RU  UA  EN

Субота, 17 серпня
НБУ:USD
  • НБУ:USD
  • НБУ:EUR
25.10
Політика

Читайте нас у Telegram-каналі

Від війни до холодильника або форс-мажор: як Порошенку виграти вибори

Порошенку необхідно переконати близько 40% виборців

Порошенку необхідно переконати близько 40% виборців Фото: UNIAN

Центральна виборча комісія опрацювала майже всі протоколи дільничних виборчих комісій. І хоча офіційно результати голосування ще не оприлюднені, вже очевидно, що в другому турі зійдуться два кандидати на найвищу посаду в країні: Володимир Зеленський і Петро Порошенко. При цьому, діючий гарант пішов в переконливий відрив від Зеленського... програвши шоумену майже 15%. А значить, за три тижні, які залишилися до другого туру, Петру Порошенку доведеться кардинально поміняти свою виборчу кампанію, щоб істотно наростити м'язи рейтингу, інакше президентську булаву просто не втримати. Які вправи варто виконувати президенту, щоб під час паузи між турами збільшити електоральну масу, і чи спрацює це, розбирався "Апостроф".

Кого переконувати

Ще до виборів соціологи прогнозували Зеленському досить великий відсоток підтримки виборців, визначаючи йому перше місце серед кандидатів. Правда, експерти і політики зі стажем запевняли, що рейтинг шоумена надутий, і цільова аудиторія актора просто не дійде до виборчих дільниць, промінявши бюлетень на шашлик за містом. Однак електорат Володимира Зеленського до ділянок дійшов, ще й як дійшов, встигнувши і галочку за кандидата поставити і м'ясо посмажити.

Відразу після оприлюднення перших результатів екзит-полів, коли стало зрозуміло, що на перше місце гаранту не вирватись, Петро Порошенко в своєму виборчому штабі заявив: "Я готовий до глибокого і предметного діалогу з тими, кого не встиг переконати перед першим туром. Я повністю розумію мотиви вашого невдоволення, я почув вас і прошу, почуйте і ви мене", - підкреслив президент.

Але щоб займатися переконанням, для початку потрібно визначитися: а кого все-таки потрібно переконувати? Очевидно, що виборці Зеленського знову проголосують за шоумена і в другому турі, але залишається умовно "безхозний" електорат політиків, які на президентських виборах отримали вагомі відсотки, але зайняли нижчі позиції. Йдеться про Юлію Тимошенко, Юрія Бойка, Анатолія Гриценка, Ігоря Смєшка, Олега Ляшка, Олександра Вілкула і Руслана Кошулинського.

"Найімовірніше, Порошенко підбере електорат Кошулинського і частково Гриценка. Що стосується інших, більш-менш серйозних кандидатів, навряд чи будуть глобальні переходи голосів, і особливих можливостей електорального розширення у президента немає", - пояснив "Апострофу" політолог Петро Олещук.

Правда, Гриценко вже заявив, що не збирається підтримувати чинного гаранта в другому турі. Але це, звичайно ж, не означає, що виборці екс-міністра оборони вчинять так само.

Гриценко уже заявил, что не собирается поддерживать действующего гаранта во втором туре Фото: UNIAN

Петро Порошенко може підібрати виборців і Ігоря Смєшка, які бажали б бачити на чолі країни класичного державного мужа. Також у гаранта є шанс перетягнути на себе частину електорату Юлії Тимошенко, яким, в принципі, близькі тези про "армію, мову, віру", але вони принципово не голосували за Порошенка в першому турі, а в другому турі принципово не проголосують за Володимира Зеленського.

А ось ситуація з підбором голосів для лідера "Кварталу" складається більш вдалою, ніж для Петра Порошенка. Згідно з даними ЦВК, найбільше голосів за Зеленського віддали жителі півдня і сходу України: Дніпропетровської, Одеської, Миколаївської, Запорізької, Харківської та Херсонської областей. У цих же регіонах Юрій Бойко став другим, відповідно, у Володимира Зеленського відмінний шанс забрати практично весь електорат екс-регіонала, а це, на хвилиночку, трохи більше 11,5% голосів виборців. Крім того, шоумен консолідує навколо себе частину так званого протестного електорату Анатолія Гриценка, який за "мародерам в'язниці", решту виборців Тимошенко і, звичайно ж, прихильників Олександра Вілкула, які вдруге прийдуть на виборчі дільниці.

"Але розрив між президентом і Зеленським становить близько 2,5 мільйонів голосів. І для того, щоб поміняти процентне співвідношення, Петро Олексійович, звичайно, може робити все що завгодно. Але де він візьме 2,5 мільйони голосів?" - каже "Апострофу" політтехнолог Дмитро Раїмов.

Разрыв между президентом и Зеленским составляет порядка 2,5 миллионов голосов фото: Евгений Котенко

Як переконувати

А це найголовніше питання для президента і його команди на найближчі три тижні. Адже навіть на спеціальних виборчих дільницях в зоні проведення операції об'єднаних сил, голоси військових розділилися практично порівну між Верховним головнокомандувачем і шоуменом. Виходить, що мілітаристський крен кампанії Порошенка не приніс очікуваних результатів навіть там, де у президента теоретично повинна бути беззаперечна перевага.

