RU  UA  EN

Субота, 16 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

Путін дуже поспішає, у нього залишилося 2-3 місяці - політичний аналітик із США

У липні-вересні росіяни відчують на собі вплив санкцій

У липні-вересні росіяни відчують на собі вплив санкцій Армен Чибухчян Фото: facebook.com/armen.chibukhchyan

Переговорний процес між Україною та росією призупинено. Це підтвердили обидві сторони, однак у Офісі президента наголосили, що Україна не відмовляється від переговорів надалі. Водночас, російські пропагандистські ресурси стверджують, що Україна проти миру.

Як розвиватиметься переговорний процес між Україною та росією у майбутньому? Чому деякі чиновники США намагалися блокувати виділення допомоги Україні? Чи з'являться на території нашої країни військові бази інших держав і яке майбутнє чекає на росію за подальших спроб зберегти обличчя путіну? Свою думку в ефірі Апостроф TV висловив політичний аналітик із США АРМЕН ЧИБУХЧЯН.

– Ленд-ліз може посилити контрнаступ Збройних сил України. Наші військові чекають на це озброєння. Ми знаємо, що гаубиці М-777, які нам обіцяли, вже в Україні – це офіційна інформація. Проте Олексій Арестович каже, що важке озброєння, необхідне для контрнаступу, прийде до нас не раніше липня. Тому ми майже два місяці чекатимемо на це озброєння. Чому саме такий термін?

– Я посилатимуся на керівника ГУР України, який висловив упевненість, що у липні та серпні ЗСУ повернуть і Крим, і Донбас, наскільки я пам'ятаю. Він висловив упевненість, що ЗСУ підуть у контрнаступ наприкінці липня – на початку серпня.

Ви знаєте, я стежу за військовою ситуацією, і в мене складається враження, що і без ленд-лізу Збройні сили України непогано справляються. Щоправда, це невеликий контрнаступ, але локальними контрнаступальними атаками вдається потихеньку, кілометр за кілометром, звільняти українську землю. Я не хочу поспішати, але таке враження, що перелом або вже настав, або ми зараз перебуваємо в процесі перелому з огляду на моральний стан російських військ.

Крім того, багато економістів прогнозують, що вплив санкцій росіяни почнуть реально відчувати з липня до вересня. Зараз російська влада запевняє, що вона переборола обмеження, що санкції не вплинули. Але ми розуміємо, що це є для внутрішньої пропаганди. Перед ефіром я читав, що Росія блокує українські порти, і Україна не може вивезти зерно. У багатьох країнах світу, особливо в Африці, може розпочатися голод. Це шантаж. З цього питання будуть збори, вирішуватимуть, як розблокувати українські порти.

У мене таке враження, що оскільки росія не мала наміру місяцями вести війну, була впевнена, що війна триватиме максимум кілька днів чи тижнів, їй зараз необхідно закінчити якось цю війну або заморозити. Їм потрібен час. Я думаю, що для цього зараз росія задіяє всі свої агентурні канали: тих, кого купувала за нафтодолари у Європі та, можливо, навіть у США. Дуже багато хто пов'язує того ж сенатора Пола з росією.

Я думаю, путін розуміє, що коли росіяни почнуть відчувати на собі силу санкцій, вже не буде чим виправдовуватися. Це може призвести до розхитування позиції путіна і самої влади, тому що немає військових успіхів, немає перемог на фронті плюс економічна поразка. Вони так багато брехали, що зараз виправдовуватися стає дедалі важче.

До речі, ще одна цікава деталь. Російські пропагандисти вже почали якось сумувати, м'яко кажучи. Мене здивував пост Маргарити Симоньян кілька днів тому. Не знаю, бачили ви його чи ні. Вона такий "героїчний" пост виклала у Твіттер. Мовляв, я знаю, що Ургант повернеться, він буде в ефірі, нас виженуть, ми не будемо оцінені, але ми робимо це заради батьківщини.

- Тобто це вже був такий плач?

– Так. Вони ж насправді не дурні. Вони ж розуміють ситуацію.

