RU  UA  EN

Середа, 22 січня
  • НБУ:USD 41.90
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.90
Політика

Піар-екстаз Зеленського: що дала Україні зустріч з Байденом

Візит Зеленського в Білий дім відбувся, але результати викликають сумніви

Візит Зеленського в Білий дім відбувся, але результати викликають сумніви Володимир Зеленський та Джо Байден в Білому домі Фото: Getty Images

У Вашингтоні в середу, 1 вересня, відбулася перша зустріч президента України Володимира Зеленського з президентом США Джо Байденом . На Банковій - у всякому разі публічно - на візит в Штати покладали великі надії. Однак на тлі виведення американських військ з Афганістану в експертному середовищі розмови двох глав держав пророкували непродуктивність і безрезультативність. Чи став візит Зеленського проривом в українсько-американських відносинах або, як і в випадку з меморандумом з добудови атомних енергоблоків, виявився фікцією і піар-акцією, розбирався "Апостроф".

Вояж Зеленського: Успіх або провал?

Одна з найочікуваніших міжнародних зустрічей все-таки відбулася. У Вашингтоні 1 вересня президент України Володимир Зеленський зустрівся з американським візаві Джо Байденом, проговоривши з ним дві години. Глава української держави назвав зустріч з господарем Білого дому продуктивною, зазначивши, що "вона проходила не постійно в сонячній атмосфері".

"Ми обговорили дуже важливі теми. Перш за все, тему безпеки. Я вважаю, що у нас є сильні аргументи. Ми почали зустріч тет-а-тет, а потім продовжили переговори розширеною групою. Було зроблено заяву двох президентів (Спільна заява про стратегічне партнерство України і США, - "Апостроф"), я вважаю, вона дуже потужна", - сказав президент України.

На сайті президента України з'явився текст цієї заяви - значної за розмірами, в якій знайшлося місце для абсолютно різних напрямків - йдеться і про поглиблення стратегічної співпраці в сфері оборони, і про підтримку євроатлантичних прагнень України, і про введення реформ в сфері оборони та співробітництво з кібербезпеки. Також в документі торкнулися співпраці в космічній сфері та в сфері захисту прав людини. Також згадувалася необхідність реформування Києвом судової системи, а також боротьби з корупцією. Туди ж вписали і тезу про початок Стратегічного енергетичного і кліматичного діалогу між Україною і США, скорочення викидів парникових газів та інвестиції в енергетичний сектор.

З одного боку, спільна заява виглядає значущою, охоплюючи відразу безліч сфер. З іншого - всі пункти прописані без конкретики, широкими мазками.

Тим більше, найбільш актуальними питаннями у Зеленського в "папці" напевно були зовсім інші питання. Зокрема, мова йде про гарантії транзиту газу після добудови "Північного потоку-2". Тому ця спільна заява більше схожа на банальну декларацію, а не на вирішення важливих проблем в двосторонніх відносинах між США і Україною.

За словами експерта Міжнародного центру перспективних досліджень Миколи Капітоненка, в самій зустрічі було мало конкретики.

"Мені не дуже подобається результат візиту, тому що не те що навіть було мало конкретики, а не було майже нічого крім ритуальних фраз. Тобто звичайні, звичні декларації у виконанні американських чиновників не були нічим доповнені. До декларацій ми вже звикли, а за ними має щось бути. Я тут поки нічого не побачив. Є якісь епізодичні пориви до співпраці на різних напрямках, якісь рамкові угоди на перспективу, поки вони більше схожі на піар, і навіть якщо вони спрацюють по максимуму, як сьогодні було заявлено, то все одно не буде якогось системного співробітництва між Україною та США, що виглядає дуже ненадійно", - вважає експерт.

У свою чергу експерт Ради зовнішньої політики "Українська призма" Олександр Краєв вважає, що результат зустрічі не найгірший з можливих.

"Кінцевий документ за результатами зустрічі виявився набагато більш цілісним і набагато більш насиченим, ніж я в принципі спочатку припускав - особливо в сфері оборони і підтримки українських реформ. Тобто, скажімо, в обороні нарешті затвердили план стратегічного розвитку за допомогою Стратегічної оборонної рамкової угоди. Також Україна все-таки хоч якусь ініціативу проявила, і буде затверджений так званий план трансформації України. Тобто, якщо раніше ми говорили що Зеленський повинен їхати до Вашингтона з якоюсь стратегією реформ, то тепер така стратегія з'явилася вже під час розмови з США, тобто вона де-факто затверджена американцями", - зазначив він.

Проте, більшість експертів сходиться на тому, що Білий дім обмежився піаром. Зокрема, відомий американський журналіст, письменник, співробітник кабінету 40-го президента Рональда Рейгана і колишній офіцер-розвідник ЦРУ Пол Скаузена в коментарі "Апострофу" критикує Байдена за відсутність реальної допомоги Україні.

