RU  UA  EN

Середа, 1 травня
  • НБУ:USD 39.30
  • НБУ:EUR 41.95
НБУ:USD  39.30
Політика

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Беня на валізі: чи підтримає Зеленський санкції США проти Коломойського

У Банкової з'явилися можливості "обнулити" скандального олігарха

У Банкової з'явилися можливості "обнулити" скандального олігарха Фото: УНІАН

У п'ятницю, 5 березня, в США завдали нового удару по скандальному олігарху Ігорю Коломойському: держсекретар Ентоні Блінкен оголосив, що мільярдерові, його дружині, дочці і синові заборонено в'їзд на американську територію. При цьому, що дивно, санкції введені не за махінації з грошима "Приватбанку", а за "корупційні діяння на посаді голови Дніпропетровської області в 2014-2015 роках". Тепер Володимиру Зеленському потрібно якось реагувати на ситуацію, що склалася, і зробити це буде набагато складніше, ніж у випадку з Віктором Медведчуком. Як може діяти український президент, і чи може Банкова "добити" олігарха - читайте в матеріалі "Апострофа".

США продовжують душити Коломойського

Серйозні проблеми у Ігоря Коломойського з американською владою виникли давно. ФБР почало розслідування проти нього ще в 2019-му році. Тоді проти мільярдера подали позов, який стосувався його комерційних об'єктів в штатах Техас і Кентуккі. Там йому належала 31-поверхова офісна будівля PNC Plaza і ділянка площею 8 гектарів, на якій розташовані офісні центри і парковка. Загальна ринкова вартість цих активів, за оцінками слідчих - 70 мільйонів доларів. За версією слідства, нерухомість була придбана Коломойським за гроші, які незаконним способом були виведені бізнесменом з підконтрольного йому на той момент "Приватбанку".

У середині лютого в Клівленді федеральний суддя схвалив продаж бізнес-центру 55 Public Square, який належав компанії Optima Ventures, що входить в сферу інтересів українського олігарха Ігоря Коломойського. При цьому всі $ 17 млн, отримані від угоди, будуть перераховані на рахунок федерального уряду, адже згодом суд може конфіскувати ці кошти.

Тепер - новий удар і, що характерно, не за "Приватбанк", а за діяльність в бутність губернатором Дніпропетровської області. У подробицях цієї історії ще належить розібратися, однак і цього разу тут явно не обійшлося без матеріалів від українських правоохоронних органів.

"Хоча цей захід стосується дій під час його перебування на посаді, нинішні невпинні спроби Коломойського похитнути демократичні процеси і інститути України представляють серйозну загрозу її майбутнього. Застосування цього заходу підтверджує прагнення США підтримувати ключові для євроатлантичного шляху України реформи в політичній і економічній сферах, а також в області правосуддя. США продовжують підтримувати всіх українців, чия робота рухає реформи вперед", - йдеться в повідомленні американців.

Є всі підстави вважати, що це далеко не кінець. За часів президентства Дональда Трампа Коломойський крім використання відверто проросійської риторики ("Ви все одно не візьмете нас в альянс. Не потрібно витрачати час на порожні розмови") усіма силами намагався заручитися підтримкою представників американської влади, давав колючі інтерв'ю на адресу представників Демократичної партії і говорив, що він їх не боїться. Тому, як писав "Апостроф" відразу після перемоги Джо Байдена, українському олігархові світили дуже серйозні проблеми з новою американською владою. Так і виходить.

Джо Байден Фото: Getty images

Формально заборона Коломойському в'їжджати на територію США означає для нього не так вже й багато. Олігарх давно вже намагається не виїжджати за кордон, вважаючи за краще залишатися в Києві - звідси дістати його набагато складніше. Однак абсолютно очевидно, що така заборона - радше сигнал про те, що продовження історії буде, і воно Коломойському зовсім не сподобається.

"Розслідування в США пов'язане з "Приватбанком", але стосується використання нечесних грошей. Розслідування йде по компаніям, а Коломойський - один з інвесторів цих компаній. А тут мова про персональні санкції проти нього. До чого причепитися? Ось це формулювання про корупційні діяння у часи глави обладміністрації - дуже значиме. Мені здається, що це продовження санкцій проти Дубінського, Деркача і компанії, тому що американці розуміють, що вони - лише інструмент. Ці санкції були введені за втручання у вибори і підігравання Трампу - а тепер удар був нанесений по людині за лаштунками. Оскільки саме Коломойського, мабуть, вважають відповідальним за все це", - сказав в коментарі "Апострофу" глава Центру прикладних політичних досліджень "Пента" Володимир Фесенко.