– Ленд-ліз також передбачає можливість надання Україні авіації. Окрім боєприпасів, дронів-камікадзе, далекобійної артилерії хотілося б мати й авіацію. Зокрема, йшлося про штурмовики A-10 Thunderbolt. Ми розуміємо, що на них потрібно довго навчатися, але вони могли б забезпечити захист з повітря. Як ви вважаєте, у довгостроковій перспективі Україна може отримати ці штурмовики?

– Щодо авіації. Я не військовий експерт, але говорив із ними і знаю, що найскладніше – це освоїти авіацію. Іноді кілька місяців треба те що, щоб льотчики освоїли нові літаки, іноді й роки. Не знаю, можливо, українські льотчики освоять їх і за два місяці. Тут питання у тому, як ви правильно сказали, чи дадуть Україні таке озброєння?

Пропоную звернутися до Крістіни Квін, яка зробила дуже цікаву заяву. Вона сказала, що США звинувачують, що вони дають стільки зброї, щоб Україна швидко не перемагала.

- Наче вимотують росію.

- Саме так. По-перше, вона заперечила це. По-друге, вона сказала, що Україна має вирішувати, що їй потрібно, і яка перемога їй потрібна. Після таких слів ми маємо право припустити, що Україна отримає зброю, яку може освоїти за короткий час. Візьмемо, наприклад, F-16. Українські льотчики не можуть освоїти їх за півроку чи рік. Ця допомога може бути неефективною, навіть якщо зараз передадуть F-16.

Як ми зазначили, основні події мають бути у липні та серпні. Ми чекаємо на розв'язку до вересня. Якщо ми підемо за логікою інтерв'ю (Крістіни Квін, - "Апостроф"), я думаю, що це сигнал, що Україна отримає все необхідне. Для цього Україна має пояснити союзнику США, яка перемога їй потрібна. За логікою повіреної у справах США, якщо Україна хоче піти до кінця, тоді вона отримає ту зброю, яка їй потрібна, щоб піти до кінця. Логіка така.

– До Конгресу США було внесено резолюцію щодо використання американської армії в Україні. Її вніс республіканець Адам Кінзінгер. Він зазначив, що американських військових слід відправити в Україну, якщо путін посилить війну. Як ви вважаєте, чи можливо це? На вашу думку, за яких умов Америка могла б відправити своїх військових на територію нашої країни?

– Ви знаєте, я був одним із небагатьох політичних оглядачів, який, коли всі казали, що США та союзники НАТО не введуть війська в Україну, припустив, що може скластися така ситуація, за якої союзники втрутяться. Я кілька разів наводив як приклад військово-морські навчання Sea Breeze, які минулого року проходили в Україні, на Чорному морі. Понад 36 країн брали участь у цих навчаннях.

Я не випадково згадав зернову кризу. Знову ж таки, я не військовий експерт і можу собі дозволити в цьому питанні помилитися. Розблокувати порти можна у двох випадках. Перший – якщо домовитись із росією. Ми розуміємо, що росія без поступок, без торгів, без отримання політичних дивідендів і територій - не домовиться. Весь цей шантаж робиться саме для того, щоб зберегти морду обличчя путіна.

Другий варіант, наскільки я розумію, це введення військово-морських сил союзників у Чорне море, щоб розблокувати порти.

- Дуже цікаво почути вашу думку ще про одне питання. Після перемоги США та Велика Британія, можливо, захочуть мати на території України військові бази. Чи буде Україна в НАТО чи ні, але такі амбіції можуть виникнути. Зокрема, можливо, будуть морські бази. Як ви вважаєте, чи реально такий запит в урядах Сполучених Штатів та Великої Британії? Наскільки було б доречно мати цим країнам свої військові бази на території України?

– По-перше, давайте знову ж таки згадаємо Крістину Квін, яка натякнула, що Україна не втратила шанси вступити до НАТО. Причому план дій щодо членства не обов'язковий.

По-друге, я пам'ятаю, що Україна та Велика Британія підписали договір. Наскільки я знаю, зараз у Великій Британії готується військовий корабель для України. Після цього навіть було підписано військову угоду про спільне кораблебудування в Україні.

Тобто все це підтверджує вашу версію про те, що у разі перемоги України військово-морські сили та США та Великої Британії можуть бути присутніми в Україні та забезпечувати безпеку України. Особливо важливих морських шляхів.

