RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Мері Поппінс, до побачення: чому Верещук пролітає в Києві

"Слугу" не рятує її орієнтація на молодь

"Слугу" не рятує її орієнтація на молодь Ірина Верещук Фото: УНІАН

Кандидат в мери Києва від "Слуги народу" Ірина Верещук вщент програє виборчу кампанію. Однак команда новоявленої "Мері Поппінс" не опускає руки і продовжує бомбардувати соцмережі роликами, інтерв'ю та витрачає величезні гроші на їх просування. У чому полягає план команди Верещук та які цілі вона перед собою ставить на цю виборчу кампанію - читайте в матеріалі "Апострофа".

Битва "титанів" в TikTok

З одного боку передвиборча агітація Верещук будується на традиційних прийомах типу біг-бордів з гаслами: "У Києві важливий кожен" і виступами в прайм-тайм на ТБ. З іншого, її піарники намагаються просувати кандидата на зовсім несподіваних майданчиках.

Так, в кінці вересня по мережі розлетівся ролик з Верещук, який з'явився на її сторінці в TikTok - це швидко зростаюча молодіжна соціальна мережа, середній вік аудиторії якої коливається між 16 та 24 роками. На опублікованому відео 40-річна "слуга народу" намагається тролити Віталія Кличка за "невміння вести TikTok". "Я покажу як треба", - говорить кандидат в мери і під запальну музику починає "футболити" взуття, після чого з'являється в своєму "фірмовому" вигляді - в жовтому дощовику і з зеленою парасолькою.

Ще один вірусний епізод - одкровення Верещук в інтерв'ю Олесі Бацман, де вона розповідає про те, як "послала на х *й" свого однопартійця і колишнього конкурента по праймеріз Миколу Тищенка. "Що він міг у відповідь сказати? Встав і пішов", - виливала на камеру впевненість Верещук.

У таку жорсткість "пані мера" можна було б навіть повірити, якби ми не бачили на власні очі, як Тищенко диригував "слугами народу" і самою Верещук на останньому з'їзді київського осередку під час висунення кандидатів до Київради. Тоді було більше схоже на те, що в разі чого "встане і піде" саме Ірина Андріївна...

Таких роликів за останні півтора місяці з'явилося досить багато. Команда Верещук активно намагається показати її людську натуру, але поки що виходить так собі - відставання від Кличка становить не менше 30%, і навіть вихід у другий тур кандидата "зелених" поки що виглядає нездійсненним завданням. У медійного Сергія Притули від "Голосу" шанси на прохід, як мінімум, не нижчі. А є ж ще кандидат від "Батьківщини" Олексій Кучеренко і колишній градоначальник Олександр Попов - їх рейтинг коливається між 5 та 7%. Для виходу ж до другого туру цілком може вистачити і 10%. Але для гарантованого проходу далі потрібно використовувати незадіяні резерви - молодь, яка традиційно ігнорує вибори.

"Я думаю, що подальші експерименти на цьому грунті продовжаться, оскільки на це є запит", - сказав в коментарі "Апострофу" політолог, керівник аналітичного центру "Третій сектор" Андрій Золотарьов.

Читайте також: Битва за Київ: що пропонують зробити зі столицею кандидати на трон

"А кого там вибирають?"

Ходити на виборчі дільниці серед молодих людей не вважається крутим, та й вникати в нетрі політичних баталій мало хто хоче. Якщо на президентські і парламентські вибори люди у віці до 25 років ще так-сяк приходять, то місцеві виходять за межі їхнього розуміння. Чомусь особливо яскраво це проявляється саме в Києві.

"Мої друзі це обговорювали, але навряд чи хтось із нас піде. А кого взагалі зараз вибирають? Мера, так? Одна справа, якби були президентські вибори. А тут ми нікого не знаємо крім Кличка. Тільки пики ці дратують на кожному кроці", - відповіла "Апострофу" студентка одного зі столичних ветеринарних вузів Анна.

"Я не піду. Знаю, що мої батьки ніби як збираються йти, але мені це не цікаво. Яка різниця кого вони там виберуть. Так я і не особливо розумію, що там відбувається", - пояснив студент КПІ Максим.

Інші опитані нами студенти в столиці теж не горять бажанням йти голосувати 25 жовтня. Справедливості заради треба сказати, що в регіонах молодь явно більше вникає в політику. "Я йду на вибори, мої знайомі теж. Буду голосувати за ..., вони, ймовірно, теж. Крім нього знаю ще пару кандидатів, а інших поверхнево. Але наш кандидат тут багато чого зробив, та й взагалі людина приємна", - впевнено розповів нам студент одного з коледжів в Івано-Франківській області Денис.

Втім, така розсудливість молоді в регіонах Верещук не допоможе. Ролики в TikTok і на YouTube не зробили її для нового покоління своєї і зрозумілою, а особливих методів пояснити людям до 25 років, чому їм слід самим вибирати місцеву владу політтехнологи "Слуги народу" так і не винайшли. Хоча після двох креативних кампаній в 2019-му році могло здатися, що вони знайшли ключик до молоді і це стане їхнім козирем на найближчі роки, але, мабуть, "продавати" виборцю харизматичного і знайомого всім Зеленського це одне, а от працювати з таким кандидатом як Верещук - зовсім інше.

