У місті Пирятині Полтавської області 1 лютого застрелили військовослужбовця Полтавського РТЦК та СП. Того ж дня у Рівному стався вибух у приміщенні обласного ТЦК. В результаті одна людина загинула, а ще шестеро отримали поранення. 2 лютого вибух пролунав біля ТЦК в Павлограді Дніпропетровської області. Постраждав військовослужбовець. На ці трагічні випадки відреагували командувач Сухопутних військ Михайло Драпатий та головком ЗСУ Олександр Сирський. Правда, зробили вони це із запізненням, коли в соцмережах вже йшло активне обговорення того, що сталося, і коли вже підключились до цього ворожі телеграм-канали. Драпатий зробив заяву 2 лютого, а Сирський спромігся на реакцію тільки 3 лютого. І от тут важливо звернути увагу на те, що президент України, який є верховним головнокомандувачем на ці кричущі випадки не відреагував взагалі. Чому Володимир Зеленський ігнорує ситуацію з убивством військових ТЦК цивільними та до чого це може призвести — у матеріалі «Апострофа».
Убивство військових в тилу неприпустимо
"Убивства військових у тилу — це червона лінія, яку не можна перетинати... Усе не стається раптово. Ми вже бачили випадки приниження й агресії щодо наших захисників, але я не бачив гострої реакції суспільства на це. Тепер маємо прямі збройні напади. Так діє ворог. Він працює з нами й поміж нас, поки ми роздивляємось, хто що лайкнув", – зазначив у своєму дописі в соцмережах командувач Сухопутних військ Михайло Драпатий.
Він наголосив, що немає жодних виправдань вбивству військовослужбовця і нападу на ТЦК. Влада має жорстко відреагувати в ситуації свавілля проти військових.
Він також заявив, що без справедливого покарання "вбивць, зловтішників і зрадників" буде ще більше вбитих військових у тилу в інших містах. Зневага до військових починається там, де "закінчується гідність", і зазначив, що необхідно поважати тих, хто ціною власного життя захищає українські міста.
"Якщо суспільство перетравить ці напади, погані симптоми стануть діагнозом. Хочу вірити, що в тій точці, де ми зараз, це не є можливим. Бо єдине, що відділяє нас від ворога – це Сили оборони України, Збройні сили. Поки ми втрачаємо найкращих наших людей на фронті, в тилу не маємо втратити совість", – підкреслив командувач Сухопутних військ.
Через день після заяви Драпатого «прокинувся» головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський. Правда, його заява була розпливчастою.
"Збройні Сили України роблять все можливе, щоб захистити нашу державу і Український народ. В умовах повномасштабної війни це неможливо без заходів мобілізації. В ЗС України роблять все, щоб в ході мобілізаційних заходів не допускати випадки порушення прав людини. Сухопутні війська намагаються долати існуючі проблеми в роботі ТЦК, виправляти помилки, працюють над покращенням якості роботи ТЦК. Втім загальнодержавна справа захисту України неможлива без всенародної підтримки армії та поваги до військовослужбовців", - написав у соцмережі головком ЗСУ.
Між тим, дописувачі в соцмережах чекали на якусь реакцію Володимира Зеленського. Але її не послідувало.
Винний Зеленський?
Дякі опитані «Апострофом» експерти вважають, що до цієї трагічної ситуації привів країну сам Володимир Зеленський.
«Зеленський як верховний головнокомандувач, на мою думку, несе відповідальність за ситуацію з мобілізацією. Дискредитація працівників ТЦК йшла давно. І це почав робити сам Зеленський. Пам’ятаєте, як він казав, що воєнкоми хабарники і їх треба замінити, як почали показово порушуватись проти них кримінальні справи. Потім спускали по регіонам плани мобілізації і у підсумку дійшло до бусифікації і порушення прав громадян працівниками ТЦК, і влада на це закривала очі», - висловлює свою думку в розмові з виданням політтехнолог Віталій Бала.
«Тобто ситуація, коли працівників ТЦК почнуть вбивати, назрівала давно і от це сталося, на жаль. Зараз є люди, які виправдовують вбивство. Але це не припустимо ні в якому разі», - зауважує експерт.
