Багато господинь вважають, що затишок у будинку створюють різні рослини та квіти у вазонах. І якщо ви любите доглядати за всім довкола, спробуйте, наприклад, виростити самостійно авокадо з кісточки або розмножити фікус. theLime ділиться з вами простими порадами та різними способами, як це зробити.
Як розмножити фікус живцюванням?
Більшість видів фікуса розмножують живцями. Для цього можна використовувати верхівкові живці та з середини пагона. Як відзначають досвідчені садівники, перші швидше приживуться.
Нагадаємо, місця прикріплення листя до стебла називають вузлами, а частина стебла між двома сусідніми вузлами – міжвузлям. Для того, щоб отримати живець, потрібно гострим ножем або лезом зрізати частину стебла з міжвузлям.
Оптимальний розмір живця – для дрібнолистих форм – приблизно 10 см (може бути 3-7 листочків), для каучуконосного та ліроподібного фікуса – до 15 см (2-4 листочки).
Видаляємо нижні листочки, а верхні укорочуємо наполовину. Відразу після зрізання живця сік, що виділяється, потрібно змити чистою водою кімнатної температури або поставити живець у воду з додаванням активованого або деревного вугілля. Бажано, щоб ємність не пропускала сонячних променів, а в ідеалі – ще й мінімум повітря, щоб не почався процес гниття. При цьому листя не повинно торкатися води.
Залишаємо живці у воді на світлому місці (з вологістю повітря до 80% і температурою близько +25°С, без попадання прямих сонячних променів) на 2-3 тижні. Спочатку з'являться світлі нарости, а з них - невеликі корінці, які вже можна висаджувати в ґрунт. Як правило, це триває 3-4 тижні.
Потім живці висаджуємо в спеціальний субстрат, який обов'язково повинен мати хороші дренажні властивості. Для грунтової суміші потрібно взяти в рівних кількостях торф, вермикуліт і великий річковий пісок. Ретельно перемішуємо та засипаємо у відповідну ємність.
При посадці заглиблюємо живець до першого вузла. Якщо на вузлі є сформоване листя, то його потрібно видалити, щоб уникнути загнивання.
Як розмножити фікус листом?
Другий спосіб – розмноження листовими пластинами. Для цього достатньо зрізати лист або кілька листків разом із частиною міжвузля.
Відразу після відділення від материнської рослини, кладемо живець з листком у воду на кілька годин, щоб змити сік, який виділятиметься в досить великій кількості. Потім занурюємо його у розчин-стимулятор росту коренів.
Беремо неглибокий горщик невеликого діаметру, заповнюємо його ґрунтосумішшю, що складається з торфу, піску, вермікуліту. Після посадки листя акуратно скручуємо в трубочку і перев'язуємо ниткою, щоб зменшити площу випаровування.
Потім рясно зволожуємо субстрат з пульверизатора і накриваємо вазон плівкою або пляшкою. Температуру повітря бажано підтримувати в межах +25-26°С, а вологість - 75-80%.
Укорінення такого живця відбудеться через 20-30 днів, а потім з'являться нові листочки.
Як розмножити фікус повітряними відведеннями?
Деякі різновиди фікуса (наприклад, Бенджаміна) можна розмножувати способом повітряних відведень.
Цим методом можна користуватися в тому випадку, якщо:
- на фікусі виростає мало нових пагонів, а ось старих вже занадто багато, і вони починають здерев'янюватися;
- ви бажаєте виростити бонсай з розгалуженим повітряним корінням.
Для цього слід вибрати міцний і прямий пагін, видалити з нього кілька листків.
Навколо пагона гострим лезом потрібно акуратно зробити круговий надріз та до місця ранки прикріпити вологий мох. Обгортаємо це місце плівкою та закріплюємо з обох боків вузлами. Мох постійно треба підтримувати у вологому стані.
Незабаром на цьому місці у фікуса з'явиться коріння. Відведення зрізаємо під нижнім фіксатором і пересаджуємо в землю, коли коріння прорвуть плівку.
Найкраще проводити цю процедуру навесні або на початку літа (при температурі +24-32°С), щоб молоді відростки змогли добре зміцніти до холодної пори року.
- Раніше ми розповіли про 5 популярних помилок, через які пропадає орхідея.
- Читайте також на theLime, чому фікус темніє і втрачає листя.
Найцікавіші історії та новини дня тепер у Telegram! Підписуйтесь на канал theLime і дізнавайтеся про них швидше.