RU  UA  EN

Четвер, 21 листопада
  • НБУ:USD 41.00
  • НБУ:EUR 43.20
НБУ:USD  41.00
Політика

Ігри з Драконом: навіщо Путін лякає ядерною зброєю у Білорусі

У Пекіні явно незадоволені навіженими діями російського диктатора

У Пекіні явно незадоволені навіженими діями російського диктатора Фото:

Минулого тижня відбувся візит до Москви глави КНР Сі Цзіньпіна. За підсумками візиту обидві сторони зробили спільну заяву з пафосною назвою "Про поглиблення відносин всеосяжного партнерства та стратегічної взаємодії, що вступають у нову епоху". Один із пунктів цього документа був присвячений ядерній зброї. Там зокрема написано: "Усі ядерні держави не повинні розміщувати ядерну зброю за межами національних територій і повинні вивести всю ядерну зброю, що розміщена за кордоном". Та не встигли сліди Сі охолонути на Кремлівських червоних доріжках, як Путін вкотре довів, що будь-які домовленості з ним не варті того паперу, на якому вони написані. І пообіцяв розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі. Про те, для чого Путін зробив таку заяву, якими є її наслідки для України, Білорусі та світу, а також як на це може відреагувати Китай, читайте у матеріалі "Апострофа".

Лукашенко попросив

Про те, що Росія розмістить у Білорусі російську тактичну ядерну зброю, Путін заявив в інтерв'ю телеканалу "Росія 1", витримки з якого показали увечері у суботу, 25 березня. За словами Путіна, в Білорусі вже нібито розміщено 10 літаків, здатних нести тактичну ядерну зброю (ТЯЗ), а також ракетний комплекс "Іскандер", який є носієм такої зброї. Крім того, 1 липня 2023 року в Білорусі має закінчити будівництво сховища для ТЯЗ.

Читайте також: Ізраїльський "майдан": що стоїть за протестами і чим вони закінчаться

Путін також зазначив, що таку зброю давно просив розмістити у Білорусі Лукашенко. Разом з тим Путін додав, що Росія не передає Білорусі тактичну ядерну зброю, а лише розміщує її, що дозволяє не порушувати домовленості про нерозповсюдження ядерної зброї.

"Заяви Путіна цілком зрозумілі. Він не розглядає Білорусь як суверенну державу, - зазначив у коментарі "Апострофу" політолог Віталій Кулик, - Формально між Росією та Білоруссю існує "Договір про створення союзної держави", але Путін розглядає Білорусь як частину Росії" .

У МЗС України відразу ж назвали ці висловлювання Путіна "провокаційним кроком злочинного путінського режиму, який підриває основи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та систему міжнародної безпеки в цілому".

МЗС України вимагає з цього приводу скликати позачергове засідання Ради Безпеки ООН.

Цікаво, що сам Лукашенко не прокоментував заяву Путіна. Проте білоруські пропагандисти вже привітали рішення Путіна розмістити в Білорусі тактичну ядерну зброю. Телеведучий Григорій Азарьонок заявив, що Білорусь стане "ядерною державою" і що "плавитиметься Варшава і потоне Вільнюс".

У свою чергу, депутат Палати представників (нижньої палати білоруського парламенту) Олег Гайдукевич назвав рішення "абсолютно правильним". "І нехай польська еліта знає, до чого може призвести конфронтація з нами. До одного - знищення не лише Польщі, а й усієї Європи", - зазначив він.

Гра в "ядерний попіл"

У тому ж інтерв'ю Путін розповів і про причини розміщення ядерної зброї у Білорусі. За його словами, "приводом" для таких дій нібито стало те, що влада Великобританії вирішила поставити Україні снаряди із збідненим ураном.

"Насправді Москва хоче повторити Карибську кризу (дипломатичне та військове протистояння між СРСР і США у жовтні 1962 року, яке могло призвести до глобальної ядерної війни, - "Апостроф") і таким чином підвищити ставки", - каже Віталій Кулик.

"Такими заявами Путін продовжує грати в "ядерний попіл", - говорить у коментарі "Апострофу" глава програми з безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков, - Це спосіб вкотре залякати Захід на тлі відсутності успіхів на фронті та відповідь на видачу ордера МКС на свій арешт. Тому для Путіна загроза ядеркою – останній аргумент змусити із собою говорити".

Водночас, подібні заяви Михайло Пашков вважає безглуздими. "Це акція, яка грає проти Росії, у тому числі і у відносинах з Китаєм, - зазначає Пашков, - безумовно - це порушення міжнародних домовленостей".

