій.
Згідно з дослідженнями спеціалістів, люди більше реагують на індивідуальні історії, в той час як статистична інформація резонує не так. Також важливе значення має територіальна чи особиста близькість до місця трагедії (наприклад, там є родичі, друзі, ви туди подорожували і т.д.).
"Щось подібне ми спостерігаємо зараз і в Україні, і за її межами. Перші новини з фронту чи деокупованих міст сприймалися гостро, так, ніби це стосується кожного з нас. Та з часом ми почали більше включатися у відповідь лише на новини зі свого рідного міста чи тільки на зовсім вже нелюдські вияви жорстокості. Ми теж втомлюємось від співчуття кожному окремому загиблому чи постраждалому", - говорять психологи про зміни, які відбулися з нашою психікою.
Як собі допомогти?
- Ми розповідали про те, як знайти внутрішню опору і впевненість у своєму завтра. Скористайтеся рекомендаціями гештальт-терапевта.
- Також психотерапевт, фізіогноміст Наталія Марченко розповіла нам, як змінилася психіка за період війни, як не втратити віру у світле майбутнє та чому так важливо продовжувати жити повноціннім життям.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.