"Я думаю, це зробили зараз тільки тому, що раніше були інші питання. Були інші пріоритети, а тепер дійшли руки і до цього. До речі, я думаю, що це прізвище - не останнє, яке ми можемо почути в цьому контексті. Санкції нам потрібні. Я думаю, що у Коломойського є всі можливості спробувати захистити себе через судові структури Сполучених Штатів. Хоча я вважаю, що шанси на успіх будуть мінімальними. Якщо США починають санкційну політику щодо тієї чи іншої особи, то я навіть не пригадаю, кому вдалося вийти з-під таких санкцій за допомогою застосування суто правових інструментів. На політичному рівні це можливо, але я не бачу як, коли і чому", - вважає екс-міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.

"Коломойському пора пакувати валізу"

Володимир Зеленський гарно відіграв дві серії санкційних ударів по Віктору Медведчуку - проте з ним український президент був практично не пов'язаний. Коломойський - зовсім інша справа. Думки про те, що Володимир Олександрович є маріонеткою Коломойського, зберігаються в деяких колах досі, хоча офіційно Зеленський практично не підтримує з ним зв'язок. Втім, неофіційні контакти залишилися. Наприклад, через помічника президента Бориса Шефіра, якого "Апостроф" бачив недавно, коли той виходив з бізнес-центру "Міленіум" на вулиці Володимирській у центрі Києва.

Крім того, не так давно журналісти дізналися, що наприкінці січня Зеленський відзначав свій день народження в квартирі Тимура Міндіча - людини, яка входить в саме близьке оточення Ігоря Валерійовича. Не слід забувати також і про вплив Коломойського на фракцію "Слуга народу", де у нього є досить міцна група депутатів. А також про депутатську групу "За Майбутнє", яка частенько приходить на допомогу Банковій під час голосувань за складні законопроекти. Та й не варто скидати з рахунків вплив телеканалу "1+1" - канал, який став основою для сходження Зеленського у владу, може з такою ж легкістю почати "ховати" його рейтинг.

Однак реагувати все одно доведеться - ігнорувати такі випади з боку США український президент зараз просто не може. Як може діяти Зеленський? "По Дубінському було зрозуміло. Що робити з Коломойським? Я думаю, що як мінімум буде розпочато розслідування. Але тут є хитрий нюанс. З точки зору інтересів Ігоря Валерійовича йому потрібно терміново зібрати "тривожний чемоданчик" і швидко-швидко в Ізраїль. Він же і раніше там ховався, оскільки звідти не видають", - сказав "Апострофу" політолог Володимир Фесенко.

Очевидно, що Зеленський опинився в непростій ситуації. З одного боку, розкуркулення олігархів - кращий спосіб підняти собі рейтинг, а США дають для цього відмінний привід. Крім того, у Коломойського є маса цікавих активів, які можна розподілити між потрібними людями і зміцнити своє положення - включаючи і його медіахолдинг. Але без бою мільярдер не здасться і це загрожує великим конфліктом - до того ж, не виключено, що у нього припасений на Зеленського певний компромат.

Володимир Зеленський Фото: president.gov.ua

Ще один варіант - початок розслідування і імітація бурхливої діяльності по відношенню до олігарха, але без реальних рухів. У такому випадку одна проблема буде вирішена, але можуть виникнути питання від американців, які чекають від українського президента максимального сприяння.

Третій варіант - найжорсткіший. У Коломойського є паспорта Кіпру та Ізраїлю, тому в теорії Зеленський може позбавити його українського громадянства. Благо, що прецедент уже був - так у своєму часу вчинив його попередник Петро Порошенко з зі своїм колишнім другом і соратником Михайлом Саакашвілі. В такому випадку, олігарх, який є одним з головних джерел політичної та економічної дестабілізації в Україні, може повторити долю Медведчука.

Днями прес-секретар президента Юлія Мендель в одному з інтерв'ю заявляла про те, що Зеленський "бореться з впливом олігархів способами, яких уникали його попередники". Очевидно, зараз - найкращий час для того, щоб підтвердити ці слова реальними діями і за підтримки США рішуче поставити крапку в діяльності одного з найбільш одіозних олігархів в Україні.

Щоправда, поки що реакція Офісу президента виглядає дуже стриманою. У офіційній заяві там подякували США за боротьбу з українськими олігархами. Утім, прізвище Коломойського - того самого олігарха навколо якого закрутилася заварушка - у Зеленського називати не схотіли. Що викликає певне здивування - так проти кого конкретно зібрався тоді боротися "борець з олігархами" Зеленський?..

Читайте також

Пошук "Патріотів": що НАТО пообіцяв Україні

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба приїхав в НАТО попросити ЗРК Patriot, що йому відповіли

Примара Трампа: як НАТО намагається допомогти Україні

На зустрічі глав МЗС країн — членів НАТО питання України — головне на порядку денному