RU  UA  EN

Пʼятниця, 29 березня
  • НБУ:USD 38.85
  • НБУ:EUR 42.05
НБУ:USD  38.85
Політика

Допомогти Збройним Силам України! Посилання для переказів

Погляд

Погроми магазинів і коктейлі Молотова: до чого приведуть протести проти Путіна в Росії

Костянтин Боровий про недільні протести в Росії

Костянтин Боровий про недільні протести в Росії Протести в Росії проти пенсійної реформи, 9 вересня 2018 року Фото: EPA/UPG

Минулої неділі, 9 вересня, в єдиний день так званих виборів в Росії, коли голосували за губернаторів, мерів і депутатів, в декількох десятках російських міст пройшли протести проти пенсійної реформи. Силовики затримали понад тисячу учасників акцій. Однак самі гасла протестувальників були не тільки і не стільки про цю реформу: звучало і було написано "Геть царя", "Путін, коли на пенсію?", "Путін - злодій".

Ці протести є початком дуже серйозних перетворень в Росії. Зараз реалізується приблизно той же сценарій, як і в Україні в 2014 році. Таку думку висловив "Апострофу" російський опозиціонер Костянтин Боровий.

Це спонтанні протести - протести проти відсутності демократії, проти фіктивних виборів, за свободу. Молодь особливо гостро відчуває ситуацію, що склалася. Тому досить активно протестує наївна молодь для якої це вперше - такі умови життя. Вони ж довірливі. Їм кажуть: демократія, вибори... Але вони ж бачать, що немає ні демократії, ні виборів. А в школі і батьки вдома їх вчать говорити правду. Ну і ось ми бачимо їх природну реакцію. Будь-який заклик протестувати вони сприймають як заклик до боротьби за правду.

Думаю, що протести не мають ніякого відношення до пенсійної реформи. Тому що гасла - антипутінські, проти відсутності демократії. Пенсійна реформа як тема в протестах майже не використовувалася.

Люди старшого віку досвідченіші, вони розуміють, що непідготовлені або неорганізовані протести дадуть мало результатів. Результат цих протестів - це картинки, на яких б'ють дітей. До того ж, в цих протестах не приймали участь лідери опозиції, яким вірять люди старшого віку. У молоді поки немає цього стереотипу - "лідера опозиції". Вони, мабуть, реагували в основному на заклики в інтернеті. А закликів сформованих лідерів опозиції не було: я не чув нічого від Ходорковського, Касьянова - взагалі від членів Партії народної свободи.

Зараз будь-який заклик сприймається як керівництво до дії, тому що ситуація дуже напружена. Зрозуміло, що завдання Кремля - використовувати протести, зокрема щоб показати їх неефективність або продемонструвати можливість використання сили. Кремль, можливо, іноді й не бажаючи цього, підштовхує суспільство до агресивних протестів. І думаю, зрештою доб'ється того, що почнуться погроми магазинів...

Цього разу учасників протестів було, можливо, не дуже багато, але фактор спонтанності дуже сильний. Хоча ніхто й не застосовував коктейлі Молотова, було ясно, що вже дуже близько до цього. І один з можливих протестів буде пов'язаний з такими агресивними діями. А далі вже ланцюгова реакція...

Кремль позбавив суспільство зворотного зв'язку. Не діють жодні механізми зворотного зв'язку: не працює преса, немає парламенту. Кремль, не бажаючи того, готує такі агресивні протести. В яких він, безумовно, програє. Тому що ці пузаті міліціонери, як тільки стане гаряче, просто відійдуть в сторону з фразою "Ось за це нам не платять". Все тримається на фінансуванні, а воно скорочується. Кремль настільки стурбований фінансуванням силовиків, що навіть пішов на дуже небезпечні кроки, пов'язані з пенсійною реформою.

Протести в Росії проти пенсійної реформи Фото: EPA/UPG
1 / 1
Протести в Росії проти пенсійної реформи Фото: EPA/UPG
1 / 1
Протести в Росії проти пенсійної реформи Фото: EPA/UPG
1 / 1
Протести в Росії проти пенсійної реформи Фото: EPA/UPG
1 / 1
Протести в Росії проти пенсійної реформи Фото: EPA/UPG
1 / 1
Протести в Росії проти пенсійної реформи Фото: EPA/UPG
1 / 1
Протести в Росії проти пенсійної реформи Фото: EPA/UPG
1 / 1
Протести в Росії проти пенсійної реформи Фото: EPA/UPG
1 / 1
Протести в Росії проти пенсійної реформи Фото: EPA/UPG
1 / 1
Протести в Росії проти пенсійної реформи Фото: EPA/UPG
1 / 1

Ми стоїмо на порозі дуже серйозних перетворень в Росії. І вони, на жаль, - це вже ясно - будуть йти не цивілізованим, парламентським шляхом, шляхом діалогу опозиційних партій і влади...

Схожа ситуація була в Україні. Янукович довів її до стану, коли протести набули агресивного характеру: палили шини, а коли з'явилися люди зі зброєю, вона раптом з'явилася і в іншої сторони. У Росії зараз реалізується приблизно той же сценарій.

До того ж є зовнішні обставини, пов'язані зі скороченням фінансування силовиків, армії. У тих же силовиків немає ніяких ідеологічних, концептуальних зобов'язань перед владою. Гроші заплатили - їх треба відпрацювати. А коли грошей не буде, то й відпрацьовувати нічого не треба.

Найголовніша ознака реалізації сценарію радикалізації - це відсутність реакції влади або нецивілізованість такої реакції. Янукович не просто відмовлявся визнавати опозицію, вести з нею діалог, але навіть прислухатися до досить розумних міркувань. Те ж саме зараз відбувається в Росії. Путін і кремлівська група роблять ставку на силове вирішення проблеми. Використовують не лише тонкі, пропагандистські технології, а й силові. Пропагандистські технології вже перестають діяти: як в кінці існування Радянського Союзу, люди починають розуміти, що їм морочать голову. Навіть діти вже не вірять в ці історії, що, наприклад, пенсійна реформа - це для захисту самих пенсіонерів.

А Кремль сам живе в оточенні цієї пропаганди. Ця кампанія, як не дивно, впливає на кремлівських так, що вони теж втрачають відчуття реальності. Їм здається, що суспільство думає так само, як вони самі. Такий же самообман стався з комуністами Радянського Союзу. Йшла потужна пропагандистська кампанія про підвищення ролі партії, збільшенні кількості літрів молока і яєць на душу населення, і їм здавалося, що народ повинен бути задоволений. Але народ таки не пропагандою харчувався, а з магазинів, де вже нічого не було. Це протиріччя між реальністю і пропагандою є дуже сильним фактором самообману для влади і дуже сильним подразником для суспільства.

Читайте також

В Альянсі думають про Україну: що дасть нашій країні статус кандидата в НАТО

У НАТО відбувається дискусія щодо того, як співпрацювати з Україною та як взаємодіяти з Росією

Бити чи не бити: що робити Україні з російськими НПЗ

Україна не повинна відступати від своїх задумів і завдавати ударів по російським НПЗ

Конгрес може проголосувати за допомогу Україні, є чотири сценарії - Уріель Епштейн

Республіканська партія США потрапила під повний контроль Дональда Трампа та прихильників його політики