RU  UA  EN

Неділя, 22 грудня
  • НБУ:USD 41.55
  • НБУ:EUR 43.25
НБУ:USD  41.55
Політика

Максимальна обережність: як Україні виплутатися з серйозного скандалу

Про паспортний скандал в Берегово

Про паспортний скандал в Берегово Фото: УНІАН

Суперечка між Україною та Угорщиною знову активізувалася через проблему надання мешканцям Закарпаття угорських паспортів. Причиною стало оприлюднення відео, на якому консул Угорщини в Береговому прямо закликає українців, які щойно отримали угорське громадянство, приховувати цей факт від українських чиновників. Оскільки можливість подвійного громадянства українським законодавством не передбачена, Київ вимагає, щоб Будапешт відкликав консула. Будапешт натомість погрожує, що на висилку відповість дзеркальним кроком. З проханням оцінити перспективи розв'язання суперечки в українсько-угорських відносинах "Апостроф" звернувся до директора Центру міжнародної безпеки та євроатлантичної інтеграції Ужгородського національного університету Ігоря Тодорова.

Загострення у відносинах з Угорщиною, яке триває вже понад рік, йде не на користь і Україні, і Угорщині. Треба мати на увазі деякі об'єктивні речі. Наприклад, ментальність угорців. Хоча вже минуло майже сто років, у них є дуже сильний, так би мовити, "тріанонський синдром" – тобто синдром, пов’язаний із договором у Тріаноні, який фактично залишив меншу частину Королівства Угорщина – в порівнянні з часом до Першої світової війни. Тобто угорці залишилися без Словаччини, Закарпаття, Хорватії, Воєводини, Трансільванії і так далі. Є ось такий "фантомний біль", і це обов'язково треба враховувати.

З іншого боку, є закон про освіту. Наш договір про дружбу з Угорщиною, укладений на початку 1991 року, передбачав можливість навчання мовою меншин (тобто українською в Угорщині й угорською – в Україні) на всіх рівнях, включно з вищою освітою. Це також треба враховувати, бо є міжнародний договір, який повинні виконувати.

Інша справа, що громадяни України, незалежно від етнічного походження, мають знати державну мову, і держава про це піклується. Ця суперечність об'єктивно існує, і, звісно, треба йти на компроміси, переговори. Але, на жаль, обидві сторони роблять різкі кроки…

Проблеми в питанні подвійного громадянства давно відомі. Відео, яке з’явилося два тижні тому, лише довело, що це справді є. Не знаю, чи розумним кроком було б вислати консула Угорщини в Береговому. Безумовно, консул не проводить самостійну політику, а як держслужбовець виконує вказівки, які дає керівництво.

Тому нам треба бути максимально обережними, але, з іншого боку, треба захищати власні національні інтереси і виходити з того, що наше законодавство не передбачає можливості врахування за громадянами України якогось іншого громадянства. Водночас наявність подвійного, потрійного (і так далі) громадянства не передбачає якоїсь відповідальності. Але треба розуміти, що неприпустимою є наявність іншого громадянства, окрім українського, в депутатів, держслужбовців…

На мою думку, подальше загострення діалогу з Угорщиною є небезпечнішим, ніж наявність у пересічних українців другого громадянства. Адже вони отримують його передусім із прагматичних інтересів. Наприклад, щоб отримувати пенсію в країні ЄС. Треба доводити до Угорщини свою позицію, але також маємо розуміти, що немає способів змусити Будапешт відмовитися від політики надання українцям угорського громадянства.

Ситуація складна. Тому, на мою думку, варто, можливо, якось зупинитися, охолонути і подумати. І все-таки виходити з тих інтересів, які об’єднують Україну та Угорщину. Ми повинні пам’ятати, що Угорщина, попри всі різкі заяви, є членом ЄС та НАТО, тобто частиною тих спільнот, до яких намагається прямувати Україна. Тому я закликаю до максимальної обережності і толерантності.

Читайте також