"Байден - типовий політик: суцільно розмови і жодних реальних дій. Кілька мільйонів тут і кілька мільйонів там - це всього лише піар-хід", - пояснив Пол Скаузена.

Також він підкреслив, що Байден вдає, ніби він намагається працювати в обох напрямках: зробити щасливим і Путіна, і Зеленського - але в реальності надає реальну відчутну підтримку тільки Росії.

Зеленський піариться за рахунок держінтересів?

І тим не менше, схоже, що Зеленського такі дії Байдена цілком влаштовують.

За словами Миколи Капітоненка, візит Зеленського перш за все - це піар-історія, і нічим іншим візит бути не може.

"Я так розумію, що в США до нього було зовсім небагато уваги, і це типова поїздка до держави-патрона зі списком прохань і побажань. Тобто те, від чого Зеленського деякі експерти і дипломати застерігали, він все одно так і зробив, тому що мабуть нічого кращого не придумав", - вважає експерт.

Водночас Пол Скаузен вважає, що Зеленський щиро старається.

"Я бачу більше щирості в тому, що Зеленський намагається щось побудувати, ніж в Байдена. Я б хотів, щоб Байден відповідав взаємністю. У нас в Україні такі чудові друзі, вони заслуговують від нас більшого. Так, ми визнаємо корупцію і проблеми, але їх можна подолати. Американська підтримка буде мати велике значення для внутрішньої допомоги Україні, принаймні, я на це сподіваюся", - зазначив він.

Без кардинальних змін

Низька результативність візиту Зеленського нічого не змінить україно-американських відносинах, стверджує Капітоненко. Експерт нагадав про відсутність посла з Вашингтона в Києві, відсутність нормального порядку денного, а також повторювані з року в рік меседжі.

"Тобто не зрозуміло де можуть бути прориви, і де може бути вихід на новий рівень, він ніде не проглядається. В цьому плані, і в тому, що було під час візиту нічого, схоже, ми не побачимо в жодному з напрямків. Скрізь ми виступили гірше - десь на 60-70% бажаного. Тобто наприклад те, про що вдалося домовитися в сфері безпеки і оборони в рамковій угоді між оборонними відомствами - це зменшена копія того, що ми могли б отримати, якби ми змогли отримати статус основного союзника поза НАТО. Тобто це невелика частина тих перспектив, які були колись нам відкриті, адже колись це було однією з наших довгостроковій цілей, але зараз вона нереалістична", - відзначає експерт.

За його словами, американці послідовно продовжують свою політику підтримки України мінімальною ціною і з мінімальними ризиками, і готові це питання принести в жертву більш важливим геополітичним цілям. І візит нічого не змінив у цьому підході, і напевно не міг змінити.

"Цей візит стає в лінію всіх численних помилок і відсутності якогось бачення у зовнішній політиці, що особливо проявилося протягом останніх 6 місяців. Тобто криза в українській зовнішній політиці очевидна, і візит в США став ще однією нереалізованою можливістю. Якийсь піар з цього візиту звичайно можна витягти - створити картинку, пообговорювати кілька днів, відзвітувати про перемоги. Але також, як і у випадку з "Кримською платформою", я б повернувся до оцінок цього візиту через якийсь час - через півроку або рік, і подивився б на реальні результати. і я думаю що їх буде дуже небагато", - вважає експерт.

Водночас експерт Олександр Краєв вважає, що американці стабільно продовжать чекати від нас результатів у реформах.

"Вони побачили дійсно те, що ми готові рухатися далі, що у нас є стратегія і бачення, але вони чекають вже результатів. Тобто нам потрібно закінчити цю епопею з законом про деолігархізацію, закінчити процес реформування Вищої ради правосуддя, і в принципі вже почати діяти за цим планом трансформації. Американці свою частину роботи виконують дуже добре, з їх точки зору вони взагалі її перевиконують, але з нашої точки зору - ми бачимо це по-іншому. Але американці не можуть дочекатися, коли ми нарешті покажемо ті результати, які ми обіцяємо, і які нам потрібні для того щоб ми рухалися далі", - повідомляє експерт.

Проте, не дивлячись на вкрай низьку ефективність поїздки Зеленського, Пол Скаузен все ж таки вважає, що даний візит став поліпшенням відносин між США і Україною.

"Зустрічі з лідерами обличчям до обличчя - це добре і корисно в усіх відношеннях. Я закликаю до цього ще більше. Але коли Елвіс Преслі співав в своєму шоу в Лас-Вегасі, він перефразував слова відомої пісні: "Пане президенте, будь ласка, ще трохи дій!", - зазначив американський журналіст.

Читайте також

Новини партнерів