RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика
Погляд

Є умова, за якої Україна поверне Крим: Путін створює собі великі проблеми

Рефат Чубаров про визнання виборів Путіна в Криму нелегітимними

Рефат Чубаров про визнання виборів Путіна в Криму нелегітимними Віче проти виборів в Криму Фото: УНІАН

22 березня Верховна Рада ухвалила постанову про визнання нелегітимними виборів президента Росії в анексованому Криму. На думку нардепа, глави Меджлісу кримськотатарського народу Рефата Чубарова, це крок до посилення ізоляції президента РФ Володимира Путіна.

Про те, як глава Кремля сам заганяє себе в таку ізоляцію і за якої умови Україна зможе повернути окупований півострів, Чубаров розповів "Апострофу".

Ми не могли не відреагувати (на незаконні "вибори Путіна" на півострові, - "Апостроф"), бо Крим – це наша територія. Було два підходи. Перший – визнати нелегітимними повноваження знову обраного президента Росії та закликати світових лідерів також виходити з цього. Але після довгої дискусії ця постанова отримала ту форму, яку ми обрали – незаконні вибори на території Криму є юридично нікчемними, не несуть жодних правових наслідків і ставлять під сумнів легітимність президента Росії.

Формулювання "ставлять під сумнів легітимність президента Росії" теоретично та й практично дає українським дипломатам і посадовцям можливість працювати з партнерами на те, щоб якомога більше ізолювати Путіна.

Я про це говорив у своєму виступі в Раді, коли це питання обговорювалося. Я сказав, що шкода, що зняли перший варіант, де пропонувалося визнати Путіна повністю нелегітимним. Я збирався голосувати за цей варіант, про що й оголошував. Але компроміс у тому, що це ніяк не можна реалізувати. І, якщо чесно говорити, то низка наших партнерів, у тому числі США, Німеччина і Франція, вже привітали Путіна з обранням.

А ця постанова, яку ми ухвалили, дає нам хоч якийсь інструмент, нехай і не дуже ефективний, щоб ним користуватися. Один з моїх колег у Верховній Раді говорив, що на цю заяву мають спиратися і президент, і наші дипломати.

Читайте також: Вже є відповідь на нову велику авантюру Путіна - західний експерт

Далі треба спробувати підвести Путіна під все більшу ізоляцію. І це не є неможливим завданням.

До того ж, якщо сам Путін надалі так виступатиме, то це прискорить його ізоляцію. В останні два-три тижні він нам дуже допоміг. Навіть його послання до Федеральних зборів 1 березня, а потім низка його інтерв'ю, де він шантажував світ, демонстрував нібито дуже потужні види російської зброї і договорився до того, що "якщо в цьому світі нема місця для Росії, то навіщо нам такий світ". Тобто в цій ситуації Путін сам є фактором, який вносить додаткову напругу у відносини між Заходом і Росією. Дай Боже, щоб він так і продовжував. І тоді, можливо, у західних політиків більше відкриватимуться очі, вони не наполягатимуть на діалозі з Путіним, а будуть прихильниками більш жорстких засобів тиску на Росію.

Подальші дії України у питанні визволення Криму? Поки світ не знайде ефективного механізму, щоб змусити Росію повернутися в межі міжнародного права, то Україна одноосібно ніяк не зможе змусити РФ піти з українських земель. Це мають бути об'єднані зусилля світового співтовариства і, в першу чергу, європейських країн. Це мають бути більш жорсткі санкції, такі як відключення SWIFT і ембарго на енергоносії. Але світ на це поки не йде.

Читайте також