RU  UA  EN

Понеділок, 25 листопада
  • НБУ:USD 41.10
  • НБУ:EUR 43.00
НБУ:USD  41.10
Політика

Проведення виборів на Донбасі: чи піде Україна на поводу у Росії?

Верховна Рада Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Вже на наступному тижні Верховна Рада може розглянути питання про зміну постанови про проведення місцевих виборів. Правки стосуються питання на заборону про проведення виборчої кампанії на непідконтрольній Києву території Донбасу до отримання контролю над кордоном.

Як заявив глава української делегації в ТКГ Леонід Кравчук, це ключова вимога Росії. Нібито без його виконання противна сторона відмовляється обговорювати інші важливі питання: зони подальшого розведення військ на Донбасі і новий обмін полоненими.

У чому криється проблема і як може відреагувати парламент - читайте на «Апострофі».

Суть проблеми

15 липня Верховна Рада прийняла постанову про проведення місцевих виборів в Україні, проте пунктом 4 даної постанови скасувала проведення виборів в окремих районах Донецької та Луганської областей до отримання Україною контролю над кордоном.

Тоді рішення підтримали 326 народних депутатів, а проти голосувала лише фракція ОПЗЖ.

Скасування виборів на окупованому Донбасі відразу ж обурило Росію і її сателітів на сході України. 26 липня Путін навіть підняв це питання в телефонній розмові із Зеленським. Тоді він прямо заявив, що відмова від проведення виборів в ОРДЛО «ставить під загрозу питання мирного врегулювання на Донбасі».

Вельми непрозорий натяк на те, що Росія буде впиратися до останнього. Так і вийшло.

Незабаром після цього в МЗС РФ заявили про те, що Україна такими діями нібито заявила про вихід з «Мінська», а далі пішов «злив» листа заступника голови Адміністрації Путіна Дмитра Козака, в якому він запропонував відмовитися від переговорів по Донбасу на рівні радників.

Ультиматум на переговорах по Донбасу став логічним продовженням кампанії по тиску на Україну. Саме в такій ситуації Кравчук вирішив звернутися в Раду з пропозицією розглянути зміни до постанови про проведення місцевих виборів.

«Мені довелося звернутися до ВР, щоб постанову відрегулювали і змінили згідно Мінським угодами, адже вони є міжнародним документом і схвалені ООН. Ми не можемо ігнорувати підписані нами ж документи. Але я не знаю, як в цій ситуації буде діяти Парламент», - пояснив свої мотиви Кравчук в ефірі Апостроф TV.

При цьому є думка, що ультиматум Росії може бути лише частиною дипломатичної гри, яка не приведе до зупинки переговорів.

«Росіяни таким чином посилають сигнал про те, що для них потрібно дотримуватися тієї послідовності Мінська, яку вони вважають правильною. Якщо перемир'я буде і далі триматися, то переговори перейдуть до обговорення політичних питань. Росіянам важливо зафіксувати, що спочатку вибори, зміна законодавства, амністія і так далі, а потім вже повернення контролю над кордоном», - сказав в коментарі нашому виданню експерт МЦПД Микола Капітоненко.

У вівторок питання точно не розглянуть, а в «Слузі народу» не переймаються

25 червня Верховна Рада збереться на перше засідання після канікул, але питання про зміну постанови точно розглядати не зможуть. Порядок дня вже сформований, а Кравчук ще навіть не направляв те саме горезвісне звернення з проханням про перегляд.

Про це розповіла заступник голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук. При цьому вона нагадала позицію української влади, що вибори не можуть проводитися там, «де є зброя, де є російські збройні формування».

«Також не можуть бути вибори без українських партій, без українського законодавства, без ЦВК, без роботи журналістів і так далі», - додала заступник голови фракції СН.

При цьому в «Слузі народу» не переймаються через звернення Кравчука, назвавши його дипломатичної хитрістю.

«Пан Кравчук сказав "я звернуся, що мені складно?"». «Але звернутися і приймати якісь рішення в парламенті - це різні речі», - підкреслила представниця монобольшінства в розмові зі ЗМІ.

Що вирішить Зеленський?

Питання в тому, чи захочуть на Банковій вносити зміни є в даному випадку ключовим. Якщо Зеленський зважиться, то гарантовано отримає порцію звинувачень в "зраді" і тому, що він безвольно прогнувся перед вимогами Росії.

Якщо ні, то напевно виникнуть ще більші проблеми за столом переговорів в ТКГ. А це не тільки заминка з подальшим розведенням сторін, але і питання чергового обміну полоненими, який зараз дуже потрібен Банковій для підтримки рейтингів перед виборами.

"У будь-якому випадку попереду затяжні переговори і торги на тему того, що спочатку буде виконуватися. Якщо бажання Москви і Києва вирішити проблему Донбасу серйозне, то будуть шукати якийсь компроміс в цьому просторі. Якщо бажання особливого немає, то це просто буде один з епізодів, яких попереду нас чекає ще дуже багато ", - підкреслив експерт МЦПД Капітоненко.

Як воно буде насправді — ми дізнаємося вже дуже скоро. До початку нового політичного сезону лишилося всього декілька днів.

Читайте також