У середу, 28 вересня, в Нідерландах відбулася презентація проміжної доповіді Спільної слідчої групи (JIT) з розслідування катастрофи малайзійського Boeing рейсу MH17, збитого 17 липня 2014 року над Донбасом. В інтерв'ю "Апострофу" засновник групи цивільних журналістів Bellingcat ЕЛІОТ ХІГГІНС (ця група вела паралельне розслідування причин катастрофи) зазначив, що JIT повторила висновки Bellingcat: зенітна установка "Бук", з якої була випущена ракета, належить Росії. При цьому Хіггінс додав свої дані.
- Наскільки висновки JIT співпали з тим, що давала з цього ж приводу Bellingcat?
- Це якраз переважно те, про що ми писали протягом останніх двох років: місце запуску (ракети, - "Апостроф") те ж, маршрут "Бука" в Україні - той же. Крім того, вони згодні, що він надійшов з Росії.
- Тобто, якою мірою офіційна комісія врахувала рекомендації Bellingcat?
- Я б не говорив так категорично. Можу тільки сказати, що вони відповідають і нашій роботі теж.
- Чому розслідування знову затягується і слідчі не захотіли назвати конкретних причетних осіб?
- Слідство готується до судового позову, а не до того, щоб назвати злочинців і присоромити їх. Тому буде час для того, щоб поділитися цими доказами в ході розгляду справи.
- З'явилася нова інформація про осіб, які могли бути причетні до авіакатастрофі. Слідчі просять усіх, хто знає що-небудь про якогось Андрія Івановича (позивний Оріон) і про Миколу Федоровича (позивний Дельфін), повідомити їм. Їх поки що ні в чому не звинувачують, але збирають на них додаткову інформацію. Еліот, можете прокоментувати цю інформацію? Що це за люди? У вас є якісь дані стосовно них?
- Ми чули різні імена, деякі нам уже знайомі, деякі ми дізналися вперше, але це допоможе нашому майбутньому аналізу.
- Слідство заявило, що за попередніми підсумками можна визначити сто осіб, причетних до авіакатастрофі. Еліот, у Bellingcat є якісь подробиці стосовно цих людей? Можете повідомити?
- Ми вважаємо, що "Бук" - з 53-ї бригади ППО Росії, і на початку цього року ми опублікували звіт про її членів, які, на нашу думку, пов'язані тією чи іншою мірою з "Буком", який збив MH17. Ми передали в поліцію усі подробиці, тому я вважаю, що деякі з цих людей є в їх сотні.
- Скільки всього, за даними Bellingcat, людей причетні до авіакатастрофі МН17?
- Ну, оскільки Володимир Путін, мабуть, дав наказ про участь у незаконних бойових діях в Україні, можна сказати, що це число зростає і зростає. Це насправді залежить від того, наскільки серйозно вони (можливі підозрювані, - "Апостроф") були залучені. Ми знаємо, що понад 100 осіб супроводжували установку "Бук" на кордоні, а деякі з них, ймовірно, увійшли на територію України з нею, але ми поки що не знаємо імена людей, які перетнули кордон.
- Які наслідки для Росії можуть мати сьогоднішні підсумки розслідування?
- Це насправді залежить від рішучості міжнародного співтовариства... При цьому я вважаю, що Кремль сподівається, що на виборах в США переможе Трамп, а не Клінтон.
- Чи загрожує Путіну Гаазький трибунал за цей злочин? Наскільки це ймовірно? Якщо ні, то чи може йому загрожувати якесь покарання?
- Росія буде намагатися зробити все можливе для того, щоб не взяти на себе відповідальність. Це ще довга історія, тому важко коментувати
- Чи може історія з Боїнгом і результати розслідування вплинути на хід війни на Донбасі? Наприклад, в плані збільшення санкцій проти Росії?
- Так, ця катастрофа привернула багато уваги до донбаського конфлікту за межами України. Це також призвело до того, що таємні маневри Росії стали явними. Важливо також відзначити, що JIT - це кримінальні слідчі. Вони відзначили, що мають тверді і достатніми для суду докази того, що Росія направляє військову техніку в Україну. Це дуже важливо.