Факт, що "армія, мова, віра" не може стати абсолютним козирем в боротьбі з опонентами, почали розуміти в штабі Порошенка ще за пару місяців до першого туру, різко активізувавши чисто соціальні історії, наприклад, призначивши з 1 квітня виплати на третю дитину . І хоча формально рішення про допомогу сім'ям приймав Кабмін, міністр соцполітики Андрій Рева неодноразово підкреслював, що це ініціатива президента. Крім того, в публічних виступах за місяць до виборів гарант став підкреслювати важливість і пріоритетність боротьби з бідністю, мовляв, Україні вдалося стримати російську агресію, і час подумати про наповнення холодильників.

На думку експертів, опитаних "Апострофом", використовуючи цю ж тактику протягом наступних трьох тижнів, президенту вдасться наростити м'язи рейтингу, але цього мало.

"Йому потрібно перезавантажувати свою кампанію і імідж. Головна помилка, якої може припуститися зараз президент - продовжувати так само вести свою кампанію, називаючи прихильників інших кандидатів розумово неповноцінними, ворогами України", - пояснює Олещук.

Дійсно, улюблений прийом політиків поділу країни на умовних "своїх" і "чужих" на цих виборах не спрацював.

"Поділ суспільства на дві частини - тих, хто зі мною і тих, хто проти мене - вже не працює, - коментує ситуацію "Апострофу" аналітик Українського інституту майбутнього Ігар Тишкевич. - Зеленський набрав свій відсоток голосів не тільки тому, що проводив кампанію, яка ефективно била по його цільовій групі, а й тому, що не брав участі в гризні основних кандидатів".

І заява Порошенка про готовність до "глибокого і предметного діалогу" з непереконаними якраз і свідчить про те, що акценти кампанії будуть зміщуватися.

Але однієї тільки готовності до діалогу для прокачування більш м'язових груп рейтингу недостатньо. Якщо продовжувати аналогії з фітнесом, президенту потрібно терміново урізати в раціоні вуглеводи, які додають масу, але не м'язову, а жирову, а з нею на змаганнях не стати першим. До таких небажаних "вуглеводів" можна віднести одіозних членів групи підтримки президента, наприклад, мерів Одеси і Харкова: Труханова і Кернеса відповідно.

"Збереження в повному складі теперішньої команди означатиме, що він не збирається нічого міняти. У такому разі, у тих, хто не голосував за Порошенка, виникає тверда впевненість, що вони все зробили правильно. Якщо ж Порошенко вестиме діалог з тими, хто близький до нього за переконаннями, але критикував його, то президент може наздогнати і перегнати Зеленського", - підкреслив Тишкевич.

Втім, зовсім відходити від політики протиставлення команді президента не вигідно. Адже саме така стратегія дозволить "відкусити" відсотки у Юрія Бойка. Інша справа, що протиставлення не повинно відбуватися за лінією "тупий - не тупий".

"Порошенко вже почав кампанію з протиставлення досвіду і новизни в політиці, молодості. Частина електорату Бойка нехай і не підтримує курс Порошенка, але, як мінімум, ця людина хоча б має досвід державного управління. Якщо подивитися на соціологію попередніх років, то ми маємо суспільство, яке розділене на дві групи: від 40 до 48% українців вважає, що вищі пости в керівництві може займати будь-яка людина, навіть новачок, і приблизно стільки ж стверджує, що вищі пости може займати тільки той, хто має досвід державного управління", - підкреслює Тишкевич.

Порошенко уже начал кампанию по противопоставлению опыта и новизны в политики, молодости фото:president.gov.ua

Форс-мажор

Залишається ймовірність, що президент взагалі може відсунути другий тур голосування на невизначений термін, наприклад, різко ввівши новий воєнний стан.

"Але в цих умовах все це буде настільки шито білими нитками, що означатиме розрив відносин із Заходом, ізоляцію України, - запевняє Петро Олещук. - Навряд чи це може принести бонуси Порошенкові, а тільки відтермінує його відхід від влади, але тоді цей відхід буде більш трагічним. Це потрібно було робити до першого туру, а тепер всім вже все зрозуміло, і така ситуація виглядатиме відвертим встановленням диктатури".

"Сценарій такий в штабах обговорюється. Але якщо президент вирішить це зробити, то можна тільки буде сказати йому спасибі, тому як з введенням другого воєнного стану або виконанням будь-якого іншого трюка, рейтинги Зеленського різко зростуть, і його почнуть підтримувати вже і в парламенті. Тому я не вірю, що президент на це піде", - додав Дмитро Раїмов.

Новости партнеров

Загрузка...

Читайте також

Луценко приготуватися: хто наступний після Гримчака

Підозри стосовно Юрія Гримчака виникли під час слідства щодо побиття Тетяни Чорновіл

Затримання Гримчака: подробиці справи топ-чиновника часів Порошенка

Юрія Гримчака затримали за підозрою в скоєнні шахрайства в особливо великих розмірах

Сам собі "Слуга": чи будуть депутати Зеленського воювати з опозицією

Головною інтригою нової Верховної Ради є те, хто увійде до парламентської коаліції і хто стане опозицією

Новости партнеров

Загрузка...