Володимир Зеленський Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Люди похилого віку не проголосують за "зелених"

Головний лейтмотив старшого покоління, коли у них запитують про вибори і "Слугу народу" - це розчарування. Традиційно більшість літніх людей очікували від партії влади і президента простих та зрозумілих їм рішень: істотного підняття пенсій, зниження комунальних тарифів, запровадження нових пільг і тому подібного.

Те, що така "соціальна халява" привела б державу до повного фінансового краху нікого особливо не хвилює. "Вони там крадуть мільярдами, тому і пенсії підвищити не можуть. Всі - однакові, ці нічим не кращі за попередніх", - приблизно такі фрази звучать від більшості опитаних нами пенсіонерів.

Логічно, що невдоволення центральною владою б'є і по кандидатам на місцевих виборах. Якщо говорити про Київ, то старше покоління швидше піде голосувати, керуючись принципом: "Аби не гірше", а тому Верещук навряд чи зможе зібрати велику кількість голосів на пенсіонерах. Однак можливо їй допоможе страх перед епідемією коронавіруса.

"Чи можемо ми зараз злетіти до 17 тисяч (хворих, -" Апостроф ") на добу? Можемо. Але точної цифри, до якої ми піднімемося і до якої впадемо, назвати я вам не можу. Можливо, ми будемо рости, рости, рости до якоїсь цифри, а потім з'являться імунобіологічні препарати (вакцини), буде проводитися масова імунопрофілактика, і ми впадемо", - сказав недавно в інтерв'ю УП головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

Віктор Ляшко Фото: Апостроф / Олександр Гончаров

Міністр охорони здоров'я Максим Степанов теж останнім часом не підбирає вирази, кажучи про небезпеку пандемії.

"Я звертаюся до вас, шановні українці. Коронавірус набирає обертів - і дуже важливо, щоб ви дотримувалися правил нової реальності, встановлених в нашій країні. Щоб ви користувалися масками, дотримувалися дистанції, користувалися антисептиками. Це дуже важливо для вашого здоров'я, вашого життя та життя ваших близьких ", - сказав він після чергового оновлення антирекорду 9 вересня.

Читайте також: Борець з коронавірусом: п'ять головних скандалів з главою МОЗ Максимом Степановим

З одного боку, такі заяви абсолютно природні, оскільки з початку осені хвороба в Україні поширюється шаленими темпами. З іншого, неприхід старшого покоління на вибори через страх перед пандемією може зіграти на руку партії влади - низька явка пенсіонерів, які вже в основному пішли від "Слуги народу", підвищує шанси кандидатів "зелених". У тому числі і на виборах в Києві.

"На ці вибори дуже сильно вплине COVID-фактор. Він призведе до закономірного зниження явки - багато хто просто побоїться йти. Домінувати ж будуть ті, хто найкраще побудував "сітку" щодо залуучення своїх прихильників. Не буду говорити, якого кольору аргументами їх будуть стимулювати , але банкувати будуть саме ті, хто побудував "сітки". Тут на місцях я вже спостерігаю повну вакханалію ", - зазначив у розмові з "Апострофом" Андрій Золотарьов.

Прохід до другого туру = перемога

Навіть в разі проходу Верещук до другого туру її шанси на перемогу над Кличком незначні. Так, з'являється мізерна ймовірність того, що весь опозиційно налаштований щодо діючого мера Києва електорат раптом збереться і проголосує в другому турі саме за кандидата від "слуг", проте навряд чи. Швидше за все голоси поділяться між нею та Кличко, причому більшу частину забере собі саме мер столиці. Причина тому - специфіка місцевих виборів. Ідеологія не грає тут особливо великої ролі, а люди будуть голосувати в основному за того, кого краще знають. Навіть якщо не надто сильно задоволені його діяльністю.

Втім, завдання виграти на виборах в столиці партія влади вже й не ставить. Однак існує ймовірність того, що вже цієї осені Верховна Рада все ж проголосує за "Закон про столицю" - тоді розклад сил в Києві кардинально зміниться. Мер залишиться з ритуальними повноваженнями, а реальна влада перейде до глави КМДА, якого призначатиме президент. Як розповіли нашому виданню джерела в Офісі президента, Ірині Верещук пообіцяли крісло голови міської адміністрації. Але є одне "але": якщо Верещук не пройде навіть до другого туру, то її шанси отримати цю посаду впадуть до нуля. Адже тоді виникне закономірне питання, чому саме вона - з мізерною підтримкою - повинна стати реальним керівником столиці?

Чим ближче до виборів, тим вище ймовірність того, що "Слугу народу" на виборах мера Києва очікує оглушливе фіаско. Навряд чи хтось сильно здивується, якщо кандидат "зелених" таки не потрапить до другого туру - десятки біг-бордів і програмні інтерв'ю не зробили її своєю для жителів Києва. З "Мері Поппінс" в Києві сміються, але голосувати за неї не хочуть. А часу на те, щоб якось кардинально поміняти виборчу кампанію, вже практично не залишилося...

Читайте також