Зараз ця зернова криза буде дуже важливою підмогою саме для підстави, чому США чи Велика Британія, чи інші партнери по НАТО, чи західні партнери мають забезпечувати безпеку портів України.

– Поговорімо про переговори між Україною та росією. Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що цей процес припинено, оскільки після зустрічі у Стамбулі істотних змін не було, а російська делегація залишається у своєму стереотипному мисленні. Він додав, що будь-яка війна все одно завершуватиметься за столом переговорів. Зупинення переговорного процесу на такому рівні, з дипломатичного погляду, на що може вказувати?

– На переговорах росія має змінити свою позицію. Зараз Україна не в тому положенні, щоб йти на якісь поступки, особливо після Бучі та Маріуполя. І громадськість не зрозуміє, і, я думаю, це буде нелогічно з огляду на ті успіхи, які ЗСУ мають на полі бою. Це логічно, що зараз переговори заморожені. Ті абсурдні вимоги, які росія висувала до цього часу, ніяк не можуть бути прийняті Україною після Бучі та Маріуполя.

Мені здається, що переговори наразі нічого не вирішують. Вони відновляться тоді, коли одна зі сторін розумітиме безперспективність продовження війни.

– Як ви вважаєте, яка шкода має бути завдана росії, щоб у кремлі дійсно пішли на переговори, і було підписано якщо не мирний договір, то хоча б проміжний?

– Проміжний договір, на мою думку, питання не вирішить. Потрібен такий договір, який повністю забезпечив би безпеку України та гарантував би непродовження військових дій. Це найголовніше.

Поразка на полі бою та дія економічних санкцій поступово приведуть росію до тями. Коли вони прийдуть до тями і російська еліта зрозуміє, що вже не вдається нахабно брехати та обманювати свій народ, вони самі спробують змінити владу, спробують вийти із ситуації. Це моя думка.

Тому що якщо росія вирішить піти до кінця для збереження обличчя однієї людини, це може призвести до розпаду російської федерації та незалежності багатьох республік, які дуже давно потирають руки. Той самий Рамзан Ахматович дуже спритно може скористатися моментом. Тому для збереження російської федерації спробу таку, я думаю, вони робитимуть, якщо там є хоч якась еліта і вона відповідає статусу еліти.

Відповідаю на ваше запитання: загроза розпаду російської федерації, загроза утворення незалежних держав, які зараз перебувають у складі російської федерації, обов'язково призведуть до завершення цього конфлікту. Або принаймні буде проміжний договір, а потім розпочнуться переговори щодо остаточного мирного договору.

– Подоляк зазначив, що Україна не виходить із переговорів остаточно. Проте росЗМІ кричать, що Україна не хоче миру. Які конкретно мають бути умови, щоб дві сторони сіли за стіл переговорів і щоб вони були успішними для України.

– Все залежить від воєнних дій. Будемо реалістами, якщо ЗСУ продовжуватимуть виганяти окупантів із країни, все буде за планом і все буде добре для України. Тут я хочу знову наголосити: чому я, коли аналізую, цитую Крістіну Квін? Тому що ми не можемо виключити Захід. Ми знаємо, як президент Зеленський висловився про дзвінок Макрона, що сказав Макрон. Ми виходимо з того, що хоча б США та Велика Британія будуть вірні тим принципам, які вони озвучили: якою буде перемога, має вирішити Україна. Якщо ми віримо США та Великій Британії, виходимо з цих принципів, тоді можна аналізувати ситуацію в цьому ключі.

Не виключатимемо, що зараз можуть відбуватися закулісні переговори. Хтось хоче комусь обличчя врятувати? Можливо деякі європейські країни. Наразі говорять про трійку Драгі-Макрон-Шольц. Проте Шольц дуже натхненно висловився щодо вступу Швеції та Фінляндії до НАТО. Для гарантованої перемоги потрібна перемога на полі бою.

І найголовніше, про що американці весь час твердять, – потрібна така перемога, яка послабила б росію на багато років і десятиліття. Тільки в цьому випадку Україна та весь Захід почуватимуться в безпеці та будуть впевнені, що світовий порядок не буде порушений.

Читайте також

Новини партнерів