«За це несе відповідальність верховна влада і в першу чергу верховний головнокомандувач. Але від нього нема жодних заяв. Він взагалі теми мобілізації не торкається, - каже «Апострофу» політолог Олексій Голобуцький. - Ситуація з ТЦК дуже ганебна з усіх боків. Вбивати представника ТЦК ганебно, як і ганебно те, що роблять представники ТЦК, порушуючи права громадян України. Між тим, так як проходить мобілізація зараз, це, на жаль, єдиний можливий спосіб для держави вирішити проблему з нехваткою людей у війську».
Погоджується з політологами і нардепка, членкиня комітету ВР з питань національної безпеки та оборони Ірина Фріз («Європейська солідарність»).
«Це ганебно і не припустимо. Але все, що стосується останнім часом питань мобілізації є деструктивним та дискредитуючим. З одного боку - порушення прав представниками ТЦК, з іншого - вимоги та показники з мобілізації які їм доводять до виконання. Влада нічого не змінила в підходах, інформаційній політиці, відсутні мотиваційні фактори, а головне - чіткі терміни служби під час дії воєнного стану лише посилюють кризові явища в мобілізації», - сказала пані Ірина в коментарі «Апострофу».
Думає про вибори?
Погоджуються експерти і з тим, що Володимир Зеленський як верховний головнокомандувач повинен був одразу відреагувати на цю ситуацію і висловлюють думку, чому він цього досі не зробив.
«Впевнена, що президент як верховний головнокомандувач мав би одразу відреагувати, але це ж погані новини, більше того такі, що потребують дій та відповідальності, а це, як правило, не є сильною стороною президента», - каже Ірина Фріз.
«Чому мовчить Зеленський? Думаю тому, що він розуміє, що більшість його прихильників не хочуть воювати. Зеленський працює в парадигмі виборчої кампанії, а тому він хоче бути глашатаєм хороших новин, а всі погані новини нехай озвучують інші», - пояснює Віталій Бала.
«Але в нас війна. Ця ситуація роз’єднує українців. І все це на руку нашому ворогу. І треба бути зовсім дурним, щоб цим не скористатись. І росіяни користуються. Вони вже почали розганяти тему в телеграм-каналах і закликати підпалювати ТЦК. А тому, я повторюю, тут треба приймати правильні рішення, не дивлячись популярні вони чи ні», - підкреслив політтехнолог.
Те, що Зеленський вже думає про вибори, впевнений і Олексій Голобуцький.
«Коли ситуація з виборами проясниться, то я впевнений, що Зеленський виступить проти ТЦК і скаже, що то військові винні в ситуації, і буде будувати свою кампанію на тому, що буде стверджувати: «Ми робили все можливе, ми врятували країну, але так склалися обставини, бо поганий Захід не давав нам зброю. Населення хоче миру і ми теж хотіли цього, а от є військові для яких війна - це життя, і ми вам пропонуємо альтернативу. Проголосувавши за нас ви гарантуєте, що війни більше не буде», - припускає експерт.
А от колишній співробітник СБУ і військовий експерт Іван Ступак вважає, що президент країни і не повинен ніяк на ці випадки реагувати.
«Президент не може реагувати на кожне вбивство, це не його справа. На ці випадки повинні реагувати правоохоронні органи. Саме вони повинні встановити всі обставини вбивства, вияснити, чи є там диверсія з боку ворога. Президент країни не повинен займатись мікроменеджментом», - каже «Апострофу» Іван Ступак і зауважує, що вбивства військових під час війни в тилу не припустимі.
До речі, представники президентської партії «Слуга народу», коментувати дії президента відмовились.
Між тим, ворог вже скористався ситуацією. Жителі Київщини почали отримувати від РФ масові розсилки повідомлень російською мовою із закликами «спалити ТЦК» та «не бути розхідним матеріалом Штатів та Зеленського».
«Сподіваюсь, що цей трагічний випадок дасть владі потужний сигнал, щоб вона все ж таки переглянула своє ставлення до мобілізації в Україні», - резюмував Віталій Бала.