На думку Пашкова, у Росії розуміють, що цей крок не надасть їм ваги у зовнішній політиці, але в тамтешніх ЗМІ сильна пропаганда реваншизму.

Китай висловив невдоволення

"Коли Китай скаже своє слово, тоді і стане ясно, як до цього ставиться Сі, - коментує Віталій Кулик, - Можливо - це відсеб'ятина Путіна, який не отримав від Китаю того, що хотів і вирішив таким чином сказати своє фі Китаю".

Політолог каже, що Китай повною мірою усвідомлює ядерну проблему та бачить у ній загрозу для себе. "КНР розуміє, що ядерна тріада може бути розміщена в інших країнах і, більше того, може потрапити до рук якихось терористичних угруповань. Тому Китай у цьому плані - консерватор і намагається зберегти консенсус", - зазначає Кулик.

Трохи із запізненням, але Китай відреагував на заяву Путіна. Так, 27 березня, прес-секретар МЗС Китаю Мао Нін заявила, що ядерна війна не повинна бути розв'язана за жодних обставин.

Науковий співробітник пекінського військового науково-технічного інституту Чжоу Ченмін вважає, що "рішення Путіна ускладнить Пекіну реалізацію мирного плану".

"Розміщення Росією ядерної зброї в Білорусі загострить напруженість у відносинах між Москвою і Заходом і ускладнить просування мирних переговорів. Китай безперечно продовжить свої зусилля щодо просування переговорів, але Путін явно намагається отримати більше важелів впливу, перш ніж повернутися до переговорів. План Путіна з розміщення ядерної зброї, схоже, не відповідає її зобов'язанням, які містяться в спільному китайсько-російському комюніке, яке російський лідер підписав разом із Сі в Москві на тижні", - написавЧжоу Ченмін.

Що у Білорусі?

Що стосується Білорусі, то ще в лютому 2022 року до Конституції країни були внесені поправки, згідно з якими вона перестала бути нейтральною та без'ядерною державою, і Росія туди вже перемістила ракетні комплекси "Іскандер" та літаки Су-25, переобладнані під ядерні місії.

"Росія розмістить у Білорусі частину своїх ядерних сил і їх сама контролюватиме. Це буде російська військова база. Таким чином, режим нерозповсюдження ТЯЗ формально не порушується і Білорусь ядерною державою не стає, - пояснив у коментарі "Апострофу" політолог Володимир Воля, - Але якщо Росія передасть ядерну зброю Білорусі, тоді буде реакція Заходу".

За словами політолога, Лукашенко поставив під приціл білоруський народ.

Віталій Кулик зазначив, що наявність ТЯЗ на своїй території Білорусі не вигідна, оскільки їм розпоряджатиметься Путін і це буде його персональною відповідальністю. "Я думаю, що ядерна зброя у Білорусі навряд чи буде розміщена", - резюмує Кулик.

На думку Михайла Пашкова, це ускладнює ситуацію відносин Білорусі з іншими країнами.

"Розміщення Білоруссю російської ядерної зброї означало б безвідповідальну ескалацію та загрозу європейській безпеці. Білорусь все ще може зупинити це, це їхній вибір. ЄС готовий відповісти подальшими санкціями", - заявив голова європейської дипломатії Жозеф Боррель.

Які наслідки

"Я не думаю, що він своїми заявами про ядерну зброю залякає Захід. Цей період уже залишився позаду", - наголосив Михайло Пашков.

Як би на підтвердження слів експерта, у Раді національної безпеки США вже заявили, що Америка не змінюватиме порядку роботи своїх стратегічних ядерних сил після заяви Путіна. "Ми, як і раніше, віддані колективній обороні в рамках альянсу НАТО", - зазначили у відомстві. Усі опитані "Апострофом" експерти вважають, що погрози Путіна розмістити в Білорусі ТЯО жодним чином не впливають і на перебіг війни.

А ось голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія вважає, що Україна має у відповідь на заяви Путіна посилити мобілізацію.

"Якщо вони дійсно серйозні в цьому рішенні, ми стикаємося з відкриттям другого фронту довжиною понад 1000 кілометрів. Це буде реальний виклик, щоб закликати ще більше людей в армію. Ми потребуватимемо 8 нових бригад для контролю цієї лінії. На щастя для нас, територія там із безліччю боліт, через які складно прориватися. Контроль над дорогами скоротить можливі напрямки для нас", - сказав Арахамія в ефірі CNN.

Читайте також

Новини партнерів